• Start
  • Wiadomości
  • Klub Seniora Zaspa Młyniec. Co tydzień 80 osób na spotkaniach 

Klub Seniora Zaspa Młyniec. Co tydzień 80 osób na spotkaniach 

- Cieszę się, że są takie miejsca, to wielka wartość dla was i dla miasta. Życzę, abyście zachowali swoją młodość ducha i dalej zarażali pozytywną energią na co dzień - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska we wtorek, 6 czerwca, podczas spotkania w Klubie Seniora Zaspa Młyniec, który działa już 47 lat. W Gdańsku mamy ponad 80 klubów i 20 kół seniora, 19 domów oraz pięć klubów sąsiedzkich.
06.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2023-06-06-PAD-seniorzy-011_949x633.JPG
- Cieszę się, że są takie miejsca, cieszę się, że budujecie więzi między sobą, że działacie nie tylko od święta - powiedziała podczas spotkania w Klubie Seniora Zaspa Młyniec prezydent Dulkiewicz (druga z prawej). - Codziennie pomagacie budować społeczeństwo obywatelskie
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdańskie Dni Kaszubskie od czwartku. Jarmark, koncerty, wystawy i inne atrakcje

Prezydent Gdańska: Kluby sąsiedzkie to miejsce tworzenia więzi

Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że grupa osób, którą w świetle przepisów określa się mianem seniora jest coraz liczniejsza, ale i  coraz bardziej zróżnicowana.   

Edukacja do Kultury 2023. Poznaj najciekawsze projekty NGOs, które zostały dofinansowane

- Realizujemy dla państwa różne programy, to chociażby Gdańska Akademia Seniora - powiedziała prezydent Gdańska. - Innowacyjny na skalę całego kraju Gdański Fundusz Senioralny i takie środki finansowe, o które mogą wystąpić nie tylko stowarzyszenia, ale też grupy nieformalne i otrzymać środki na chociażby takie spotkanie. A spotykać się przy kawie i ciastku to wielka wartość, której nic nie może przesłonić: nie jesteście sami, nie jesteście w czterech ścianach, działacie, rozmawiacie, wykluwają się nowe pomysły.

Zdjęcie pokazuje twarze kilku starszych pań, które siedzą przy stole i mają twarze zwrócone w kierunku obiektywu, słuchając wypowiedzi osoby, która znajduje się blisko fotoreportera
Frekwencja była duża, ale - jak zapewniano - nie dlatego że seniorów odwiedziła pani prezydent. Tyle, albo i więcej, osób przychodzi co tydzień w piątek na spotkania Klubu
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Seniorzy pomagają budować społeczeństwo obywatelskie

Prezydent przypomniała i podziękowała za to, że wielu seniorów jest wolontariuszami, pomaga przy organizacji różnych wydarzeń sportowych i kulturalnych w mieście. Spełnia też bardzo ważną rolę społeczną - daje wsparcie swoim rodzinom, opiekują się bliskimi.  

- Cieszę się, że są takie miejsca i dziękuję za współpracę spółdzielni Zaspa Młyniec - dodała prezydent. - W Gdańsku kluby seniora działają przy radach dzielnic, przy spółdzielniach, nie zawsze możemy zapewnić im gminny lokal, taka współpraca jest tym bardziej cenna. Cieszę się, że budujecie więzi między sobą, że działacie nie tylko od święta. Codziennie pomagacie budować społeczeństwo obywatelskie.

Krzysztof Dąbrowski z Rady Dzielnicy Zaspa Młyniec podkreślił, że to ważne aby z władzami miasta spotkać się, usiąść przy wspólnym stole, opowiedzieć o swoich planach i bolączkach.   

- Niedługo spotkamy się na święcie 50-lecia dzielnicy Zaspa Młyniec - dodał Krzysztof Dąbrowski. - W 1974 roku pierwsi mieszkańcy odebrali klucze od swoich mieszkań. To będzie znów dobra okazja do spędzenia wspólnie czasu.

2023-06-06-PAD-seniorzy-015_949x633.JPG
W Gdańsku działa ponad 80 klubów i 20 kół seniora, 19 domów oraz pięć klubów sąsiedzkich. Klub Seniora na Zaspie od 47 lat funkcjonuje przy Domu Kultury „Młyniec”
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Niech żyje prezeska naszego klubu 

Anna Woźniak od 20 lat prowadzi Klub Seniora Zaspa Młyniec jako wolontariuszka, od ponad 40 jest kronikarką klubu i dokumentuje wszystkie wydarzenia. 

Jak wyjść z długów czynszowych? W Gdańsku dzięki specjalnemu programowi

- Jest nas dziś dużo, ale nie dlatego że odwiedziła nas pani prezydent - powiedziała Anna Woźniak. - Tyle, albo i więcej, osób przychodzi co tydzień w piątek na nasze spotkania. Ale spotykamy się tłumnie z wielu okazji: Dnia Matki, dnia Niepodległości, Dnia Seniora. We wtorki zapraszamy prelegentów na ciekawe wykłady. Mamy wśród nas poetki piszące piękne wiersze, mamy prężnie działające koło robótek ręcznych "Mróweczki", którego uczestniczki wykonały na szydełku zawieszki na balkonowe donice. To prezent od naszego klubu. TV

Festiwal Historyczny Wisłoujście przyciągnął tłumy