• Start
  • Wiadomości
  • Bez stresu, wśród przyjaciół, po pomoc w nauce i na kawę - przyjdź do klubu Arbuz Dolna Brama

Bez stresu, wśród przyjaciół, po pomoc w nauce i na kawę - przyjdź do klubu Arbuz Dolna Brama

Klub Młodzieżowy Arbuz Dolna Brama, który otwarto w środę, 13 listopada 2024 r. w Centrum Dolna Brama, oferuje bezpłatne zajęcia edukacyjne (korepetycje), twórcze i integracyjne dla młodzieży (ok. 13 do 20 lat), ale nie tylko. Może tu przyjść każdy, kto poczuje się samotny, potrzebuje wsparcia psychologicznego albo chciałby zwyczajnie odpocząć - posłuchać muzyki, wypić kawę, coś zjeść, bo działa nawet kuchnia. Do Arbuza Dolna Brama można wpaść tak po prostu - bez zapisów, zapowiedzi i zobowiązań.
13.11.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu ręce dzieci, na stole leżą kawałki białej i brązowej gliny, dzieci lepią - tworzą drobne przedmioty
Klub Młodzieżowy Arbuz Dolna Brama działa od środy, 13 listopada 2024 r. w Centrum Dolna Brama (przy ul. Dolna Brama 8)
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Gdański Dzień Bez Długów już 18 listopada. Na torach tramwaj zwany oddłużaniem

Bez zadęcia i spiny

Przyjść tu może każdy, bez względu na wiek, życiowe doświadczenie i sytuację materialną. Wystarczy zamknąć laptopa lub na chwilę wyłączyć komórkę i być. Nie trzeba mieć szczególnych uzdolnień plastycznych, manualnych czy muzycznych, wystarczą chęci. W godzinach przedpołudniowych w Arbuzie będzie też dyżurował opiekun i psycholog.

- Tak na wszelki wypadek - podkreśla Piotr Oskar Martin ze Stowarzyszenia Arbuz, które prowadzi Klub Młodzieżowy Arbuz Dolna Brama. - Zajęcia i warsztaty będą odbywały się od godz. 16 do 18, ale Arbuz zaprasza od 13 do 19. Jeżeli chcesz po prostu odpocząć, albo poprzebywać z ludźmi, też możesz tu przyjść.

Kobiety w kolorowych ubraniach słuchają przemówienia, w tle czarna tablica z napisem arbuz
W uroczystości otwarcie Klubu Młodzieżowego Arbuz Dolna Brama udział wzięły [na zdjęciu od lewej] Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk oraz Monika Chabior, zastępczyni prezydentki Miasta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Zaufanie buduje się latami

Na pierwszym etapie swojego działania, ekipa Arbuza nie nastawia się na setki odwiedzających. Wiedzą, że zaufanie buduje się długo, często latami. Niezależnie od tego, czy na zajęcia przyjdą dwie, czy trzy osoby - i tak wszystko się odbędzie zgodnie z planem. Chodzi o wspieranie w rozwoju zainteresowań, budowanie przyjaznych relacji.

Policjantka od przemocy domowej ma dyżury w Centrum Praw Kobiet. Poza tym psycholożki, prawniczki

Górny wiek uczestników i ich pochodzenie - to wszystko nie jest problemem, bowiem Arbuz stawia też na integrację pokoleń, naturalne łączenie ludzi ponad kulturami i wynikającymi z tego barierami.

W kryzysie również znajdziesz tu wsparcie. Wyzwaniem XXI wieku jest uzależnienie cyfrowe. W takim przypadku już samo wyjście z domu i oderwanie się od gier, czy telefonu jest sukcesem. Arbuz chce również być miejscem dla osób, które czują się samotne i po prostu szukają kontaktu z drugim człowiekiem.

mężczyzna o siwych włosach, ma brodę, okulary oparte na głowie, ubrany w granatowy T Shirt i sweter, mówi coś

Piotr Oskar Martin jest pomysłodawcą "arbuzowych" innowacyjnych działań Stowarzyszenia Arbuz na rzecz dzieci zagrożonych wykluczeniem. Od dziś stowarzyszenie prowadzi też Klub Młodzieżowy Arbuz Dolna Brama

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Arbuz w Dolnej Bramie

Skąd taka nazwa: Klub Młodzieżowy Arbuz Dolna Brama? Wszystko zaczęło się od samochodu.

