Actus Humanus od środy w Gdańsku. Pięć dni muzycznych wrażeń w wykonaniu wybitnych artystów
„Głosem i sercem z Ukrainą” to koncert charytatywny, którego pomysłodawczynią jest Krystyna Stańko - wokalistka, kompozytorka, dziennikarka radiowa i pedagożka. Na przestrzeni lat nagrała 12 albumów, zarówno z muzyką autorską, jak i standardami jazzowymi, koncertowała na najważniejszych festiwalach w Polsce, a także wystąpiła ze swoim zespołem w wielu innych krajach - m.in. Kanadzie, Norwegii, Szwecji, Niemczech czy Kazachstanie.
Jej charakterystyczną barwę głosu uwielbia publiczność i doceniają krytycy - jest laureatką licznych prestiżowych nagród i odznaczeń, w tym m.in. takich, jak Medal Gloria Artis, Pomorska Nagroda Artystyczna, Album Roku Jazz Forum, Kobieta Sukcesu 2017, Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska i wiele innych, dwukrotnie nominowana była też do Nagrody Fryderyka. Współpracuje z czołówką polskich jazzmanów: Dominikiem Bukowskim, Piotrem Lemańczykiem, Cezarym Konradem i wieloma innymi.
Podczas koncertu w Gdańsku towarzyszyć jej będą również cenione wokalistki młodego pokolenia, z którymi Krystyna Stańko miała już okazję współpracować. Ola Chaładaj to wokalistka soul'owa i songwriterka, od dziecka związana z muzyką i śpiewem. Na co dzień studiuje wokalistykę jazzową Akademii Muzycznej w Gdańsku, a już niedługo ukaże się jej pierwsza autorska płyta, zatytułowana „Grunt”. Muzycznie obraca się w klimatach popu alternatywnego oraz soulu, nie boi się jednak eksperymentować w różnych stylistykach.
Druga z pań, która towarzyszyć będzie Krystynie Stańko, to Kinga Hornik - wokalistka, songwriterka i gitarzystka młodego pokolenia. Jest studentką prestiżowej Guildhall School of Music & Drama w Londynie, i laureatką wielu nagród - m.in. Grand Prix Ladies' Jazz Festival i Grand Prix KN 2020, zajęła także I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalnym Gdynia Open, i zyskała tytuł Osobowości Festiwalu. Od 2015 roku współtworzy projekt 12K, z którym regularnie koncertuje, a obecnie pracuje nad solową płytą, inspirowaną jazzem i nurtem neo-soul.
Czwarty kobiecy głos tego wieczoru należeć będzie do dobrze znanej w Trójmieście Natalii Capelik-Muiangi - finalistki 8. edycji programu „Mam Talent” TVN oraz ćwierćfinalistki 9. edycji „The Voice of Poland”. W lipcu 2020 roku, wokalistka w debiutanckim składzie, wraz z sekstetem, wystąpiła podczas konkursu Ladies' Jazz Festival Gdynia 2020, zdobywając nagrodę Grand Prix. Wystąpiła podczas Top of the Top Sopot Festival, Festivalu Kartuzy Jazz Bass Days, a także w Operze Leśnej podczas Nocy Jazsowych. Studiuje śpiew jazzowy i rozrywkowy w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wraz z zespołem tworzy repertuar w stylistyce: pop, soul, jazz, R&B, i aktualnie pracuje nad pierwszą autorską płytą.
Niezwykłe wokalistki na scenie Oliwskiego Ratusza Kultury w Gdańsku-Oliwie (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25) staną w środę, 13 kwietnia. Towarzyszyć im będzie zespół znakomitych instrumentalistów: Ariel Suchowiecki na fortepianie, Adam Pachla na kontrabasie i Mikołaj Stańko na perkusji, oraz wibrafonista Dominik Bukowski i kontrabasista Piotr Lemańczyk.
Artyści przedstawią program złożony głównie z autorskich utworów, ale nie zabraknie także muzycznych niespodzianek. Co ważne, ani wokalistki, ani muzycy nie pobierają za swój występ z honorarium. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany na pomoc Ukrainie.
- Muzyka to najpiękniejsze, czym możemy się podzielić, co może także przynieść iskierkę nadziei, dać chwilę wytchnienia, wesprzeć. Płacąc za bilet wspieramy kraj i ludzi, którzy borykają się z niebywałą tragedią wojny. Bądźmy razem, otwórzmy nasze serca - zapraszają artyści.
Bilety: 50 zł. Początek koncertu o godzinie 19:00.