• Start
 • Wiadomości
 • Rozbudowa ul. Kartuskiej. Umowa podpisana, w poniedziałek pojawi się sprzęt budowlany

Rozbudowa ul. Kartuskiej. Umowa podpisana, w poniedziałek pojawi się sprzęt budowlany

W czwartek, 6 sierpnia, uroczyście podpisano umowę na wykonanie jednej z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w Gdańsku. Już jutro, 7 sierpnia, oficjalnie przekazany zostanie plac budowy, a po weekendzie, w poniedziałek, 10 sierpnia, powinien pojawić się tam pierwszy sprzęt i oznakowania informujące o rozpoczynającej się inwestycji.
06.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W czwartek, 6 sierpnia, uroczyście podpisano umowę na rozbudowę odcinka ul. Kartuskiej. Na zdjęciu: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor DRMG Włodzimierz Bartosiewicz (po prawej) oraz Jacek Wicki, prezes zarządu Kruszywo Sp. z o.o.
W czwartek, 6 sierpnia, uroczyście podpisano umowę na rozbudowę odcinka ul. Kartuskiej. Na zdjęciu: Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Dyrektor DRMG Włodzimierz Bartosiewicz (po prawej) oraz Jacek Wicki, prezes zarządu Kruszywo Sp. z o.o.
Fot. Renata Dąbrowska/gdansk.pl

 

Rozbudowa ul. Kartuskiej w pierwszym etapie prowadzona będzie na odcinku od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów, o długości około 1,2 km. Na wspomnianym fragmencie kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. W ramach projektu zostaną wybudowane także nowe chodniki, oświetlenie i droga rowerowa.

 

   Port Gdańsk w czołówce portów europejskich: - Od początku pandemii nie mieliśmy dnia przestoju

 

Inwestycja obejmie również budowę sieci podziemnych: kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowych. W ramach zadania zostanie wykonana sieć gazowa. Przewiduje się również montaż ekranów akustycznych.

Prace rozpoczną się od strony ul. Nowatorów i prowadzone będą w kierunku ul. Otomińskiej.

 

Dwupasmowa ul. Kartuska kończy się obecnie na wysokości ul. Otomińskiej
Dwupasmowa ul. Kartuska kończy się obecnie na wysokości ul. Otomińskiej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

- To ważny moment, ponieważ na wydłużenie dwupasmowego odcinka ul. Kartuskiej mieszkańcy czekają od wielu lat - podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Chciałabym podziękować za zaangażowanie w tej sprawie wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha. Przy tej inwestycji otrzymaliśmy bowiem dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury, z tak zwanej subwencji drogowej w kwocie niemal 13,5 mln złotych. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to na przełomie lat 2021/2022 powinniśmy pojechać rozbudowanym odcinkiem.

Prezydent Gdańska zwróciła też uwagę, że ul. Kartuska połączy się w przyszłości z obwodnicą metropolitalną.

- Wielu z Państwa pyta dlaczego chcemy korek, w którym dzisiaj stoimy, przełożyć trochę dalej. My patrzymy w przyszłość. Wiemy, że są poważne plany budowy obwodnicy metropolitalnej, która będzie kolejnym bajpasem łączącym Kaszuby z północą naszego regionu i dojedzie aż do S6. Ma ona powstać, zgodnie z zapowiedziami, do roku 2025. Odcinek ul. Kartuskiej, który teraz budujemy będzie właśnie łącznikiem pomiędzy istniejącą już dzisiaj obwodnicą a planowaną obwodnicą metropolitalną - tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz.

Prace na terenie inwestycji rozpoczną się od wykonania dróg serwisowych, na które następnie, tymczasowo przeniesiony zostanie ruch kołowy. Wówczas wykonawca będzie mógł rozpocząć zasadniczą część prac, a więc rozbudowę ul. Kartuskiej.

 

   Osowa. Budowa kanalizacji deszczowej i nowych dróg w dzielnicy dobiega końca

 

Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, podkreślił podczas czwartkowej uroczystości, że inwestycję realizować będzie sprawdzona już przy innych gdańskich projektach firma.

- To początek dłuższego projektu. Zadanie, które obecnie realizujemy prowadzone będzie do wysokości skrzyżowania ul. Nowatorów z ul. Fabryczną. Istotą tej inwestycji jest to, że posiada, oprócz głównej nitki z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku, drogi serwisowe. Na całym rozbudowywanym odcinku wykonana zostanie droga serwisowa rozprowadzająca ruch kołowy równolegle do drogi krajowej, którą dzięki temu będzie można pokonać trochę szybciej - wyjaśnia dyrektor Bartosiewicz.

