• Start
  • Wiadomości
  • Kokoszki. Rozbudowa odcinka ul. Kartuskiej i nowe rondo zakończone

Kokoszki. Rozbudowany odcinek ul. Kartuskiej i nowe rondo gotowe. Zobaczcie, jak wyglądają

Skrzyżowanie ulic Nowatorów i Kartuskiej zostało przebudowane - stało się rondem. Rozbudowano też 200-metrowy odcinek ul. Kartuskiej. 6 grudnia wprowadzono docelową organizację ruchu dla poruszających się tą ulicą kierowców. Zobaczcie, jak prezentuje się zakończona inwestycja z lotu ptaka.
07.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zakończył się kolejny etap rozbudowy ul. Kartuskiej. Gotowe jest m.in. rondo na wysokości ul. Nowatorów
Zakończył się kolejny etap rozbudowy ul. Kartuskiej. Gotowe jest m.in. rondo na wysokości ul. Nowatorów
Fot. Dariusz Kwidziński/www.gdansk.pl

Nowe rondo na ul. Kartuskiej powinno upłynnić ruch

W ostatnich miesiącach, w związku z prowadzonymi robotami, kierowcy musieli liczyć się z pewnymi utrudnieniami w ruchu, w tym odcinkowymi zwężeniami na tej ulicy.

Od wtorku, 6 grudnia, samochody mogą już jeździć w pełnym przekroju jezdni. Udostępnione zostały również chodniki dla pieszych i droga rowerowa dla jeżdżących rowerami i hulajnogami.

- Skrzyżowanie ul. Nowatorów i ul. Kartuskiej stało się rondem. Kierowcy zyskali dodatkowe pasy ruchu, co znacznie upłynni ruch w tej części miasta. Ponadto przebudowano odcinek ul. Nowatorów do wysokości ul. Fabrycznej - przypomina Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Zobacz film

Jakie prace wykonano w ramach tej inwestycji?

Roboty na ul. Kartuskiej - na wysokości ul. Nowatorów, trwały blisko rok. Były kontynuacją prac prowadzonych w latach 2020-2021, na odcinku od ul. Otomińskiej do ul. Nowatorów. Ich efektem jest przebudowane, wygodniejsze dla kierowców skrzyżowanie (w formie ronda) wraz z około 200-metrowym odcinkiem ul. Kartuskiej oraz ul. Nowatorów. W ramach prac wykonano także odcinki jezdni, chodniki i ścieżkę rowerową. Przebudowano także infrastrukturę podziemną. Natomiast na ul. Nowatorów przebudowa objęła odcinek do wysokości ul. Fabrycznej. Nowy układ drogowy na ul. Kartuskiej kończy się za zakrętem, około 200 m od skrzyżowania z ul. Nowatorów w kierunku gminy Żukowo.

Zmiany w ruchu pieszym i rowerowym na wiadukcie na ul. Krasickiego

Inwestycję realizowało konsorcjum firm, którego liderem była spółka Kruszywo, a która zrealizowała także poprzedni odcinek rozbudowanej ul. Kartuskiej. Koszt realizacji prac wyniósł 12,9 mln zł.

Jakie prace wykonano przy rozbudowie Kartuskiej w poprzednim etapie?

W latach 2020 - 2021 rozbudowa ul. Kartuskiej prowadzona była na odcinku od ul. Otomińskiej do skrzyżowania z ul. Nowatorów, o długości około 1,2 km. Dzięki tej inwestycji kierowcy mają do dyspozycji po dwa pasy jezdni w każdym kierunku. W ramach projektu wybudowano także nowe chodniki, oświetlenie i drogę rowerową. Inwestycja obejmowała również budowę sieci podziemnych: kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowych. Wykonano sieć gazową, a także zamontowano ekrany akustyczne. W ramach inwestycji powstał nowy układ drogowy ul. Nowej Inżynierskiej i fragment ul. Jaśminowy Stok. Zmodernizowano także odcinek ul. Fabrycznej.

Ujeścisko-Łostowice/Jasień. Budowa Nowej Warszawskiej zakończona w terminie. Czas na odbiory

Zbudowano także tzw. drogi serwisowe, równoległe do ul. Kartuskiej, na których zorganizowano na czas realizacji robót tymczasową organizację ruchu, a które po zakończeniu inwestycji stały się stałym elementem układu komunikacyjnego w tej części miasta.

Rozbudowa Kartuskiej do granic Gdańska

W przyszłości ul. Kartuska zostanie poszerzona do granicy z gminą Żukowo. Oprócz dodatkowej jezdni i łącznie czterech pasów ruchu (po dwa w każdym kierunku) zyska lewo i prawoskręty, zatoki autobusowe, chodniki oraz drogę rowerową.

TV

W Gdańsku tkają siatki maskujące dla ukraińskiego wojska