Konferencja Infoshare. "Gdańsk jest przez dwa dni stolicą IT Europy środkowo-wschodniej"

Po raz 17. wystartowała w środę, 24 maja, w Gdańsku konferencja Infoshare, dedykowana branży nowych technologii i startupom. W imprezie uczestniczy ok. 7 tysięcy osób, na których w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo czeka dziewięć scen, gdzie wystąpi ok. 200 prelegentów, głównie z zagranicy. - Gdańsk na dwa dni staje się nie tylko stolicą polskiego świata IT, ale też stolicą IT tej części Europy - powiedział podczas otwarcia konferencji Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.   
24.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dwóch mężczyzn z garniturach witających się na scenie
Uścisk dłoni na Inspire Stage - głównej scenie konferencji. Od lewej: Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska i Grzegorz Borowski - prezes Fundacji Infoshare, organizującej wydarzenie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Słowa powitania od zastępcy prezydenta Gdańska

Podczas Infoshare, jak co roku, omówione zostaną nowinki technologiczne, innowacje ze świata biznesu oraz trendy w marketingu. Jednym z tematów przewodnich będzie sztuczna inteligencja zarówno w wymiarze technicznym, jak i bardziej ogólnym i etycznym. Będzie też mowa o Tech4Good czyli nowych technologiach sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi świata.   
 
- Witajcie w Gdańsku, mieście wolności i Solidarności, ale też w mieście, które na dwa dni od 17 lat dzięki Grzegorzowi Borowskiemu (prezes Fundacji Infoshare, organizującej wydarzenie - przyp. red.) i jego zespołowi staje się nie tylko stolicą polskiego świata IT, ale też stolicą IT tej części Europy. Bardzo się cieszę, że po tych latach COVID-owych konferencja Infoshare zacznie oddychać znowu pełną piersią - powiedział podczas inauguracji wydarzenia Piotr Borawski.
 
Podczas Infoshare 2023 zorganizowano 9 scen tematycznych, na których pojawi się ok. 200 mówców. 

Infoshare: największa w Europie środkowo-wschodniej impreza nowych technologii startuje dzisiaj

- I wy - siedem tysięcy uczestniczek i uczestników. Będziecie mówić o tym, co najważniejsze w waszym świecie IT, najnowocześniejszych trendach takich, jak uczenie maszynowe, rozwój sztucznej inteligencji, chatboty. I o tym, jak to wszystko zastosować w biznesie, marketingu, finansach, transporcie i innych dziedzinach - mówił zastępca prezydenta Gdańska. 

Czy Gdańsk będzie hubem dla startupów?

Zaznaczył, że szczególnie ważny dla miasta Gdańska jest, organizowany w ramach Infoshare, konkurs dla startupów czyli Startup Contest. W tym roku, będzie to 10. edycja tego wydarzenia, które od początku jest wspierane finansowo przez miasto Gdańsk. Na początku poprzez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, a od 2016 r. oficjalnie sponsorem nagród w Startup Contest jest prezydent miasta Gdańska. Laureatów konkursu dla startupów poznamy w czwartek, 25 maja.
 
- Chcemy rozwijać startupy w Gdańsku i budować bazę startupów w naszym mieście - podkreślił Piotr Borawski.
 
Hala wypełniona ludźmi i stoiskami
Infoshare odbywa się w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo przy ul. Żaglowej 11. Wstęp bezpłatny uprawnia do udziału w wydarzeniach na dwóch scenach Arena i Inspire oraz strefy expo. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja na stronie internetowej organizatora konferencji
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
Przypomniał, że pula nagród w tegorocznym Startup Contest, ufundowana przez prezydenta miasta Gdańska, wynosi 30 tysięcy euro. 20 tysięcy euro przypadnie laureatowi konkursu. Zdobywca II miejsca otrzyma 7, a III miejsca - 3 tysiące euro.
 
- Liczę na, że znajdą się tutaj pomysły, które zawojują cały świat. Taki pomysłem była kiedyś Ivona (syntezator mowy - przyp. red.), która zmieniła się w Alexę i rozsławia nas na całym świecie - dodał.  
Piotr Borawski zachęcał jednocześnie uczestników Infoshare, aby znaleźli czas na zwiedzanie Gdańska. 

Jacy mówcy odwiedzą Infoshare?

Podobnie jak w poprzednich edycjach gdańskiej konferencji magnesem dla uczestników są inspirujący i wizjonerscy prelegenci. 
 
Gościem Inhoshare 2023 będzie m.in. Verne Harnish (USA), który założył Entrepreneurs’ Organization, dużą organizację, wspierającą na całym świecie przedsiębiorców na różnych etapach rozwoju. 
 
Na Infoshare wystąpi też Phaedra Boinodiris, która zajmuje się sztuczną inteligencją w wymiarze etycznym. Została uhonorowana przez Women in Games International jako jedna ze 100 najlepszych kobiet w branży gier.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z PIERWSZEGO DNIA INFOSHARE 2023:
 


 
Na Infoshare pojawi się Zachary Goldberg, badacz i ekspert w zakresie etyki w technologii, szczególnie w odniesieniu do produktów i rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.
 
O kontrowersyjnej wizji EctoLife – pierwszej na świecie "sztucznej macicy" - opowie z kolei biotechnolog i popularyzator nauki Hashem Al-Ghaili. Fanpage tego naukowca obserwuje ponad 33 miliony ludzi. 
 
Wśród prelegentów podczas Infoshare będzie też Benedict Evans, który w swojej karierze pracował m.in. dla takich firm, jak NBC Universal, Channel 4 czy MF Global. Swoje wystąpienie poświęci metaverse i przejściu ze smartfonów na kompletnie nową platformę. 

Co jeszcze dzieje się na Infoshare?

Infoshare 2023 to też okazja do licznych spotkań z menedżerami i inwestorami z całego świata. W tym roku udział w konferencji w Gdańsku potwierdzili m.in inwestorzy, związani z Andreessen Horowitz, 10X Founders i Flashpoint VC czy 500 Emerging Europe. 
Infoshare 2023 to również miejsce do spotkań bezpośrednich i przestrzeń dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. Z myślą właśnie o tym przygotowano 6 integracyjnych wydarzeń towarzyszących.

 

TV

Wielka Parada Miast na otwarcie Zjazdu Hanzy w Gdańsku