Aktorka o Annie Walentynowicz: "Jest bohaterką, ale nie stawiamy jej pomnika". Premiera w niedzielę
Pokazy inspirowane słynnymi projekcjami filmowymi „Rooftop cinema” odbywającymi się od wielu lat na dachach budynków Nowego Jorku, w Gdańsku przybrały postać Kina na Szekspirowskim. W tym roku odbywa się już siódma edycja wydarzenia.
Po krótkiej przerwie na teatralne zmagania artystów ze spuścizną Szekspira, kino znów jest otwarte. W repertuarze jeszcze siedem projekcji i siedem znakomitych, docenionych przez krytykę i widzów obrazów.
Filmy oglądać możemy w środy i soboty, wyjątkiem jest “Najgorszy człowiek na świecie” - ten film obejrzymy w czwartek,18 sierpnia.
Co przed nami?
Będą nowości.
- W sierpniowym repertuarze znalazły się takie mocne tytuły sezonu jak: „Matki równoległe” Pedro Almodóvara, ostatni film mistrza kina hiszpańskiego z Penélope Cruz w roli głównej; „Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, będącego adaptacją znanej powieści pisarki Eleny Ferrante, za który otrzymała Złote Lwy za scenariusz na Festiwalu w Wenecji i „C’mon C’mon” Mike’a Millsa, kameralny, czarno-biały, urzekający obraz o relacjach rodzinnych z fenomenalną rolą Joaquina Phoenixa - mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektor Programowa & PR tego i wielu innych filmowych inicjatyw prowadzonych przez Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.
Komu bliskie są rozterki pokolenia współczesnych trzydziestolatków, powinien koniecznie wybrać się w czwartek, 18 sierpnia, na norweski film „Najgorszy człowiek na świecie”. Joachim Trier stworzył słodko-gorzki portret pokolenia, które wyłamuje się ze społecznych stereotypów.
Ciekawą propozycją jest też „Minari” w reżyserii Lee Isaac Chunga - historia cztereosobowej koreańskiej rodziny, która przeprowadza się do USA i próbuje w Arkansas uprawiać azjatyckie rośliny, staje się uniwersalną opowieścią o sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory. Film okazał się bezapelacyjnym zwycięzcą ubiegłorocznego Festiwalu w Sundance, a aktorkę odgrywającą rolę babcii Soon-ja (Youn Yuh-jung) nagrodzono Oskarem.
Refleksyjnie brzmi też zapowiedź filmu klasyka amerykańskiego kina niezależnego Jima Jarmuscha.
- „Paterson” legendarnego Jima Jarmuscha to film przepełniony charakterystycznym dla reżysera humorem i dystansem opowieści, który z każdą minutą zamienia się w odę do codzienności - dodaje Anna Kądziela - Grubman.
PROGRAM KINA NA SZEKSPIROWSKIM W SIERPNIU
Dach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz Taras (na 1 piętrze nad częścią administracyjną Teatru). Wszyskie spektakle rozpoczynają się o godz. 21
- 10.08, śr, Matki równoległe, reż Pedro Almodóvar, Hiszpania, 2021, 120 min
- 13.08, sb, Córka, reż. Maggie Gyllenhaal, USA/Wlk. Brytania, 2021, 121 min.
- 17.08, śr, C'mon C'mon, reż. Mike Mills, USA, 2021, 108 min.
- 18.08, cz, Najgorszy człowiek na świecie, reż. Joachim Trier, Norwegia, 2021, 128 min.
- 20.08, sb, Paterson, reż. Jim Jarmusch, USA, 2016, 113 min
- 24.08, śr, Sztokholm, reż. Robert Budreau, USA, 2018, 92 min
- 27.08, sb, Minari, reż. Lee Isaac Chung, USA, 2020, 115 min
Jak kupić bilety?
Bilety w cenie 18 zł, do nabycia na przez stronę www kina oraz w kasach Teatru Szekspirowskiego.
Więcej informacji i zakup biletów: www.KinoNaSzekspirowskim.pl
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Gdańska. Parter główny: Gdański Teatr Szekspirowski. Pomysłodawcą i organizatorem pokazów jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa.