• Start
  • Wiadomości
  • Kokoszki. We wtorek spotkanie z autorem książki "Koleją z Kokoszek do Gdyni"

Kokoszki. We wtorek spotkanie z autorem książki "Koleją z Kokoszek do Gdyni"

W ostatnim czasie na rynku wydawniczym ukazała się pozycja, która opisuje historię powstania linii kolejowej łączącej gdańskie Kokoszki z Gdynią. 7 grudnia, w gmachu Pozytywnej Szkoły Podstawowej przy ul. Azaliowej 18, odbędzie się spotkanie z jej autorem, Henrykiem Jurszem. Będzie to okazja, by porozmawiać o samej książce, ale też i wymienić się uwagami czy ciekawostkami na temat samej historii kolei w naszym regionie.
07.12.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu zabytkowy parowóz Ol 49 - 69, który w kwietniu 2019 r. zabrał mieszkańców na 'wycieczkę' z Gdyni Głównej akurat do Kościerzyny
Na zdjęciu zabytkowy parowóz Ol 49 - 69, który w kwietniu 2019 r. zabrał mieszkańców na 'wycieczkę' z Gdyni Głównej akurat do Kościerzyny
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Na spotkanie, które rozpocznie się o godz. 18, zaprasza Krzysztof Nowotarski, radny dzielnicy Kokoszki, a także prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei Kokoszkowskiej.

Parę słów o książce:

Opowiada ona o powodach powstania, trudach budowy, a także strategicznym znaczeniu dla rozwoju młodej wówczas Gdyni.

Linia kolejowa z Kokoszek do Gdyni, choć miała być rozwiązaniem tymczasowym, służyła pasażerom przez 52 lata. Pozwoliła m.in. na bezproblemową komunikację z pominięciem Wolnego Miasta Gdańska, wówczas nieprzychylnego odrodzonej Rzeczpospolitej. Stanowiła niezbędny element budowy Gdyni, która stała się w tamtym czasie polskim oknem na świat. W setną rocznicę jej otwarcia, która przypadała w listopadzie 2021 r., Henryk Jursz postanowił przypomnieć tę historię, dopisując przy okazji informacje o niezrealizowanych kolejowych projektach, których kolej łącząca Kokoszki i Gdynię mogła być częścią. W książce można też znaleźć informacje o zachowanych do dziś obiektach inżynieryjnych kolei kokoszkowsko-gdyńskiej oraz archiwalne i współczesne zdjęcia czy dawne rozkłady jazdy. Książka ukazała się ze wsparciem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej S.A., Samorządu Woj. Pomorskiego oraz Miasta Gdyni.

1