„Gdańsk dla młodych podróżników”. Z tą książeczką nie tylko dzieci odkryją nasze miasto

Aż cztery tysiące egzemplarzy książki „Gdańsk dla młodych podróżników” trafi do czwartoklasistów gdańskich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Gdańsk. Przewodnik jest źródłem informacji o historii miasta i jego najciekawszych miejscach. Jego premiera, z udziałem wyjątkowych gości, odbyła się Szkole Podstawowej nr 59, przy ul. Modrej 2. Publikację można już kupić w sklepie internetowym Muzeum Gdańska oraz stacjonarnie w wybranych oddziałach instytucji.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Grupa dzieci i kilkoro dorosłych stoją w grupie w kilku rzędach
Premiera książki odbyła się Szkole Podstawowej nr 59 przy ul. Modrej 2. Na zdjęciu wraz z uczniami autorzy książki i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Książka jako zachęta i inspiracja

W dniu premiery - w poniedziałek, 23 października - fragmenty książki pt. Gdańsk dla młodych podróżników, uczniom dwóch klas IV, przeczytała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Kultury UMG oraz twórcy przewodnika: prof. Jacek Friedrich i ilustrator Adam Pękalski.

– Bardzo się cieszę, że taka książka powstała i otrzyma ją każdy czwartoklasista w Gdańsku. Mam nadzieję, że będzie to zachęta i inspiracja do podróży po własnym mieście – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W takcie spotkania dzieci opowiedziały o tym, jak zwiedzają Gdańsk i które z ważnych miejsc naszego miasta już widziały. Na liście znalazł się m.in. bursztynowy stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, Góra Gradowa, Park Oliwski, Teatr Miniatura i CSW Łaźnia. Zarówno prezydent Gdańska, jak i autorzy książki opowiadali także o swoich ulubionych miejscach w naszym mieście.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA 

Zostań turystą we własnym mieście

Książka „Gdańsk dla młodych podróżników” adresowana jest do młodych 7-12-letnich czytelników. To rodzaj przewodnika turystycznego dla dzieci po mieście z tysiącletnią historią i licznymi zabytkowymi budynkami i miejscami. Jest źródłem informacji o historii Gdańska i najciekawszych miejscach, które warto zobaczyć. Przewodnik jest wyposażony w mapy i notatnik, dzięki którym zyskuje funkcję wygodnego narzędzia do zaplanowania wycieczek po Gdańsku wraz z bliższymi i dalszymi członkami rodziny.

Okraszone pięknymi ilustracjami opisane są takie miejsca w Gdańsku, jak m.in. Brama Wyżynna, mury obronne, Zespół Przedbramia ul. Długiej, które gdańszczanki i gdańszczanie często nazywają Katownią. Z innych miejsc uwzględnionych w przewodniku przedstawiono dzieje Dworu Bractwa Świętego Jerzego, Złotej Bramy, Ulicy Długiej, Domu Uphagena, Długiego Targu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Fontanny Neptuna, Złotej Kamienicy, Bramy Zielonej, Bramy Mariackiej, Stągwi Mlecznych oraz mostów i kładek na Motławie znajdujących się na Wyspie Spichrzów. Gdańsk dla młodych podróżników zachęca również do odwiedzin gdańskich muzeów. Znalazły się w nim m.in. Dom Przyrodników i Błękitny Baranek (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) oraz SS Sołdek (Narodowe Muzeum Morskie) i oddziały Muzeum Gdańska.

Książka jest uzupełnionym wznowieniem przewodnika autorstwa Jacka Friedricha i Adama Pękalskiego, zrealizowanym z inicjatywy miasta w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk. Jej wydawcą jest Muzeum Gdańska.

Troje dzieci, stoją, przed oczami mają książki z napisem GDAŃSK na okładce
Dzieci czytają książki "Gdańsk dla młodych podróżników"
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdzie kupić książkę?

4 tysiące egzemplarzy trafi do czwartoklasistów ze szkół, których organizatorem jest miasto. Książkę można nabyć również w sklepie internetowym Muzeum Gdańska w cenie 49 złotych. W tej samej cenie zakup stacjonarny pozycji „Gdańsk dla młodych podróżników” będzie również możliwy w Ratuszu Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Domu Uphagena, Dworze Artusa i Muzeum Poczty Polskiej w godzinach ich otwarcia dla zwiedzających. W sezonie jesienno-zimowym najdłużej, do godz. 18.00, będzie czynny punkt sprzedaży w Muzeum Bursztynu.

Cztery osoby siedzą na krzesłach obok siebie. Mężczyzna (drugi z lewej) w dłoni trzyma mikrofon, na kolanach ma książkę
Na zdjęciu od lewej: twórcy przewodnika prof. Jacek Friedrich i ilustrator Adam Pękalski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i Barbara Frydrych, dyrektorka Biura Kultury UMG
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

O autorach

Jacek Friedrich - polski historyk sztuki, muzealnik i wykładowca, doktor habilitowany nauk humanistycznych. W latach 2013–2020 dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, od 2020 dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (praca magisterska pod kierunkiem prof. Piotra Krakowskiego). W 2000 obronił pracę doktorską (pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego). Od 1990 jest pracownikiem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 wygrał konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Miasta Gdyni, funkcję tę pełnił do końca 2019. W 2020 w drodze konkursu został mianowany przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka na stanowisko dyrektora Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Autor i redaktor ponad stu publikacji naukowych oraz kilku książek. Autor i współautor wystaw m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Miasta Gdyni.

Jest członkiem: Stowarzyszenia Historyków Sztuki (prezes Oddziału Gdańskiego w latach 1997–2003), ICOM, Gdańskiego Towarzystwo Naukowego, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska, Rady Muzeum II Wojny Światowej, Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Gdańska, Rady Programowej ds. Oddziału Głównego Muzeum Gdańska, Zespołu Doradców ds. wystawy głównej w Muzeum Stutthof w Sztutowie i wielu innych. W przeszłości był także prezesem Fundacji Katarzyny Cieślak.

Adam Pękalski - stuprocentowy trójmieszczanin (urodzony w Gdańsku, dorastający w Sopocie, obecnie zamieszkały w Gdyni), absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na kierunku Grafika, dyplom obroniony z wyróżnieniem pod kierunkiem profesora Tomasza Bogusławskiego w roku 2000.

W latach 2007-2018 pracował jako instruktor wizytujący na Uniwersytecie Bilkent w Ankarze, gdzie prowadził zajęcia z projektowania graficznego i ilustracji w Katedrze Projektowania Graficznego na Wydziale Sztuki, Designu i Architektury.
Obecnie asystent profesora Tomasza Bogusławskiego w I Pracowni Podstaw Projektowania Graficznego.

Zajmuje się głównie ilustracją książkową oraz projektowaniem książek, gier planszowych i plakatów teatralnych; jest autorem ilustracji i oprawy graficznej do ponad dwudziestu książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Julian i Irena Tuwim dzieciom, Praktyczny pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel oraz Mała historia kuchni. Dzieje się je Łukasza Modelskiego. Tworzy ilustracje do książek, reklamy oraz prasy. Współpracował z takimi czasopismami, jak: „Miś”, „Charaktery”, „Pani”, „Nasze Morze”, „Przekrój” czy „National Geographic Traveler”.

 

TV

120-letnia kamienica jak nowa