"Arbuz" to leciwy Fiat Ducato. Samochód już w październiku zaparkował na podwórku Centrum Dolna Brama, przy ul. Dolna Brama 8. Jeszcze dzień przed otwarciem ekipa instruktorów, animatorów i współpracowników oswajała przestrzeń przybudówki, w której swoją siedzibę ma od teraz klub.

Gdy odwiedziliśmy to miejsce, na miejscu była Patrycja, która wspólnie z Piotrem Martinem wykonywała neon - arbuz. Nastolatka, zapytana na jakie zajęcia będzie chodziła, odpowiedziała... że na wszystkie! A jest tego trochę.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z OTWARCIA KLUBU ARBUZ

 

Oprócz zajęć z robotyki, IT, malarstwa i rysunku, ceramiki, szycia, muzyki, tworzenia murali i zajęć DJskich, można tu znaleźć pomoc z matematyki czy fizyki. Korepetytor znany jest tego, że w sposób bezstresowy przekazuje wiedzę. A na zajęciach DJ-skich starsze pokolenie będzie uczyło się od młodzieży.

Otwarcie Centrum Dolna Brama. Nowy adres dla aktywnych mieszkańców i organizacji

niebieski samochód - bus ozdobiony wawałkami owcu - arbuza, w tle niski budynek i czerwona flaga z napisem Gdańsk
Od tego samochodu zaczęło się wszystko - pomysł i nazwa klubu. "Arbuz" to leciwy Fiat Ducato - mobilne studio nagrań, miejsce pracy, spotkań, zabawy i rozmów. Samochód należy do Stowarzyszenia Arbuz, organizatora klubu i od października parkuje na podwórku Centrum Dolna Brama (przy ul. Dolna Brama 8) i wskazuje drogę do klubu
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

MEVO kończy rok. W prezencie bezpłatne przejazdy i zwiedzanie “od kuchni”

Wszystko zaczęło się w Kalabrii

Działania Stowarzyszenia Arbuz, kierowanego przez Piotra Martina, zaczęły się od wyprawy do Kalabrii samochodem - mobilnym studiem nagrań. Piotr zaprosił do współpracy muzyków z Polski, Anglii, Niemiec. Był to jego prywatny projekt, a zaproszeni goście pracowali za darmo, zapewniał im jedynie posiłek. Razem prowadzili zajęcia, adresowane do dzieci imigrantów z Afryki i Azji.

Arbuz to dzisiaj grupa przyjaciół, artystów-aktywistów, którzy prowadzą działania artystyczne, żeby pomóc młodym ludziom uwierzyć w siebie i otworzyć się na świat.

Dwie kobiety rozmawiają z grupą dzieci, na stole są kawałki brązowej gliny, dzieci lepią gliniane gadżety
Klub oferuje codzienne darmowe zajęcia z robotyki, IT, malarstwa, rysunku, ceramiki, szycia, tworzenia muzyki, murali, [na zdjęciu w środku] Katarzyna Ziemann, dyrektorka Wydziału Rozwoju Społecznego
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Finansowane przez Gdańsk

Stowarzyszenie Arbuz z realizacją zadania pt. „Arbuz Dolna Brama” zostało wyłonione w ramach konkursu ofert na realizację zadań z zakresu zdrowia publicznego w ramach Gdańskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2024-2026 oraz Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na lata 2024-2026 - Klub Młodzieżowy.

Dotacja na realizację zadania, została przyznana na lata 2024-2026 w wysokości: 850 000 zł.

  • rok 2024: 150 000 zł
  • rok 2025: 350 000 zł
  • rok 2026: 350 000 zł.

TV

Mieszkańcy Młynisk i prezydent Gdańska przy jednym stole