Kosiarka z “kożuszkiem” w parku Opływ Motławy 

Na terenie parku Opływ Motławy na Olszynce wybiegnie w sobotę 6 sierpnia … kilkanaście owiec wrzosówek. Będą tam pełnić rolę naturalnych kosiarek trawy. Wypas owiec potrwa do końca października. Zwierzęta będzie można podglądać w internecie.
04.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Owce na opływie Motławy w Gdańsku będą sobie skubać trawkę na obszarze ok. hektara
Owce na Opływie Motławy w Gdańsku będą skubać trawkę na ogrodzonym terenie, będzie je można obserwować w internecie
mat. Pixabay
Zwierzęta w parku Opływ Motławy będą miały do dyspozycji 1 hektar terenu.

Owce w miastach, to nie nowość

Okazuje się, że owce w roli "żywych kosiarek" stają się coraz popularniejsze w Polsce oraz za granicą. „Pracowały” tak m.in. na lotnisku w belgijskim Zaventem czy w największym parku w Madrycie. 
 
- Wypas owiec to ekologiczny sposób na utrzymanie terenów zielonych – tłumaczy Michał Szymański, zastępca dyrektora ds. przestrzeni publicznej w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni (GZDiZ). 
 
Zwierzęta w Gdańsku będą miały spokój i bezpieczeństwo. 

W jakich warunkach będą żyły owce?

– Będą się pasły na terenie zagrodzonym. W miarę postępów prac uroczych „kosiarek” ogrodzenie będzie przenoszone. Przed niekorzystną pogodą zwierzęta będą mogły się schronić pod przygotowaną dla nich wiatą. Zamontowany zostanie również paśnik, poidło oraz lizawki solne. Przez cały okres wypasu wrzosówki będą objęte opieką weterynaryjną - podkreśla Michał Szymański.
 
Zwierząt oraz infrastruktury na pastwisku stale doglądać będzie oddelegowany pracownik, a w miejscu, gdzie będą przebywać owce zamontowany zostanie monitoring. 
 
Planowane jest również transmitowanie aktywności owiec na platformie Youtube.

Owce wszystkiego nie zjedzą

Do inicjatywy wypasu owiec na terenie Opływu Motławy pozytywnie odnosi się Jadwiga Kubik, przewodnicząca zarządu dzielnica Olszynka.

- Jeśli ten pomysł się przyjmie, to świetnie, ale to też nie może zastąpić stałej pielęgnacji Przedwala. Na razie Przedwale jest zarośnięte zielskiem, jest dużo ostu, nawet półtorametrowego. Tego owce nie zjedzą. To miejsce, które wybrano na wypas jest dobre, bo tam trochę cienia będą miały - oceniła Jadwiga Kubik.

12 nowych łąk kwietnych w Gdańsku - zobacz, gdzie jeszcze będzie kolorowo

Wrzosówki to jedna z najstarszych rodzimych ras owiec w Polsce. 
 
Tradycyjny wypas tych zwierząt w parkach i na łąkach to zauważalny trend w miejskich przestrzeniach. 

Jaką pożyteczną rolę spełniają owce?

GZDiZ zapewnia, że obecność owiec wrzosówek korzystnie wpłynie na stan terenów zielonych w parku Opływ Motławy. Wypas zwierząt pozwoli na spowolnienie procesów odrastania wysokich roślin. Jak wynika z badań, tam, gdzie bytują owce znikają chwasty, a pojawiają się wartościowe gatunki roślin.
 
Czerwona łezka oznacza na mapie miejsce wypasu owiec
Czerwona łezka oznacza na mapie miejsce wypasu owiec
mat. Google Map
Aktywność owiec na terenach zielonych to same korzyści:
⦁ permanentne pobieranie składników pokarmowych zapobiega przeżyźnieniu siedliska. Ponadto strategia żywieniowa owiec polega na selektywnym doborze roślin
⦁ kruszenie i łamanie suchych fragmentów roślin zapobiega tworzeniu się zwartej ściółki, która uniemożliwiłaby rozwój i wzrost roślinności kserotermicznej
⦁ zgryzanie roślin przyczynia się do powstrzymania rozwoju siewek niepożądanych gatunków 
⦁ owce są źródłem naturalnego nawozu, który przyczyni się do poprawy jakości gleby.

Szczegóły postępowania GZDiZ ws. owiec

Na postępowanie pn. „Pielęgnacja zieleni na terenie parku Opływ Motławy poprzez wsiedlenie i wypas owiec”, ogłoszone przez GZDiZ, wpłynęły dwie oferty. W zamówieniu GZDiZ podał, że we wskazanym miejscu ma być minimum 15 zwierząt. Postępowanie wygrała spółka Kamiś, która zaoferowała wykonanie zadania za ponad 147 tys. zł brutto.
 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury