• Start
  • Wiadomości
  • Konkurs na mural inspirowany życiem Lecha Bądkowskiego. Zgłoszenia do 15 czerwca

Konkurs na mural inspirowany życiem Lecha Bądkowskiego. Powstanie na ścianie gdańskiego liceum 

Do 15 czerwca 2020 roku można przesyłać projekty muralu związanego z życiem i twórczością Lecha Bądkowskiego, którego rok właśnie obchodzimy w Gdańsku. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu na ścienne malowidło jest społeczność X Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gdańsku. Mural powstanie na jednej ze ścian budynku liceum, które będzie nosić imię Lecha Bądkowskiego.
12.05.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2_bb4ae2be-7ff9-4d3f-ae8a-17c33c866188
 
Klub Ster okres po strajkach sierpniowych. Lech Bądkowski (stoi w środku)
 
www.badkowski.pl

 

Inspirator i figurant. Promocja książki o Lechu Bądkowskim 

 

Inspiracją dla ściennego malowidła ma być życie i twórczość Lecha Bądkowskiego - pisarza, dziennikarza, tłumacza, działacza politycznego, kulturalnego i społecznego, podporucznika Wojska Polskiego. Mural powstanie na ścianie szkoły, która chce nosić jego imię.

- W imieniu społeczności X Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na projekt muralu - mówi Barbara Sas, nauczycielka w X LOD. - Mural powstanie na ścianie na półpiętrze budynku liceum. Na Wasze prace czekamy do 15 czerwca do godziny piętnastej. 

Komisja Konkursowa przy ocenie zgłoszonych projektów kierować się będzie m.in. ogólnymi cechami projektu takimi jak: nowoczesność, wygląd, brak negatywnych skojarzeń, oryginalność i pomysłowość. Twórca zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w kwocie 200 złotych.

 

 

Kim był Lech Bądkowski ?

Żył w latach 1920-1984. Po zakończeniu II wojny światowej, w której uczestniczył jako żołnierz kampanii wrześniowej, a następnie Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii, osiadł w Gdańsku i zajmował się działalnością społeczną, publicystyczną oraz pisarską. W swojej publicystyce rozwijał idee samorządności i regionalizmu.

W 1956 roku współtworzył Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym był aktywny do końca życia. Był założycielem i pierwszym prezesem studenckiego Klubu „Pomorania”, który uważał za podchorążówkę ruchu społecznego. W latach 1957-1966 był prezesem oddziału gdańskiego Związku Literatów Polskich. Był także członkiem Zarządu Głównego ZLP i członkiem polskiego PEN-Clubu, a od 1981 roku członkiem jego zarządu.

 

Córka o Lechu Bądkowskim: - Muszę o nim przypominać

 

W sierpniu 1980 roku jako pierwszy intelektualista znalazł się w Stoczni Gdańskiej, gdzie aktywnie uczestniczył w obradach jako członek Prezydium i rzecznik prasowy Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.

Od października 1980 roku do listopada 1981 roku był redaktorem dodatku „Samorządność” w „Dzienniku Bałtyckim”, a od listopada 1981 roku do wprowadzenia stanu wojennego redaktorem naczelnym tygodnika „Samorządność” (sygnowanego przez ZR Gdańsk „Solidarności”). Wiosną 1981 roku był współzałożycielem, a następnie przewodniczącym Klubu Myśli Politycznej im. Konstytucji 3 Maja w Gdańsku.

Został pośmiertnie wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Gdańska (2000 r.). Ponadto został odznaczony Orderem Virtuti Militari jako żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wlk. Brytanii (1941 r.); Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1965 r.); pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2006 r.) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2015 r.).

 

Na zamówienie Miasta Gdańska powstał graficzny znak obchodów autorstwa Patryk Hardzieja
Na zamówienie Miasta Gdańska powstał graficzny znak obchodów autorstwa Patryk Hardzieja
fot. Patryk Hardziej

 

Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika

 

Gdańsk pamięta o Lechu Bądkowskim 

Uchwałę Rady Miasta Gdańska ustanawiającą rok 2020 - setną rocznicę urodzin zasłużonego gdańszczanina - Rokiem Lecha Bądkowskiego radni podjęli w październiku 2019 roku podczas XV sesji Rady Miasta Gdańska. Na sesję zaproszono m.in. jego córkę Sławinę Kosmulską.

- Największą misją mojego ojca było wychowanie młodych ludzi - powiedziała wówczas Kosmulska. - Od początku przyjazdu do Gdańska, w 1946 roku, przygotowywał kadrę, która przejmie władzę w Polsce. Wykonywał żmudną pracę u podstaw, nie był działaczem z pierwszych stron gazet. Klub studencki "Pomorania", który współtworzył, było swego rodzaju szkołą. To tam nauczyłam się, jak prowadzi się działania społeczne.

Dbaniem o spuściznę jego myśli w naszym mieście jest (od 2000 roku) przyznawanie nagród im. Lecha Bądkowskiego gdańskim organizacjom pozarządowym. Są one formą docenienia i promowania społecznych działań lokalnych NGO`ów i upamiętnieniem społecznika i samorządowca. 

Wszystko o działaniach związanych z obchodami Roku Lecha Bądkowskiego znajdziesz tutaj.

TV

Wielkie Sprzątanie Gdańska Południe. Pogoda nie zniechęciła