Kosmiczna inwestycja w Gdańsku. W pobliżu lotniska powstanie centrum zbierające dane z satelity

Niedaleko lotniska Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zbuduje nowoczesne Centrum Operacyjne. Placówka będzie zbierać, przetwarzać, przechowywać dane satelitarne oraz udostępniać je np. uczelniom, firmom oraz administracji państwowej. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 120 mln zł. Pełną funkcjonalność Centrum Operacyjne POLSA wraz z zapleczem administracyjno-biurowym ma uzyskać w 2027 r. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki zamianie działek między komunalną spółką Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego (GARG) a Skarbem Państwa. 
12.12.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widać antenę satelitarną na tle rozgwieżdżonego nocnego nieba. Antena jest skierowana w górę, a jej powierzchnia odbija światło gwiazd, tworząc jasny punkt na zdjęciu.
Przemysł kosmiczny to dziś kluczowa część gospodarki, bez którego trudno wyobrazić sobie nowocześnie funkcjonujące państwo
Fot. Igor Mashkov/Pexels.com

Jakie będą zadania Centrum Operacyjnego?

Budowa w Gdańsku Centrum Operacyjnego POLSA stanowi realizację Polskiej Strategii Kosmicznej, przyjętej w 2017 r. 

- W ramach Centrum Operacyjnego usytuowana zostanie infrastruktura techniczna, pełniąca m.in. rolę segmentu naziemnego użytkownika przyszłych systemów satelitarnych oraz Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego. Ważnym elementem działalności Centrum będzie pozyskiwanie danych bezpośrednio z satelitów i przetwarzanie danych o klauzuli do tajnej włącznie - informuje Agnieszka Gapys, rzecznik prasowy POLSA. 

Instytucja, która ściąga do miasta inwestorów. Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego ma 15 lat. Rozmowa z Alanem Aleksandrowiczem

Podkreśla, że realizacja Centrum Operacyjnego pozytywnie wpłynie na konkurencyjność i innowacyjność polskiej gospodarki, w tym w szczególności na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw sektora kosmicznego. 

Niezbędna zamiana działek 

Realizację Centrum Operacyjnego POLSA poprzedził proces znalezienia właściwego terenu pod inwestycję. Jako najbardziej optymalny Polska Agencja Kosmiczna wskazała nieruchomość przy ul. Azymutalnej, o powierzchni ponad 3 hektarów. Jest ona zlokalizowana w pobliżu Portu Lotniczego Gdańsk. Właścicielem działki jest Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego, komunalna spółka. 
Na zdjęciu widać żółtą rakietę wiszącą z sufitu budynku. Rakieta jest skierowana w górę, a jej ogon jest podłączony do systemu dźwigów. Rakieta jest prawdopodobnie modelem, który jest używany do celów edukacyjnych lub rozrywkowych
Otwarcie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej odbyło się w 2015 r. w Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Trzy Lipy 3 na Suchaninie
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Obie strony uzgodniły, że GARG przekaże prawo własności do gruntu przy ul. Azymutalnej na rzecz Skarbu Państwa na potrzeby Polskiej Agencji Kosmicznej w zamian za inną nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa. Odpowiednie dokumenty w tej sprawiły trafiły na biurko wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Ich opiniowanie i rozpatrywanie trwało kilka miesięcy.

Najlepszy port lotniczy w Polsce w rankingu AirHelp? To ponownie Gdańsk

W piątek, 8 grudnia, wojewoda pomorski podpisał ostatecznie zgodę na przekazanie prawa własności działki przy ul. Ku Ujściu, należącej do Skarbu Państwa, na rzecz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. W zamian za to GARG odda swoją nieruchomość przy ul. Azymutalnej Skarbowi Państwa. 

Zamiana działek dobra dla interesów miasta

Alan Aleksandrowicz, prezes GARG, podkreśla, że zamian działek to podwójnie korzystna decyzja dla miasta Gdańska. 
 
- W Gdańsku powstanie ważny ośrodek POLSA, a Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego zyskuje teren zlokalizowany na obszarze portu morskiego, który uzupełnia naszą ofertę dla przyszłych inwestorów - tłumaczy Alan Aleksandrowicz. 
Na zdjęciu znajduje się model satelity, który spoczywa na stole. Model jest wykonany z metalu i ma kształt sześcianu. Na bokach modelu znajdują się różne oznakowania, w tym logo Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i nazwa satelity, Rosetta
Zdjęcie z uroczystości otwarcia POLSA w Gdańsku w 2015 r.
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Nieruchomość przy ul. Ku Ujściu ma ok. 5,8 hektarów powierzchni, to teren pozostały po zlikwidowanych zakładach Pollena zlokalizowany w porcie wewnętrznym. Od kilku lat jest on dzierżawiony od Skarbu Państwa na potrzeby składu kontenerów Depot Radunia Gdańsk, obsługującego przeładunki kontenerów w porcie.  

Wizyta ukraińskich dziennikarzy. Czy Gdańsk będzie dla nich wzorem odbudowy kraju po wojnie?

Nabycie prawa własności do działki przy ul. Ku Ujściu będzie się wiązać dla GARG z obowiązkiem dopłaty na rzecz Skarbu Państwa, wynikającej z różnicy wartości zamienianych nieruchomości.

Kilka faktów o POLSA

Mało kto wie, że POLSA ma swoją głównę siedzibę w Gdańsku. Jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która wspiera polski przemysł kosmiczny w kraju i za granicą. Działa w Parku Naukowo-Technologicznym, przy ul. Trzy Lipy 3 na Suchaninie. POLSA ma też dwa oddziały terenowe: w Rzeszowie i Warszawie
 
POLSA została utworzona na mocy ustawy z 26 września 2014 r., a działalność operacyjną z pełnym zespołem rozpoczęła pod koniec roku 2015 r.
Na zdjęciu znajduje się dron. Dron jest czarny i ma kształt skrzydła. Posiada cztery wirniki, które napędzają go w powietrzu. Na kadłubie drona znajduje się kamera, która pozwala mu rejestrować obrazy i filmy
Taki dron prezentowano w 2015 r. w POLSA podczas otwarcia siedziby agencji w Gdańsku
fot. Jerzy Pinkas/ gdansk.pl
 
Instytucja ma kilka departamentów m.in. strategii i współpracy międzynarodowej, badań i innowacji, bezpieczeństwa kosmicznego, obserwacji Ziemi oraz telekomunikacji i nawigacji satelitarnej.

Fotowoltaika na wodzie zdała egzamin. Doświadczenie z Gdańska zaprocentuje teraz w Żarnowcu

Organem nadzorczym i doradczym Polskiej Agencji Kosmicznej jest Rada POLSA. W jej skład wchodzą przedstawiciele administracji rządowej oraz reprezentanci nauki i przemysłu.

 

TV

233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy i turyści świętowali pod “Sobieskim”