• Start
  • Wiadomości
  • Kolejny morski kosz na śmieci zacumuje w gdańskiej marinie

Kolejny morski kosz na śmieci zacumuje w gdańskiej marinie

Około 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne. Aby przeciwdziałać temu problemowi należy instalować w bałtyckich marinach i portach kosze morskie, z których każdy jest w stanie wyłowić z wody nawet 1400 kg śmieci rocznie. Fundacja Mare zainstalowała do tej pory pięć takich koszy, z czego dwa w gdańskich marinach. Od tego poniedziałku koszy będzie więcej, bo dzięki współpracy Fundacji MARE z Balex Metal kolejny kosz zacumuje w przystani, którą zarządza i opiekuje się Gdański Ośrodek Sportu. 
( Publikacja: 24.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kilka osób stoi nad zbiornikiem wodnym w marinie i przygląda się jak kobieta podnosi z wody kosz do zbierania śmieci z akwenu
Około 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne. Mikroplastik nie tylko zatruwa organizmy morskich stworzeń, ale też upośledza ich system odczuwanie głodu. To doprowadza je śmierci
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Plastik to cichy zabójca ekosystemów morskich. Problem zanieczyszczania wód plastikiem ma wymiar globalny i nie omija Morza Bałtyckiego. Około 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku to tworzywa sztuczne - według komisji helsińskiej HELCOM. Gdańsk, który konsekwentnie od lat prowadzi kampanię „Gdańsk bez plastiku” będzie mógł jeszcze skuteczniej walczyć z globalną plagą plastiku także w morzach i oceanach, dzięki współpracy z Fundacją MARE. 

- Nadmorskie położenie i ponad tysiąc lat historii sprawiają, że charakter Gdańska jest wyrazisty i zdecydowany - mówi Piotr Borawski, wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - To niezwykłe atuty naszego miasta, ale także zobowiązania, wobec których - tak jak obok czystości naszych marin i morza Bałtyckiego - nie możemy przechodzić obojętnie. Zbieranie odpadów na plażach jak widać nie wystarczy. Niezbędne są także działania w wodzie, gdzie jak widzimy zbiera się bardzo duża ilość odpadów i stanowią one zagrożenie dla ludzi i dla przyrody. Kolejny kosz w gdańskiej marinie cieszy, bo doświadczenie z obsługą dotychczasowych koszy, które ma Gdański Ośrodek Sportu, zbierający w sezonie nawet do 15 kg odpadów z wody dziennie, jasno wskazuje, że są one potrzebne, nie tylko dla estetyki naszego miasta, ale przede wszystkim dla ochrony środowiska.

kosz do zbierania śmieci z akwenu wyciągnięty z wody
Każdy z takich koszy jest w stanie wyłowić z wody nawet 1400 kg śmieci rocznie
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Czy tworzywa sztuczne w wodzie ulegają rozkładowi?

Tworzywa sztuczne, które trafiają do wody nie ulegają rozkładowi, a jedynie rozpadają się na coraz mniejsze cząstki – mikroplastiki, a następnie nanoplastiki, to stanowi dziś wiedzę powszechną. Tak małe drobiny i włókna są niemożliwe do wyłowienia, dlatego pozostają w środowisku na zawsze i przenikają do morskiej sieci pokarmowej - mylone z pożywieniem nie tylko zatruwają organizm stworzeń morskich, ale również upośledzają odczuwanie głodu, co doprowadza do ich śmierci. Zadaniem instalowanych koszy morskich jest usunięcie z Bałtyku jak najwięcej odpadów z plastiku zanim te staną się mikroplastikiem i już na zawsze będą zanieczyszczać środowisko naturalne morza stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi.

- Globalne zużycie tworzyw sztucznych osiągnęło obecnie ponad 320 mln ton rocznie. Jedynie 9% z nich poddawane jest recyklingowi, co oznacza, że ogromne ilości plastiku trafiają na składowiska odpadów lub, co gorsza, bezpośrednio do środowiska - mówi Olga Sarna, prezes Fundacji MARE. Według Komisji Europejskiej co roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, przy czym aż ok. 50% stanowią jednorazowe plastiki. Większość z nich, jeśli nie zostanie wyłowiona, pozostanie w morzach na zawsze.

Od lewej: Olga Sarna, prezeska Fundacji Mare. Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Anita Żebrowska, kierownik obiektów hydrotechnicznych GOS
Od lewej: Olga Sarna, prezeska Fundacji Mare. Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz Anita Żebrowska, kierownik obiektów hydrotechnicznych GOS
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

Jak działa Fundacja MARE

Z tego powodu Fundacja MARE aktywnie działa na rzecz poprawy stanu Bałtyku. Od kilku lat sprząta Bałtyk na wiele sposobów - razem z organizacjami rybackimi wyławia zalegające na dnie i unoszące się w toni wodnej tzw. sieci widma, czyli zagubiony sprzęt połowowy, przeprowadza wraz z nurkami coroczną akcję sprzątania plaż i morza, edukuje. Dzięki wsparciu finansowemu zaangażowanych firm instaluje także kosze morskie w marinach i portach usuwające śmieci bezpośrednio z wody.

- Dla nas inicjatywa oczyszczania morza Bałtyckiego to część ambitnych projektów, które realizujemy w ramach programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate - mówi Marek Dzikiewicz, prezes zarządu Balex Metal, producenta materiałów budowlanych dla budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego. – Rozpoczęliśmy współpracę z Fundacją Mare i finansujemy montaż koszy Portbin nie tylko w Gdańsku, ale także we Władysławowie. W tej inicjatywie zależy nam, aby pójść krok dalej, czyli nie tylko montaż, ale wspólne z fundacją oraz takimi podmiotami jak Zakład Utylizacyjny, który także bierze udział w tym projekcie, rozpocząć analizę odpadów morskich, po to aby pozyskać wiedzę na temat ilości odpadów wyławianych z morza oraz ich klasyfikacji, czyli co z tego co zostaje wyłowione nadaje się do recyklingu, a co nie.

Wpływ plastiku na zdrowie

Wpływ plastiku na ekosystem, a także na zdrowie zwierząt i ludzi jest przedmiotem licznych badań prowadzonych na całym świecie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o potencjalnym wpływie mikroplastików nie tylko na stan środowiska i ekosystemów, ale także na zdrowie ludzi. Plastik i mikroplastik to już zatem nie tylko zagrożenie dla środowiska naturalnego, to realne zagrożenie dla nas samych, bo my i przyroda stanowimy jedność. Przyszłość pokaże jakie to będzie mieć konsekwencje dla naszego zdrowia i życia.

***

Fundacja MARE od lat działa na rzecz Bałtyku. Jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, której działania skupiają się wyłącznie na ochronie ekosystemów morskich, ze szczególnym naciskiem na ochronę Bałtyku. Główne obszary projektów MARE to odpady morskie (sieci widmo, plastik), niebezpieczne wraki i edukacja społeczeństwa. Dowiedz się więcej na stronie fundacji.

Balex Metal to polski producent należący do międzynarodowej grupy Kingspan. Od 30 lat. dostarcza rozwiązania dla budownictwa przemysłowego, mieszkaniowego i rolniczego, łącznie do kilkudziesięciu krajów. Jako przedsiębiorstwo odpowiedzialne społecznie realizuje cele programu zrównoważonego rozwoju Planet Passionate.