• Start
  • Wiadomości
  • Ortopedia i Chirurgia Kręgosłupa - nowy oddział w gdańskim Copernicusie

Ortopedia i chirurgia kręgosłupa na wysokim poziomie - nowy oddział w gdańskim szpitalu

Leczeniem operacyjnych i nieoperacyjnych schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach u dorosłych i dzieci będzie zajmować się Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. W poniedziałek 18 marca 2024 roku odbyło się oficjalne otwarcie. To wysokiej jakości oferta dla pacjentów - kolejna, w której partycypuje finansowo Miasto Gdańsk.
18.03.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia dużą salęszpitalną, a w niej cztery łóżka z specjalistycznym osprzętem medycznym
Łączna powierzchnia użytkowa oddziału to ponad 541 m2. Mamy tutaj 15-łóżkowy Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed: osiem sal dla chorych z pomieszczeniami socjalnymi i pokojami obsługi. Całość ma bezpośrednie połączenie z budynkiem, w którym znajdują się bloki operacyjne
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

4,5 mln z miejskiego budżetu dla szpitali. Porozumienie między Pomorzem a Gdańskiem

Nowocześnie na 541 metrach kwadratowych  

Oddział powstał w miejscu po dawnym oddziale pediatrii. Po kompletnej modernizacji utworzono tu 15-łóżkowy Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed z dwiema 2-osobowymi salami wzmożonego dozoru, trzema salami 2-osobowymi, trzema salami 1-osobowymi, dwiema izolatkami, łazienkami pacjenta, pomieszczeniami towarzyszącymi, punktem pielęgniarskim, pokojem przygotowania, pokojem oddziałowej oraz bezpośrednim połączeniem z budynkiem nr 8, w którym znajdują się bloki operacyjne. Łączna powierzchnia użytkowa oddziału to ponad 541 m2.

- Stworzenie profesjonalnego ośrodka, który będzie dedykowany leczeniu chorób kręgosłupa jest bardzo ważnym atutem województwa pomorskiego - podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Lekarze i pacjenci będą mieć tutaj znakomite warunki. Chciałbym podziękować pani prezydent Aleksandrze Dulkiewicz, która wspiera inwestycje zakupowe w szpitalach położonych na terenie miasta Gdańska.

- Cieszę się, że ci, którzy będą tu przyjmowani, będą mogli leczyć się w nowoczesnych okolicznościach, będąc pod opieką najlepszych pomorskich lekarzy - mówi Aleksandra Dulkiewicz.

Kilka osób przecina wstęgę, jako symbol uroczystego otwarcia
Nowy oddział szpitalny to miejsce ważne dla mieszkańców Gdańska i całego Pomorza, którzy znajdą tutaj specjalistyczna opiekę na wysokim poziomie. Inwestycja kosztowała prawie 17 mln zł, w czym partycypowało Miasto Gdańsk. W oficjalnym otwarciu oddziału uczestniczyli m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i członkini zarządu województwa Agnieszka Kapała-Sokalska. Po prawej, obok prezydent Dulkiewicz - dr hab. n. med. Rafał Pankowski, kierownik oddziału
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Neuronawigacja komputerowa 3 D wykorzystana w leczeniu

- Naszym naczelnym celem, podczas zaplanowanego indywidualnie dla każdego chorego leczenia, będzie zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Działamy zgodnie z przekonaniem, że dla każdego chorego należy opracować indywidualną strategię leczenia - mówi dr hab. n. med. Rafał Pankowski, kierownik Klinicznego Oddziału Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa GUMed w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku.

O ile to możliwe i w zależności od leczonych schorzeń, zawsze będzie podejmowana próba takiej terapii, która będzie jak najmniej inwazyjna dla chorego. Podczas leczenia wykorzystywane mają być techniki zwiększające bezpieczeństwo pacjenta oraz poprawiające skuteczność terapii: mikrochirurgiczne, małoinwazyjne, śródoperacyjną tomografię komputerową, neuronawigację komputerową 3 D, neuromonitoring rdzenia i korzeni nerwowych.

Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Warsztaty, porady prawne, treningi rozwoju osobistego

Łóżka elektryczne, tor wizyjny, aparat do neuromonitoringu

Pacjenci będą mieć do dyspozycji pokoje z dostępem do sanitariatów. Modernizacja przyczyniła się również do poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego oddziału, zapewniono też warunki intymności pacjenta w czasie pobytu, badań, rozmów z rodziną i lekarzem. Zakupiono nowoczesne wyposażenie i sprzęt medyczny m.in. łóżka elektryczne, kardiomonitory, maceratory, centralę systemu monitorowania pacjenta, systemy ogrzewania pacjenta, wózki transportowe, lampy zabiegowe, zestawy pomp infuzyjnych, stół zabiegowy, aparaty EKG, defibrylator, tor wizyjny, aparat USG, aparat RTG z ramieniem C oraz aparat do neuromonitoringu.

Nowy oddział. Jakie schorzenia będą tu leczone?

Kliniczny Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa będzie specjalizować się w leczeniu operacyjnym i nieoperacyjnym schorzeń kręgosłupa we wszystkich jego odcinkach zarówno u dorosłych jak i dzieci, takich jak: zespoły bólowe grzbietu, krzyża, karku, rwy (kulszowe, udowe, barkowe), zwyrodnienia kręgosłupa, dyskopatie, stenozy (ciasnota kanałowa, otworowa), niestabilności segmentów kręgosłupa, kręgozmyki, tyłozmyki, deformacje kręgosłupa (skoliozy, hyperkyfozy Schauermanna, zaburzenia balansu).

Raport na temat kondycji psychicznej gdańskich uczennic i uczniów

Modernizację przeprowadzono w latach  2022 - 2024, jej koszt całkowity to 16 827 171 zł, z czego: Samorząd Województwa Pomorskiego: 16 100 000 zł; środki własne Spółki: 727 171 zł.

NASZA FOTOGALERIA:

 

Gdańsk dla szpitali i pacjentów

Miasto Gdańsk regularnie przekazuje środki wspierające rozwój i działalność gdańskich szpitali. Najbliższe, w wysokości 4,5 mln zł z budżetu miasta, zostaną przeznaczone na zakup aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego oraz na realizację inwestycji w podmiotach leczniczych znajdujących się na terenie Gdańska. Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska we wtorek, 12 marca, podpisali porozumienie zdrowotne. Będzie ono obowiązywać do końca 2026 r.

- Jednym z popandemicznych wyzwań jest zadbanie o zdrowie psychiczne szczególnie dzieci i młodzieży. Środki przekazywane przez miasto już w 2018 roku przeznaczane były na wsparcie placówek medycznych i trafiły m.in. do Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza, gdzie zmodernizowano pomieszczenia w jednym z budynków - mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Kwoty  przekazywane w kolejnych latach przeznaczone będą na zakup sprzętu i wsparcie placówek medycznych w tym również placówek zdrowia psychologicznego i psychicznego.

Pierwsze porozumienie zostało podpisane 23 sierpnia 2018 r. na trzy lata. Opiewało na prawie 4,7 mln zł. Środki były przeznaczone na zakup: aparatury, sprzętu i wyposażenia medycznego. Kolejny dokument podpisano 12 lipca 2021 r. także na trzy lata i na kwotę 4,5 mln zł. Zawarto w nim więcej zadań. Nowe działania dotyczyły też modernizacji w podmiotach leczniczych. Od 2021 r. ze środków miasta Gdańska kupiono sprzęt medyczny. Do Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku trafiły m.in.: rezonans magnetyczny, aparaty KTG, stół operacyjny i ramię RTG. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku otrzymało np.: kardiomonitory, aparat USG, ssaki medyczne i fotele transportowe. Natomiast Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku zyskał m.in. respiratory i aparat do encefalografii wraz z osprzętem. SPZOZ Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku dostała urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej oraz respirator transportowy. Z kolei w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku zmodernizowano pomieszczenia w budynku 21 (przyszpitalny Zespół Szkół Ogólnokształcących na 9).

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska