• Start
  • Wiadomości
  • Kolejny maluch w gdańskim zoo. Poznajcie małą tamarynę cesarską

Kolejny maluch w gdańskim zoo. Poznajcie małą tamarynę cesarską

Długie, siwe wąsiska jak u sarmaty, płowe futro, rudo-brązowy ogon – nawet dwa razy dłuższy niż tułów. Tak prezentuje się dorosły osobnik tamaryny cesarskiej, zwanej też „wąsatą”. A maluszek? Jak to dziecko, jeszcze bez wąsów i słodkie jak kilo cukru. Koniecznie trzeba odwiedzić teraz Gdański Ogród Zoologiczny, by zobaczyć potomka oliwskiej pary tych imponujących naczelnych.
05.06.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mała tamaryna cesarska w zoo.
Mała tamaryna cesarska
fot. Paweł Ciesielski / Gdański Ogród Zoologiczny

Szlachetna aparycja

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym dobra, rozrodcza passa trwa. Tej wiosny obserwujemy tu prawdziwy wysyp maluchów. Do młodych wielbłądów, manuli i kapodziobów dołączyła właśnie tamaryna cesarska.

Dorosły osobnik tego gatunku ssaka naczelnego (a więc dalekiego kuzyna człowieka) wygląda imponująco - długie, siwe wąsiska jak u sarmaty, płowe futro i rudo-brązowy ogon – nawet dwa razy dłuższy niż tułów. Waga około pół kilograma. Malec zaś wąsów jeszcze się nie dorobił, a po urodzeniu waży ledwie tyle, co kostka cukru - ok. 50 gramów. Wygląda jednak słodko jak kilo cukru, trzeba go więc szybko zobaczyć, zanim wyrośnie na okazałego wąsacza.

Dorosła tamaryna cesarska z małym w zoo.
Okazałe wąsiska to charakterystyczna cecha dorosłego osobnika tamaryny cesarskiej
fot. Paweł Ciesielski / Gdański Ogród Zoologiczny

Czułe i społeczne

Jeśli odwiedzimy teraz gdańskie zoo, malucha tamaryny cesarskiej zobaczymy najpewniej uczepionego na plecach ojca.

- Bardzo cieszą nas te narodziny. Ta para od kilku lat starała się o potomstwo, dotychczas bezskutecznie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że w końcu się udało - mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Tamaryny są bardzo czułymi rodzicami. Od pierwszych dni noszą swoje młode - dodaje.

Wielbłąd dwugarbny i kapodzioby - to nowe maleństwa w zoo. Wiosna czyni cuda!

Tamaryna cesarska pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, głównie z Peru, Brazylii i Boliwii. Gatunek po raz pierwszy formalnie opisał w 1907 roku szwajcarsko-brazylijski przyrodnik i zoolog Émil August Goeldi nadając mu nazwę Midas imperator. Te naczelne z rodziny pazurkowatych są bardzo społeczne i opiekuńcze. Po porodzie ojciec oraz inni członkowie grupy odgrywają kluczową rolę w opiece nad noworodkiem. Samica karmi młode, ale większość czasu spędza ono na grzbiecie taty lub innych członków grupy rodzinnej.

Mała tamaryna cesarska i rodzic w zoo.
Czuły rodzic z dzieckiem
fot. Paweł Ciesielski / Gdański Ogród Zoologiczny

Płeć jeszcze nieznana

- Mimo niewielkiej masy ciała, młode tamaryny już po urodzeniu są dość rozwinięte. Mają otwarte oczy, mocno chwytne palce i od razu uczepiają się futra rodzica - mówi Ada Mionskowska, opiekunka małp. - U tego gatunku często zdarzają się ciąże bliźniacze, ale tym razem na świat przyszło jedno młode. Jeszcze nie znamy jego płci.

Więcej wielbłądów w gdańskim zoo. Kolejne wiosenne narodziny

Tamaryny żyją w grupach rodzinnych. Najwyższą pozycję w stadzie zajmuje najstarsza, aktywna seksualnie samica. Długość życia tamaryn wynosi 5 lat w naturze, a w ogrodach zoologicznych nawet do 20 lat. Ich ciąża trwa około 140 dni. Szansa na rozród w naturze jest tym większa im większa jest dostępność pokarmu. Narodziny potomstwa mają więc miejsce głównie w porze deszczowej, kiedy zasoby żywności są obfite.

Mała tamaryna cesarska na grzbiecie ojca w zoo.
Zaraz po urodzeniu młode spędza czas głównie na grzbiecie taty
fot. Paweł Ciesielski / Gdański Ogród Zoologiczny

Kiedy do zoo?

Małą tamarynę, wielbłądy i inne maluchy można zobaczyć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, który jest otwarty codziennie, przez cały rok. W okresie od maja do końca września, w tygodniu, weekendy i święta zoo zaprasza w godzinach 9:00–19:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo).

Bilety można kupić w kasach biletowych przed wejściem (płatność kartą lub gotówką), w biletomatach (tylko kartą) oraz online na stronie bilety.zoo.gdansk.pl.

 

 

TV

Akcja Lato 2025 – Gdańsk pełen letnich atrakcji!