• Start
  • Wiadomości
  • „Klondike” z nagrodą dla najlepszego filmu All About Freedom Festival

„Klondike” z nagrodą dla najlepszego filmu All About Freedom Festival

W dniach 8-15 października odbywała się w Gdańsku 16. edycja All About Freedom Festival. Widzowie mieli do obejrzenia kilkanaście filmów, były spotkania, wykłady, spacery. W konkursie o Nagrodę Prezydent Gdańska w wysokości 30 tys. złotych rywalizowało pięć tytułów. Jury wybrało ukraiński "Klondike" a w uzasadnieniu napisało m.in. "fantastycznie ukazane różnice między kobiecym i męskim doświadczeniem walki".
17.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nagroda dla najlepszego filmu festiwalu przypadła twórcom ukraińskiego Klondike
Nagroda dla najlepszego filmu festiwalu przypadła twórcom ukraińskiego "Klondike"
fot. FB AAFF

Pięć filmów w konkursie 

W konkursie o Nagrodę Prezydent Gdańska w wysokości 30 tys. złotych oraz o Nagrodę Publiczności rywalizowało pięć filmów: „Sekretny alfabet” (2022), „Chleb i sól” (2022), „Prześwietlenie” (2022), „Klondike” (2022) i „Mariupolis 2” (2022).

Festiwalowe jury w składzie Błażej Hrapkowicz, Anna Jadowska i Małgorzata Jankowska wybrało "Klondike" w reżyserii i według scenariusza Maryny Er Gorbach. Zwycięski obraz to opowieść o Irce i Toliku, parze spodziewającej się dziecka, na których dom w środku nocy spadł fragment zestrzelonego samolotu. 

Ogłoszenie laureata Nagrody Publiczności odbędzie się we wtorek, 18 października

Gdański dokument o solidarności sąsiadów. “Pan Hanoi” - opowieść o Wietnamczyku z Wrzeszcza

Uzasadnienie jury 

Jury w uzasadnieniu napisało: „za artystycznie spełniony obraz konfliktu zbrojnego, który toczy się na obrzeżach państwa i kadru, ale gdy uderza z pełną siłą, rozrywa więzi międzyludzkie i testuje granice solidarności; za oryginalne wykorzystanie języka czarnej komedii, by unaocznić surrealistyczny absurd wojny; za fantastycznie ukazane różnice między kobiecym i męskim doświadczeniem walki; wreszcie za świadomość, że w kinie równie ważne jest to, co widać i to, czego nie widać”.

Oksana Czerkaszyna, odtwórczyni roli Irki, w wyemitowanym przesłaniu dziękując za nagrodę podkreślała, że ekipa odbiera ją jako zwycięstwo kultury ukraińskiej, o którą teraz toczy się wojna.

- Dobrze, że jury przyznało nagrodę filmowi, który nie pozwala spokojnie zasnąć. Grzechem bowiem byłoby przywyknąć do wojny, uodpornić się na cierpienie narodu ukraińskiego, zaprzestać wsparcia - podkreślała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, która w imieniu gdańszczanek i gdańszczan funduje nagrodę All About Freedom Festival.

Film „Klondike” jest ukraińskim kandydatem do Oscara.

All About Freedom Festival. Autorka festiwalowej grafiki o wolności w projektowaniu

O wojnie na festiwalu

Gośćmi festiwalu byli m.in. mieszkańcy Mariupola, miasta zrównanego przez rosyjską armię z ziemią.

- Problem jest taki, że my już na zawsze będziemy pamiętać wojnę, ale mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą się cieszyć z nowego Mariupola - mówiła Marina Jurczenko, pochodząca z Mariupola pracowniczka Muzeum Gdańska, członkini międzynarodowego zespołu tworzącego Port Kultur w Mariupolu.

Festiwal zakończył pokaz filmu „Mariupolis 2”, którego reżyser Mantas Kvedaravičius nie zdołał dokończyć: pod koniec marca został zabity przez rosyjskich okupantów w Mariupolu. Film ukończyła Anna Bilobrova - narzeczona reżysera, montażystka filmowa.

- „Mariupolis 2” to przykład, w jaki sposób twórcy całego naszego regionu tworzą historię tej strasznej wojny, która miejmy nadzieję szybko się skończy - podsumował Artur Liebhart, kurator programu filmowego AAFF.

 

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask