• Start
  • Wiadomości
  • Khedi Alieva - bohaterką poematu. Autorka zaprasza kobiety do wspólnego czytania

Khedi Alieva bohaterką poematu. Autorka zaprasza kobiety do wspólnego czytania. Zgłoś się do 12 sierpnia

Premiera czytania performatywnego poematu „Wyjście z Ur” odbędzie się 26 sierpnia 2022 r. w ECS. Reżyserka i autorka tekstu Rita Jankowska, założycielka teatru Błękitna Sukienka, zaprasza wszystkie chętne kobiety, również te niemające doświadczenia scenicznego do wspólnej pracy. Zapisy trwają do 12 sierpnia. Premiera 26 sierpnia,
04.08.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Khedi Alieva przybyła do Gdańska z Czeczenii. Jest członkinią I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i prezeską fundacji Kobiety Wędrowne. Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza otrzymała w 2021 roku
Khedi Alieva przybyła do Gdańska z Czeczenii. Jest członkinią I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i prezeską fundacji Kobiety Wędrowne. Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza otrzymała w 2021 roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

„Trafiło je” - spektakl na 100-lecie praw kobiet w Klubie Żak

Kim jest Khedi Alieva?

Inspiracją dla Rity Jankowskiej do napisania poematu „Wyjście z Ur” była Khedi Alieva – uchodźczyni z Czeczeni, gdańszczanka z wyboru, działaczka na rzecz integracji międzykulturowej, członkini I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i prezeska fundacji Kobiety Wędrowne, nagrodzona Gdańską Nagrodą Równości im. Pawła Adamowicza.

– Historia Khedi Alievy to osobista opowieść o wyjściu ze świata przemocy, żałoby, uchodźctwa, obcości. O odnalezieniu własnej mocy, przynależności, bliskości, a przede wszystkim o tryumfie życia nad śmiercią – opowiada Rita Jankowska, reżyserka czytania performatywnego.

Gdańszczanka z Czeczenii w finale europejskiej nagrody wolontariuszy

Kim jest autorka poematu?

Rita Jankowska to reżyserka teatralna, dramaturżka, pedagożka dramy, animatorka społeczna, prezeska fundacji Zróbmy Sztukę oraz założycielka teatru Błękitna Sukienka, która ma na koncie wiele projektów teatralnych i teatralno-społecznych.

Niezwykły spektakl o Stoczni Gdańskiej

O czytaniu performatywnym

Czytanie performatywne to wyjątkowy sposób na spotkanie z tekstem. Czytającymi będą kobiety, które nie są zawodowymi aktorkami. Nabór uczestniczek projektu ma charakter otwarty. 

– Do czytania zapraszamy wszystkie kobiety, które poszukują doświadczenia wspólnoty, wyrażenia kobiecej solidarności oraz niezgody na przemoc i stratę. Zapraszamy kobiety zarówno z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, jak i te, które nigdy nie musiały opuszczać swojego domu, ale idea głoszenia życia i wolności jest im równie bliska – mówi Rita Jankowska.

Jak długo będzie trwała praca nad tekstem?

Na przygotowanie tekstu uczestniczki będą miały zaledwie dwa tygodnie. Może się okazać, że „Wyjście z Ur” – tekst poematu – będzie dla nich bardzo emocjonującą podróżą. Dla publiczności zaś finał zdarzy się tylko raz.

Kto jeszcze uczestniczy w projekcie?

W projekt będzie również zaangażowana dr Maja Miro – flecistka specjalizująca się w instrumentach historycznych, improwizatorka, kompozytorka, autorka projektów intermedialnych, współzałożycielka i prezeska Fundacji SILVA RERUM, z którą m.in. organizuje autorski festiwal CAPPELLA ANGELICA w bazylice Mariackiej, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Jak się zgłosić?

Zapisy trwają do 12 sierpnia 2022. Próby będą trwały od 12 do 25 sierpnia 2022. Znajomość języka polskiego nie jest niezbędna.

Wspólna praca zakończy się premierą 26 sierpnia, o godz. 20, która odbędzie się w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

Zgłoszenie należy wysłać na adres: e-mail: zrobmysztuke@use.pl

Organizatorzy wydarzenia

Organizatorami przedsięwzięcia są Europejskie Centrum Solidarności i fundacja Zróbmy Sztukę. Czytanie jest częścią wydarzenia (S)PRAWA CZŁOWIEKA, które odbędzie się z okazji 5-lecia SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE, wyjątkowej przestrzeni w ECS dla aktywistek i aktywistów, otwartej i bezpiecznej dla dialogu, porozumienia, rozwoju.

TV

To przedszkole jest wzorem