• Start
  • Wiadomości
  • Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic. Ostatnie w roku, pierwsze z nową wiceprezydent

Kolegium Przewodniczących Zarządów Dzielnic. Ostatnie w tym roku, pierwsze z nową wiceprezydent

Aż dziewięć respiratorów udało się kupić dzięki środkom, które Rady Dzielnic postanowiły w tym roku przeznaczyć właśnie na ten cel ze swoich budżetów. Sprzęt trafił już do gdańskich szpitali. O tym, także o zakończonych niedawno przygotowaniach do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego i wielu innych miejskich sprawach, przewodniczący Zarządów Dzielnic rozmawiali m.in. z nową zastępczynią prezydent Gdańska.
22.12.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W grudniowym kolegium Zarządów Rad Dzielnic uczestniczyła Monika Chabior (po prawej), nowa zastępczyni prezydent Gdańska. Spotkanie prowadziła Sylwia Betlej, kierownik Referatu Rad Dzielnic i Partycypacji Społecznej
W grudniowym kolegium Zarządów Rad Dzielnic uczestniczyła Monika Chabior (po prawej), nowa zastępczyni prezydent Gdańska. Spotkanie prowadziła Sylwia Betlej, kierownik Referatu Rad Dzielnic i Partycypacji Społecznej
Screen z aplikacji Teams

 

Monika Chabior objęła funkcję zastępcy prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych 1 grudnia br. Poniedziałkowe kolegium (21 grudnia) było okazją do pierwszego oficjalnego spotkania i rozmowy z Przewodniczącymi Zarządów gdańskich Dzielnic. Nowa wiceprezydent przyznała jednak na wstępie, że w tych kolegiach zdarzyło jej się już wcześniej uczestniczyć, ale będąc wówczas w innej roli.

 

- Jako socjolożka merytorycznie zajmuję się działaniami na rzecz lokalnych społeczności. Dlatego temat ten jest mi bliski. Dziękuję za wasze społecznikowskie zaangażowanie, za wsłuchiwanie się w potrzeby mieszkańców - zaznaczyła na wstępie zastępca prezydent, Monika Chabior. - Dziękuję też za wasze zaangażowanie w sprawy związane z pandemią, za szybką reakcję i wsparcie mieszkańców w waszych dzielnicach - dodała.

 

Dzięki rezygnacji szesnastu Rad Dzielnic z części środków budżetowych zakupiono dziewięć respiratorów, które trafiły do gdańskich szpitali
Dzięki rezygnacji szesnastu Rad Dzielnic z części środków budżetowych zakupiono dziewięć respiratorów, które trafiły do gdańskich szpitali
Fot. Szpital Copernicus

 

Respiratory sfinansowane przez Rady Dzielnic

Wiosną br. Informowaliśmy o tym, że część Rad Dzielnic postanowiła przeznaczyć część swoich tegorocznych budżetów na wsparcie walki z epidemią. Radni zdecydowali, że za te środki należy kupić respiratory. I tak się stało. W ich imieniu sprzęt zakupił Marszałek Województwa Pomorskiego. Respiratory trafiły już do wybranych szpitali w Gdańsku.

 

Co kupiono?

  • Cztery respiratory stacjonarne na łączną kwotę 239 398, 20 zł. Trzy z nich trafiły do szpitala im.

Kopernika, jeden do szpitala św. Wojciecha,

  • Pięć respiratorów transportowych na łączną kwotę 120 413,50 zł. Dwa trafiły do szpitala im. Kopernika, jeden do szpitala św. Wojciecha, jeden do szpitala dziecięcego na Polankach, a jeden - do pogotowia ratunkowego.

Pieniędzy wystarczyło więc na zakup dziewięciu respiratorów. Kosztowały dokładnie 359 811,70 zł. Różnica pomiędzy środkami zadeklarowanymi przez dzielnice (324 177 zł) a wartością zakupu pokryta została ze środków miejskich.

Co ciekawe, na każdym ze sprzętów pojawiła się naklejka z informacją: „Sfinansowano z budżetów Rad Dzielnic”.

 

Na każdym zakupionym respiratorze pojawiła się naklejka z informacją o sfinansowaniu jego zakupu ze środków Rad Dzielnic
Na każdym zakupionym respiratorze pojawiła się naklejka z informacją o sfinansowaniu jego zakupu ze środków Rad Dzielnic
Fot. szpital Copernicus

 

W ostatnich miesiącach, w związku z trwająca epidemią, Rady Dzielnic wspierały też mieszkańców, a nawet lokalnych przedsiębiorców. Rady Ujeściska-Łostowic oraz Żabianki-Wejhera-Jelitkowa-Tysiąclecia wsparły zarówno seniorów jak i lokalne restauracje - zamówiły gorące posiłki z dostawą do domów właśnie mieszkańców w podeszłym wieku.

Poza tym Rady Dzielnic z: Aniołek, Przymorza Wielkiego, Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec, Piecek-Migowa, Jasienia, Wrzeszcza Górnego, Brzeźna, Ujeściska-Łostowic, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki, Letnicy, Oruni Górnej-Gdańska Południe i Oliwy kupiły żywność dla seniorów (w postaci paczek żywnościowych oraz środków ochrony osobistej).

 

5

 

Zmiany w Budżecie Obywatelskim?

W trakcie spotkania Sylwia Betlej, kierownik Referatu Rad Dzielnic i Partycypacji Społecznej, podsumowała m.in. spacery prezydent Gdańska, które odbyły się w kilku dzielnicach, a także zakończone niedawno przygotowania kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego.

- Z przeprowadzonych wstępnie badań wynika, że ponad 60 proc. mieszkańców dobrze oceniło wyodrębnienie z BO puli środków na tzw. zielony Budżet Obywatelski. W przyszłym roku przygotowania do edycji 2022 rozpoczniemy wcześniej niż w tym roku, wrócimy do wcześniejszych terminów. W tym roku ich przesunięcie wynikało z panującej epidemii - tłumaczyła Sylwia Betlej.

 

W trakcie rozmowy radni zaproponowali, by wzorem "zielonego" BO, wyodrębnić także pulę na projekty związane ze szkołami. Często bowiem takie projekty wygrywają, co ma m.in. zniechęcać część wnioskodawców do składania innych propozycji. Jeden z radnych zasugerował też, by w przyszłym roku zorganizować spacery z prezydent Gdańska we wszystkich pozostałych dzielnicach, których dotąd nie udało się odwiedzić. Trudno jednak dziś potwierdzić, czy będzie to możliwe ze względu na bardzo napięty kalendarz prezydent Gdańska.

Grudniowe kolegium odbyło się w formie zdalnej, za pomocą aplikacji Teams.