 

Podpisanie umowy odbyło się przy ul. Kartuskiej, w miejscu, w którym zaplanowano rozbudowę istniejącego dwupasmowego odcinka
Podpisanie umowy odbyło się przy ul. Kartuskiej, w miejscu, w którym zaplanowano rozbudowę istniejącego dwupasmowego odcinka
Fot. Renata Dąbrowska/gdansk.pl

 

Dyrektor Włodzimierz Bartosiewicz podkreślił, że dziś zakończył się przetarg dotyczący innej inwestycji, ale także w tej części Gdańska: na wykonanie ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ul. Nowatorów. Jeżeli uda się wyłonić wykonawcę, wówczas w przyszłym roku w tym samym czasie zakończą się obie inwestycje.

- Jesteśmy lokalną, polską firmą. Dotrzymamy wyznaczonego terminu prac - obiecuje Jacek Wicki, prezes zarządu Kruszywo Sp. z o.o. - Przy okazji chciałbym zaapelować do wszystkich przejeżdżających ul. Kartuską w najbliższych miesiącach o wyrozumiałość i cierpliwość. Będziemy tak organizować ruch, by był jak najmniej uciążliwy, a ulica była zawsze przejezdna.

 

   Remont al. Grunwaldzkiej dobiega końca. Czas na odbiory inwestycji

 

Rozbudowa ul. Kartuskiej, planowana docelowo do granic Gdańska, oraz w sąsiedniej gminie, będzie realizowana etapowo:

• etap I - odcinek od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów (właśnie podpisano umowę na realizację),

• etap II - odcinek od ul. Nowatorów do granicy miasta wraz ze skrzyżowaniem z drogą lokalną na granicy miasta i rozbudową drogi na terenie gminy Żukowo.

W ramach całej zaplanowanej na tej ulicy inwestycji, rozbudowane bądź zbudowane zostaną też skrzyżowania ul. Kartuskiej z drogami poprzecznymi. Zakłada się też rozbudowę tych dróg "w zakresie niezbędnym dla stworzenia pełnego układu komunikacyjnego":

 • skrzyżowanie z ul. Nową Inżynierską (wraz z budową dróg serwisowych zapewniających obsługę komunikacyjną terenów przylegających do ul. Kartuskiej),
 • skrzyżowanie z ul. Nowatorów,
 • skrzyżowanie z ul. Nową Stokłosy,
 • skrzyżowanie z ul. Bysewską,
 • skrzyżowanie z drogą lokalną.

W ramach prac zaplanowano także rozbudowę skrzyżowania ul. Kartuskiej znajdującego się na granicy miasta Gdańska z gminą Żukowo (w kolejnym etapie). Roboty w tym przypadku będą prowadzone także poza terenem naszego miasta - na terenie gminy Żukowo. W tym miejscu droga będzie zwężać się z przekroju 2/2 do przekroju 1/2.

 

44

 

Inwestycja zakłada też budowę dróg serwisowych do obsługi terenów przylegających do ul. Kartuskiej:

 • droga serwisowa zlokalizowana po stronie północnej ul. Kartuskiej łącząca ul. Nową Inżynierską z ul. Inżynierską oraz obsługująca nieruchomości po zachodniej stronie ul. Inżynierskiej - połączona z ul. Jaśminowy Stok,
 • droga serwisowa zlokalizowana po północnej stronie ul. Kartuskiej łącząca ul. Nową Inżynierską z ul. Fabryczną i dalej po śladzie ul. Fabrycznej z ul. Nowatorów (skrzyżowanie ul. Fabryczna - Nowatorów). Wymaga ona zmiany funkcjonowania odcinka ul. Fabrycznej, która z drogi jednokierunkowej zostanie przekształcona na drogę dwukierunkową
 • droga serwisowa zlokalizowana po stronie południowej ul. Kartuskiej - obsługująca nieruchomości po zachodniej stronie ulicy - zakończona placem od zawracania
 • droga serwisowa zlokalizowana po stronie południowej ul. Kartuskiej - obsługująca nieruchomości po wschodniej stronie ulicy, łącząca się z istniejącą drogą serwisową.

Rozbudowane bądź zbudowane zostaną ulice poprzeczne dostosowane do nowego układu komunikacyjnego ul. Kartuskiej: ul. Inżynierska, ul. Nowa Inżynierska, ul. Fabryczna, ul. Nowatorów i Nowa Stokłosy.

Ministerstwo Infrastruktury przyznało na rozbudowę ul. Kartuskiej (od ulicy Otomińskiej do ul. Nowatorów) dotację wysokości 13,5 mln zł - na rok 2020. Na całe zadanie miasto zabezpieczyło w budżecie 29,47 mln zł (2020) i 29 mln zł (2021), łącznie - 58,47 mln zł.