• Start
  • Wiadomości
  • Konferencja benchmarkingowa wydziałów komunikacji z 15 miast

Podpatrz, jak robią to inne urzędy. W Gdańsku spotkali się szefowie miejskich wydziałów komunikacji

Szefowie i eksperci miejskich wydziałów komunikacji z całej Polski spotkali się w Gdańsku, by na wspólnym forum zaprezentować swoje metody pracy. Celem jest znalezienie słabych stron działania urzędowych procedur i skorzystanie z lepszych, gotowych już wzorców, które funkcjonują w innych miastach. Takie konferencje benchmarkingowe odbywają się już od kilku lat w Krakowie - w tym roku rolę gospodarza po raz pierwszy przyjął Gdańsk.
02.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie grupy około 30 osób stojących przed Fontanną Neptuna na Długim Targu
Wspólne zdjęcie uczestników konferencji przed Dworem Artusa i Fontanną Neptuna, która jest jednym z najbardziej znanych symboli miasta. Wymiana doświadczeń była celem, ale przy okazji miło jest zajrzeć w czerwcu do słonecznego Gdańska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Przedstawiciele 15 miast w Gdańsku

- Zapytałem Witolda Krupiarza, dyrektora Wydziału Ewidencji Pojazdów i Kierowców w Krakowie, co powie na propozycję, żeby to Gdańsk w tym roku zorganizował warsztaty, które mają już swoją markę jako Benchmarking Kraków - mówi Grzegorz Bystry, dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Trochę był zaskoczony, jako organizator tej imprezy, ale pomysł się spodobał. 

Warsztaty benchmarkingowe miejskich wydziałów komunikacji odbyły się w Gdańsku w piątek, 2 czerwca. Przyjechało 26 przedstawicieli z Lublina, Wrocławia, Dąbrowy Górniczej, Poznania, Katowic, Rzeszowa, Torunia, Krakowa, Białegostoku, Gorzowa Wielkopolskiego, Łodzi, Gdyni, Warszawy i Olsztyna.

Konferencję otworzyła sekretarz Miasta Danuta Janczarek. W obradach Gdańsk reprezentowali dyrektor Wydziału Komunikacji UMG Grzegorz Bystry i jego zastępczyni Joanna Czartowska.

Musisz odebrać dowód rejestracyjny, a nie masz czasu w tygodniu? Przyjdź w sobotę

Wielka zabytkowa sala ze sklepieniem podpieranym filarami. Na rzędach krzeseł siedzi kilkudziesięciu uczestników konferencji
Konferencja odbyła się w jednej z najszacowniejszych sal Gdańska - w Dworze Artusa
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Benchmarking w komunikacji - żeby było lepiej

Wśród referowanych i dyskutowanych tematów były:

  • podniesienie bezpieczeństwa przewozów taksówkami w dużych miastach i proponowane zmiany prawne w tym zakresie
  • planowane modyfikacje systemu Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców
  • analiza danych w zakresie rejestracji pojazdów

Konferencja odbyła się w Dworze Artusa. Pod koniec obrad uczestnicy zostali przewiezieni do Letnicy, gdzie mogli się zapoznać z organizacją pracy w Zespole Obsługi Mieszkańców nr 5 przy ul. Żaglowej 11, który mieści się w AmberExpo. Głównym tematem rozmowy była obsługa klientów w zakresie rejestracji pojazdów i wydawania praw jazdy.

Gdzie zarejestrować auto? Najlepiej w AmberExpo - takiego komfortu klienci jeszcze nie mieli

Trzy osoby siedzące podczas konferencji w pierwszym rzędzie, od lewej: mężczyzna i dwie kobiety
W roli gospodarzy sekretarz Miasta Danuta Janczarek, dyrektor Wydziału Komunikacji Grzegorz Bystry i zastępczyni dyrektora Joanna Czartowska
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

Czym jest benchmarking?

Termin „benchmarking” pochodzi od angielskiego słowa „benchmark”, które oznacza punkt orientacyjny w terenie. Samo hasło ma sens topograficzny i dotyczy miejsca zaznaczonego na mapie. Symbolicznie możemy założyć, że jest to wzgórze - w benchmarkingu chodzi o znalezienie drogi prowadzącej do tego celu. Metoda pozwala na stwierdzenie, w którym miejscu się znajdujemy, w stosunku do punkt odniesienia i jakie powinny być nasze kroki, by tam dotrzeć. Nie szukamy po omacku, ale podpatrujemy doświadczenia i osiągnięcia innych. 

W benchmarkingu kluczowe są porównywalne dane, oparte na pomiarach, analizie oraz kształtowaniu efektywności przedsiębiorstwa/urzędu. Dzięki temu dana organizacja może analizować swoje osiągnięcia pod kątem wyników najlepszych organizacji. Dzięki temu przedsiębiorstwa i urzędy zyskują informacje o swoich słabościach względem konkurencji, a to z kolei pozwala na działania na rzecz poprawy standardów pracy. 

Mężczyzna w historycznym stroju przy pomocy świeczki na długim kiju zapala lont armatki, która znajduje się w wysoko zawieszonym modelu łodzi. W tle widać rzędy krzeseł i siedzące na nich osoby. Wszystko odbywa się w hali Dworu Artusa
Goście mogli zobaczyć m.in. rytuał odpalania armatki na modelu łodzi żaglowej - feluki
fot. Piotr Wittman/gdansk.pl

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku