Kolejne narodziny w gdańskim zoo. Powiększyła się rodzina pekariowców obrożnych

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym na świat przyszedł pekariowiec obrożny. To ssak z gatunku świniowatych. Na wolności żyje na obszarach suchych i deszczowych lasów tropikalnych, sawannach i pustyniach od południowych Stanów Zjednoczonych Ameryki do północnej Argentyny.
26.09.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mała czarna świnka na wybiegu
Zoo ostrzega, że należy unikać głaskania pekariowców obrożnych
mat. Gdański Ogród Zoologiczny

Jak zachowuje się mały pekariowiec?

- 1 września to dla wielu dzień powrotu do szkoły, a tymczasem u nas tego samego dnia pojawił się nowy uczeń w stadzie pekariowców obrożnych - podaje w mediach społecznościowych. Maluch podąża za swoją mamą krok w krok, ale już nabiera nieco odwagi i przy odrobinie szczęścia dostrzeżecie go gdzieś pod nogami mamusi - podaje w mediach społecznościowych Gdański Ogród Zoologiczny. 

Gdzie w naturze żyje pekariowiec obrożny?

Pekariowiec obrożny (łac. Pecari tajacu, ang. Collared Peccary) występuje w różnych siedliskach, na terenach suchych i deszczowych lasów tropikalnych, sawannach i pustyniach od południowej części USA aż do północnej Argentyny.
 
Zwierzęta te żyją w stadach składających się z 5 do 15 osobników. Przemieszczają się o poranku lub późnym popołudniem, w ciągu dnia odpoczywają.
Mała czarna świnka ssąca pokarm matki
Młode pekariowce rodzą się z żółto-brązowym ubarwieniem i czarnym paskiem na plecach
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
Śpią w norach, pod korzeniami drzew spotyka się je również w jaskiniach. Lubią błotne i piaskowe kąpiele. Żyją do 24 lat.

“Ja odchodzę, kondory zostają”. Michał Targowski benefisem żegna zoo WIDEO I ZDJĘCIA

Co jada pekariowiec obrożny?

Żywią się korzeniami, bulwami roślin, owocami, nasionami, jadalnymi częściami zielonych roślin, owadami i małymi zwierzętami. Rodzaj pokarmu zmienia się wraz z porą roku.
Trzy czarne świnie na wybiegu
Pekariowiec obrożny jest symbolem Parku Narodowego Copo w Argentynie
mat. Gdański Ogród Zoologiczny
 
- Ich szczęki i kły są idealnie przystosowane do miażdżenia twardych nasion i korzeni. Służą również do obrony oraz do wydawania charakterystycznych "szczękających" dźwięków. Uczulamy naszych zwiedzających! Pekariowce nie są słodkimi świnkami do głaskania, to dzikie zwierzęta, które mogą zrobić krzywdę - przestrzega Gdański Ogród Zoologiczny.

Jak rozmnażają się pekariowce?

Samce osiągają dojrzałość w wieku 11 miesięcy, samice w 8-14 miesiącu życia. Rodzą od 1 do 3 młodych, ciąża trwa 141-151 dni. Na czas porodu samica opuszcza stado. Młode rodzą się z żółto-brązowym ubarwieniem i czarnym paskiem na plecach.

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Zwierzęta te mają doskonały węch, którego używają do rozpoznawania członków stada oraz wyszukiwania jedzenia zakopanego pod ziemią.