• Start
  • Wiadomości
  • “Dzień po” za kółkiem? Kiedy można bezpiecznie prowadzić po imprezie? ZOBACZ film

“Dzień po” za kółkiem? Kiedy można bezpiecznie prowadzić po imprezie? ZOBACZ film

Wstajesz po imprezie, podczas której piłeś alkohol i masz wrażenie, że jesteś jak nowo narodzony? Aby mieć pewność, że nie będziesz prowadził samochodu pod wpływem alkoholu - zbadaj się alkomatem. ZOBACZ poruszający spot kampanii społecznej “Kieruj bez procentów” Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień.
16.07.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wczorajsza głowa to ciężka noga - kieruj bez procentów
Wczorajsza głowa to ciężka noga - kieruj bez procentów
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień

Nie jest wielkim odkryciem, że metabolizm trwa znacznie dłużej niż samo spożywanie alkoholu – choć wielu chciałoby, żeby było inaczej. Rozłożenie się alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników – wieku, płci, uwarunkowań genetycznych, wagi ciała, tego co jemy, gospodarki hormonalnej czy stanu zdrowia. Zmęczenie, stres i inne używki, jak narkotyki i papierosy czy nawet przyjmowane leki, wydłużają rozkład alkoholu we krwi.  Warto mieć to na uwadze, kiedy planujesz wycieczkę samochodem „dzień po”. Twoja forma może być o wiele gorsza, niż myślisz.

Można oczywiście stosować „mityczne” metody wspomagające metabolizm i regenerację: picie dużej ilości wody, dostarczanie dużych dawek witaminy C, jeść tłuste potrawy. Tak naprawdę jednak, żadna z nich nie przyspiesza procesu spalania alkoholu, a to on jest tu kluczowy. Nawet, jeśli czujesz, że ból głowy, rozbicie czy mdłości minęły, nie znaczy to, że Twój organizm wrócił do pełni sił. Naprawdę bezpiecznie możesz prowadzić – i to najbezpieczniejsza opcja! – po zbadaniu się alkomatem, jeśli wynik wskaże okrągłe „0”.

Kiedy takie badanie jest miarodajne? Najbezpieczniejszy sposób, to pójście na najbliższy posterunek policji i poproszenie o bezpłatne badanie alkomatem. Nie zawsze jednak taka możliwość istnieje, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w dobrej jakości własne urządzenie. Dokonując zakupu nie oszczędzajmy i stawiajmy na jakość. Warto upewnić się, w jakich wartościach pokazywany jest wynik badania – promilach czy miligramach – oraz czy alkomat objęty jest gwarancja. Jeśli jest, to jaką? Równie ważna jest gwarancja obejmująca nie tylko ustniki, ale też sensor, bo to jego jakość jest decydująca. Kiedy już mamy odpowiedni alkomat lub alkotest, odpowiednie wyniki badania oraz świadomość, że w parze z trzeźwością idzie poczucie wypoczynku – można ruszać w trasę.

Stereotypów i sposobów, tych „pewnych” i tych, którymi staramy się „na szybko” wspomóc organizm jest mnóstwo. Nic jednak nie zastąpi odpoczynku i regeneracji. Tym dłuższej, im bardziej zabalowaliśmy dzień wcześniej. Alkohol nigdy nie będzie dobrym doradcą…


autorka tekstu: Agata Konieczna/Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień


Czytaj także:

Alkobudka na Przeróbce. Mieszkańcy pobrali już tysiąc darmowych testów

TV

W maju kwalifikacje do Mistrzostw Świata w Ergo Arenie!