Koncert „W drodze do wolności” w Nowym Ratuszu z Cappellą Gedanensis

Cappella Gedanensis, jak co roku, wraz z mieszkańcami Gdańska uczci odchody  Święta Niepodległości koncertami pieśni patriotycznych. W niedzielę, 13 listopada, w Sali Herbowej Nowego Ratusza odbędzie się koncert „W drodze do wolności”. Wstęp jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy.
11.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis to tradycyjny, coroczny element z okazji Święta Niepodległości. Muzycy i śpiewacy wystąpią w Nowym Ratuszu w Gdańsku
Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis to tradycyjny, coroczny element z okazji Święta Niepodległości. Muzycy i śpiewacy wystąpią w Nowym Ratuszu w Gdańsku
mat. zespołu

„My dla Niepodległej”. W Europejskim Centrum Solidarności zabrzmiały „Mury” i pieśni patriotyczne

Wspólne obchodzenie Święta Niepodległości to już tradycja - Cappella Gedanensis zapoczątkowała ją w latach 90. historycznym telewizyjnym koncertem transmitowanym z Dworu Artusa. Podczas tamtego wydarzenia po raz pierwszy w Polsce wybrzmiały wszystkie zwrotki „Pieśni Legionów”. W repertuarze koncertów patriotycznych zespołu znajdują się najznakomitsze dzieła cenionych polskich kompozytorów - m.in. Stanisława Moniuszki czy działającego w czasie zaborów Karola Lipińskiego, którego twórczość odkrył i rozsławił na całym świecie Konstanty Andrzej Kulka - wybitny skrzypek, konsultant artystyczny Cappelli Gedanensis.

Szczególnym wydarzeniem wokół świętowania urodzin Niepodległej w tym roku będzie koncert zatytułowany „W drodze do wolności”, na który zespół zaprasza gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta, i wszystkich chętnych, w niedzielę, 13 listopada, do reprezentacyjnej Sali Herbowej Nowego Ratusza (ul. Wały Jagiellońskie 1). 

Podczas koncertu soliści, chór i pianista Cappelli Gedanensis wykonają najpiękniejsze pieśni patriotyczne w opracowaniu Rafała Kłoczko, z nagranej w 2018 roku płyty o tym samym tytule. Usłyszymy m.in. „Warszawiankę”, „Rotę”, „O mój rozmarynie”, „Białe róże”, „Marsz Sybiraków”, a także „Potulicką Pieśń Konfederatów Barskich”, z którą wiąże się bardzo ciekawa historia. 27 października 2017 roku do dyrektora zespołu Marka Więcławka przyszedł email, zawierający wiersz i  taką notatkę:

Te cztery ostatnie zwrotki napisałem w więzieniu w Potulicach w drugiej połowie 1982 roku. Tę pieśń śpiewaliśmy na mszach odprawianych w niedziele przez ks. Józefa Kutermaka na więziennym korytarzu. Panie Marku, jeżeli uznacie jako chór, że ten tekst Pieśni Konfederatów napisany w tamtym dramatycznym czasie możecie zaśpiewać podczas występów z okazji świąt patriotycznych będziemy Wam jako byli więźniowie bardzo wdzięczni. Pozdrawiam. Czesław Nowak.

Tym sposobem utwór trafił do repertuaru gdańskiego zespołu - i zakończy niedzielny koncert.

Przy fortepianie zasiądzie Filip Cieszyński. Narratorem koncertu będzie bas Cappelli Gedanensis, aktor Piotr Macalak.

Program koncertu:

  • WARSZAWIANKA (1831) - tekst oryginalny: Casimir Francis Delavigne; przekład: Karol Sienkiewicz / muzyka: Karol Kurpiński;
  • ROTA (1908, 1910) - tekst: Maria Konopnicka / muzyka: Feliks Nowowiejski;
  • O MÓJ ROZMARYNIE (1912-1915) - tekst: autor nieznany, Wacław Denhoff-Czarnocki / muzyka: ludowa;
  • BIAŁE RÓŻE (1915) - tekst: Tadeusz Wroczyński / muzyka: Mieczysław Kozar-Słobucki;
  • WOJENKO, WOJENKO (1914-1917) - tekst: prawdopodobnie Feliks Gwiżdż / muzyka: autor nieznany;
  • PIERWSZA BRYGADA (1917) - tekst: Tadeusz Biernacki, Andrzej Hałaciński / muzyka: autor nieznany;
  • PIECHOTA (1917-1933) - tekst: Leon Łuskino lub Bolesław Lubicz-Zahorski / muzyka: autor nieznany;
  • SERCE W PLECAKU (1933-1934) - tekst: Michał Zieliński / muzyka: Michał Zieliński;
  • CZERWONE MAKI NA MONTE CASSINO (1944) - tekst: Feliks Konarski „Ref-Ren” / muzyka: Alfred Schütz;
  • PAŁACYK MICHLA (1944) - tekst: Józef Szczepański / muzyka: J. Stiastny;
  • MARSZ SYBIRAKÓW (199-) - tekst: Marian Jonkajtys / muzyka: Czesław Majewski;
  • POTULICKA PIEŚŃ KONFEDERATÓW BARSKICH (1982) - tekst oryginalny: Juliusz Słowacki; tekst do nagrania: Czesław Nowak / muzyka: Andrzej Kurylewicz.

Rozpoczęcie koncertu o godzinie 16.00. Wstęp wolny, po wcześniejszej rezerwacji miejsc: cappella@gedanensis.pl.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska