
Szlachetna aparycja
W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym dobra, rozrodcza passa trwa. Tej wiosny obserwujemy tu prawdziwy wysyp maluchów. Do młodych wielbłądów, manuli i kapodziobów dołączyła właśnie tamaryna cesarska.
Dorosły osobnik tego gatunku ssaka naczelnego (a więc dalekiego kuzyna człowieka) wygląda imponująco - długie, siwe wąsiska jak u sarmaty, płowe futro i rudo-brązowy ogon – nawet dwa razy dłuższy niż tułów. Waga około pół kilograma. Malec zaś wąsów jeszcze się nie dorobił, a po urodzeniu waży ledwie tyle, co kostka cukru - ok. 50 gramów. Wygląda jednak słodko jak kilo cukru, trzeba go więc szybko zobaczyć, zanim wyrośnie na okazałego wąsacza.

Czułe i społeczne
Jeśli odwiedzimy teraz gdańskie zoo, malucha tamaryny cesarskiej zobaczymy najpewniej uczepionego na plecach ojca.
- Bardzo cieszą nas te narodziny. Ta para od kilku lat starała się o potomstwo, dotychczas bezskutecznie, dlatego tym bardziej cieszymy się, że w końcu się udało - mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. - Tamaryny są bardzo czułymi rodzicami. Od pierwszych dni noszą swoje młode - dodaje.
Wielbłąd dwugarbny i kapodzioby - to nowe maleństwa w zoo. Wiosna czyni cuda!
Tamaryna cesarska pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, głównie z Peru, Brazylii i Boliwii. Gatunek po raz pierwszy formalnie opisał w 1907 roku szwajcarsko-brazylijski przyrodnik i zoolog Émil August Goeldi nadając mu nazwę Midas imperator. Te naczelne z rodziny pazurkowatych są bardzo społeczne i opiekuńcze. Po porodzie ojciec oraz inni członkowie grupy odgrywają kluczową rolę w opiece nad noworodkiem. Samica karmi młode, ale większość czasu spędza ono na grzbiecie taty lub innych członków grupy rodzinnej.

Płeć jeszcze nieznana
- Mimo niewielkiej masy ciała, młode tamaryny już po urodzeniu są dość rozwinięte. Mają otwarte oczy, mocno chwytne palce i od razu uczepiają się futra rodzica - mówi Ada Mionskowska, opiekunka małp. - U tego gatunku często zdarzają się ciąże bliźniacze, ale tym razem na świat przyszło jedno młode. Jeszcze nie znamy jego płci.
Więcej wielbłądów w gdańskim zoo. Kolejne wiosenne narodziny
Tamaryny żyją w grupach rodzinnych. Najwyższą pozycję w stadzie zajmuje najstarsza, aktywna seksualnie samica. Długość życia tamaryn wynosi 5 lat w naturze, a w ogrodach zoologicznych nawet do 20 lat. Ich ciąża trwa około 140 dni. Szansa na rozród w naturze jest tym większa im większa jest dostępność pokarmu. Narodziny potomstwa mają więc miejsce głównie w porze deszczowej, kiedy zasoby żywności są obfite.

Kiedy do zoo?
Małą tamarynę, wielbłądy i inne maluchy można zobaczyć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, który jest otwarty codziennie, przez cały rok. W okresie od maja do końca września, w tygodniu, weekendy i święta zoo zaprasza w godzinach 9:00–19:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo).
Bilety można kupić w kasach biletowych przed wejściem (płatność kartą lub gotówką), w biletomatach (tylko kartą) oraz online na stronie bilety.zoo.gdansk.pl.