• Start
  • Wiadomości
  • Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy - w 75. rocznicę urodzin prof. Jerzego Limona

Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy - w 75. rocznicę urodzin prof. Jerzego Limona

W sobotę, 24 maja, Gdańsk stanie się sceną wyjątkowego wydarzenia artystycznego, które uczci 75. rocznicę urodzin prof. Jerzego Limona – wybitnego teatrologa, pisarza i inicjatora powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy”, organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense oraz GTS, to oryginalna forma hołdu dla jego twórczości i idei, które przez dekady kształtowały przestrzeń teatralną Trójmiasta.
20.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przedstawia starszego mężczyznę w jasnym garniturze, stojącego z założonymi rękami w silnym, zielonym oświetleniu. Jego postawa jest pewna siebie i elegancka, a tło sugeruje nowoczesne, artystyczne wnętrze
Prof. Jerzy Limon
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kosmiczna narracja i cyfrowa sztuka

Inspiracją dla wydarzenia, które odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w sobotę, 24 maja, stała się powieść Jerzego Limona pt. „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy: kantata na jedną ulicę, siedem gwiazd i dwa głosy” (1999).

Centralnym motywem jest tu Wielka Niedźwiedzica – nie tylko jako konstelacja, lecz także metafora ludzkiej pamięci i historii. Symboliczna Theta Ursae Majoris, oddalona od Ziemi o 75 lat świetlnych, staje się przekaźnikiem światła, które – zgodnie z założeniem twórców – właśnie teraz dociera na Ziemię z momentu narodzin profesora Limona.

W ramach wydarzenia wykorzystano również nowoczesne technologie. Odwiedzający będą mogli wejść w dialog z cyfrową „Wielką Niedźwiedzicą” – artystycznym awatarem stworzonym przy użyciu sztucznej inteligencji. Od 16.00 do 18.30 sala Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zmieni się w medytacyjną przestrzeń do indywidualnych spotkań z tym interaktywnym bytem.

Zderzenie literatury, muzyki i teatru

Kulminacją dnia będzie "Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy" o godz. 19.00 – wydarzenie multimedialne, łączące elementy koncertu, performansu i poetyckiej narracji.

Na scenie pojawią się znani trójmiejscy artyści: Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże i pedagog, znana z licznych ról dramatycznych, oraz Jarosław Tyrański, związany z Teatrem Miejskim w Gdyni, rozpoznawalny dzięki głębokiemu głosowi i ekspresyjnej obecności scenicznej.

Oprawę muzyczną zapewni Gdańska Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Gdańskiego pod batutą Marcina Janka – dyrygenta, aranżera i pedagoga, który współpracuje z wieloma zespołami muzycznymi w Polsce i za granicą.

Warstwa wizualna koncertu została opracowana przez Zuzannę Kołodziej – graficzkę i artystkę wizualną specjalizującą się w tworzeniu opraw scenicznych i instalacji artystycznych.

Koncepcję wydarzenia opracowali wspólnie Justyna Limon, wiceprezeska Fundacji Theatrum Gedanense i córka profesora Limona, oraz Rafał Malottki – reżyser, animator kultury, współtwórca wielu artystycznych projektów performatywnych.

Koncert potrwa do godziny 20.30, a zaraz po nim odbędzie się otwarta dyskusja z twórcami wydarzenia, podczas której publiczność będzie mogła poznać kulisy realizacji i podzielić się swoimi refleksjami.

Spotkania, wspomnienia, historia teatru

W ciągu dnia w Bibliotece im. prof. Jerzego Limona, zlokalizowanej przy Teatrze Szekspirowskim, odbędą się dwa spotkania  - o godz. 16.00 i 17.00 - z Justyną Limon, poświęcone historii powstawania teatru.

Będzie można także zobaczyć krótki film dokumentalny przybliżający sylwetkę profesora i początki budowy GTS – jedynego takiego obiektu w Polsce z otwieranym dachem, wzorowanego na elżbietańskim The Globe.

Warsztaty dla dzieci i kontynuacja tradycji

Dzień po koncercie, w niedzielę, 25 maja, o godz. 12.00 – w Teatrze w Oknie odbędzie się wydarzenie dla najmłodszych: słuchowisko i warsztaty teatralne pt. „O chłopcu wyniosłym jak skała”, adresowane do dzieci w wieku 10–13 lat.

Wydarzenie, tak jak wszystkie inne organizowane przez Fundację, nawiązuje do dziedzictwa Jerzego Limona, który łączył edukację, literaturę i teatr w unikalnej formule.

To plakat wydarzenia zatytułowanego „Koncert Wielkiej Niedźwiedzicy”, które odbędzie się 24 maja w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Plakat ma kosmiczną, futurystyczną estetykę i informuje o programie koncertu oraz o upamiętnieniu urodzin Jerzego Limona

Dziedzictwo Limona – wizja, która trwa

Profesor Jerzy Limon (1950–2021) był nie tylko badaczem i popularyzatorem twórczości Williama Szekspira, ale też niestrudzonym wizjonerem. W 1990 roku założył Fundację Theatrum Gedanense, której misją było przywrócenie w Gdańsku sceny inspirowanej angielskim teatrem epoki elżbietańskiej.

Fundacja zyskała międzynarodowe poparcie – patronem projektu został ówczesny książę Walii, dziś król Karol III.

W 2014 r. Gdański Teatr Szekspirowski uroczyście otworzył swoje podwoje. Dziś jest nie tylko miejscem spektakli, ale i przestrzenią dla artystycznych eksperymentów, koncertów i debat.

Tegoroczne wydarzenie – określane jako „Limoniada Astralna” – jest trzecią odsłoną cyklu dedykowanego pamięci profesora, po wcześniejszych edycjach takich jak „Zjazd Hamletów Polskich” czy „Triumf ognia, ciał i maszyn”. Wszystkie one przywołują ducha teatralnych happeningów, które Limon z pasją inicjował przez całe swoje życie.

Organizatorzy: Fundacja Theatrum Gedanense, Gdański Teatr Szekspirowski

Partner wydarzenia: Uniwersytet Gdański

Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Bilety na koncert dostępne w kasach GTS i online.

TV

Akcja Lato 2025 – Gdańsk pełen letnich atrakcji!