Kociaki w różnym wieku czekają na Ciebie w weekend

“A MY MAMY KOTY” chwali się gdańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt i zaprasza na koci dzień otwarty. W niedzielę, 19 czerwca, będzie można poznać kocich rezydentów Promyka i przygarnąć jednego z nich. Zaplanowano mnóstwo atrakcji, np.: spacer z kotami, zabawę z kociętami, warsztaty edukacyjne i tworzenia zabawek dla kotów.
17.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Społecznych Opiekunów Kotów w Gdańsku nie trzeba przekonywać, że kot to wspaniałe zwierzę. Zdjęcie ze spotkania społeczności z prezydentem Pawłem Adamowiczem w 2013 r.

- Dzień kota z perspektywy kota jest codziennie, dlatego postanowiliśmy powtórzyć naszą zimową imprezę i zaprosić na drugą już edycję kociego dnia otwartego w naszym schronisku „ A MY MAMY KOTY” - mówi Grzegorz Zaleski ze schroniska “Promyk” - Zapraszamy do wspólnej celebracji kociej niezwykłości. To doskonała okazja, by przedstawić naszych kocich podopiecznych, a w rezultacie być może skłonić kogoś do podjęcia decyzji o przygarnięciu któregoś z nich do domu - zachęca Zaleski. - Chcemy również uwrażliwić wszystkich na los kotów wolno bytujących na terenie Gdańska i uzmysłowić im, jak ważną rolę pełnią w miejskim ekosystemie i jak istotna jest nasza pomoc, żeby mogły w nim nadal w miarę bezpiecznie funkcjonować.

Jak podkreślają znawcy kociej natury - wbrew wszelkim mitom, koty także potrzebują człowieka, są świetnymi kompanami do zabawy i wcale nie są z natury złośliwe. A w gdańskim schronisku na nowy dom czekają zarówno małe kocięta, jak i dorosłe domowe mruczki, a także dawniej wolno bytujące dzikie koty.

Na gości z mnóstwem atrakcji czekać będą pracownicy, wolontariusze i podopieczni schroniska. W programie m.in.: spacery z kotami; zabawa ze schroniskowymi kociętami; wizyta w kociarni, gdzie poznać będzie można dorosłych kocich podopiecznych schroniska; szczypta edukacji - fakty i mity z kociego świata; wędka drapieżcy” i „skarpeta boksera”, czyli mini warsztaty robienia kocich zabawek.

- Mamy także nadzieję, że uczestnictwo w tej imprezie wielu odwiedzających przekona do tego, że warto pomagać zwierzętom przebywającym w schronisku i zdecydują się zostać wolontariuszami w myśl naszego hasła: „Zarażamy pasją do pomagania!” - dodaje kierownik “Promyka” Piotr Świniarski. - Podczas spotkania prowadzić będziemy nabór na wolontariat na rzecz “promykowych” kotów.

W trakcie dnia otwartego przeprowadzona będzie także zbiórka darów dla kotów. Obecnie najbardziej potrzebne rzeczy to: karma „mokra” dobrej jakości, karma w pasztecikach dla kociąt, polarowe koce i prześcieradła.

19 czerwca w godz. 11-16 zapraszamy do schroniska Promyk w Gdańsku (ul. Przyrodników 14) do wspólnej celebracji kociej niezwykłości. Dołącz do akcji „Nie kupuj. Adoptuj kota z PROMYKA” i przygarnij kota ze schroniska!

Organizatorami wydarzenia są gdańskie schronisko „Promyk” i jego wolontariusze.

Domy na kocią miarę

Przypomnijmy, że Miasto Gdańsk od 2006 roku oferuje wolno bytującym kotom domy szyte ma miarę, czyli własny kąt na wyłączność (jedno pomieszczenie dla jednego kota) z odrębnym wejściem do każdego z pomieszczeń. Projekt kociego domu jest owocem konsultacji Miasta z miłośnikami i znawcami kociej natury oraz z Powiatowym Inspektorem Weterynarii. Przez ten czas rozdano już ponad 1000 dwukondygnacyjnych, ocieplonych, czteropokojowych domków dla kotów. Łączny koszt tych kocich domów to ponad 300 tys. złotych. Zainteresowanie akcją nie maleje.

Wszyscy nowi posiadacze domków otrzymują wraz z nimi legitymacje Społecznych Opiekunów Bezdomnych Kotów, a także karmę na okres zimowy i możliwość bezpłatnej sterylizacji lub kastracji kotów znajdujących się pod ich opieką. Warunkiem przyznania budki jest zgoda administratora na jej ustawienie oraz zobowiązanie do utrzymania porządku oraz czystości w jej otoczeniu.