Gdańszczanka z Czeczenii w finale europejskiej nagrody wolontariuszy
PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Gdańszczanka z Czeczenii w finale europejskiej nagrody wolontariuszy

Gdańszczanka z Czeczenii w finale europejskiej nagrody wolontariuszy
Jest jedyną reprezentantką nie tylko Gdańska, ale także Polski w konkursie European Citizenship Awards 2018 i potrzebuje wsparcia internautów, żeby wygrać. Tych, którzy znają Khedi Alievą nie trzeba do tego przekonywać, ale do oddania głosu na nią do 5 listopada zachęcamy wszystkich gdańszczan i gdańszczanki.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Khedi Alieva podczas noworocznego spotkania prezydenta Gdańska z Radą ds. Imigrantów
Khedi Alieva podczas noworocznego spotkania prezydenta Gdańska z Radą ds. Imigrantów
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Khedi Alieva mieszka w Gdańsku od pięciu lat, do Polski przyjechała rok wcześniej z trójką dzieci, z Groznego - stolicy objętej wojną Czeczenii. Od początku pobytu w Gdańsku zaangażowała się społecznie - na początku poznając Gdańsk jako uczestniczka praktyk obywatelskich w Europejskim Centrum Solidarności. Jak mówi o sobie “stara się być pośredniczką między imigrantami a Polakami”. Brała czynny udział w opracowaniu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów, zasiadała w pierwszym składzie Rady ds. Integracji Imigrantów doradzającej prezydentowi Gdańska, która niedawno zakończyła swoją dwuletnią kadencję.

W Szkole Podstawowej nr 16 na Oruni, do której chodziły jej dzieci, wspólnie z wychowawczynią zorganizowała czeczeńskie święto. Specjałów kuchni Khedi Alievej można było wielokrotnie kosztować: podczas kolacji na zakończenie Ramadanu w 100czni, wydarzeń w ramach kampanii Łączy nas Gdańsk, czy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kiedy wraz z innymi gdańskimi muzułmanami częstowała gdańszczan gorącą zupą.

Blisko współpracuje także z Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Wspólnie z Martą Siciarek - szefową CWII odbierała w 2015 r. nagrodę Złotego Wachlarza przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji.

Wraz z dr Dorotą Jaworską z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego prowadzą wykłady i warsztaty dla studentów, nauczycieli i pracowników socjalnych, piszą artykuły.

Khedi Alieva odbiera nominację do Rady ds. Imigrantów z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Khedi Alieva odbiera nominację do Rady ds. Imigrantów z rąk prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Wymyśliła Dom Międzykulturowy na Oruni, w którym mieszka jej rodzina i pięć kolejnych z Czeczenii i Tadżykistanu. W domu tym często bywają goście, np. podczas grudniowego Dnia Migranta. Spokojnie można powiedzieć, że nie ma takiej inicjatywy, czy wydarzenia dotyczącego imigrantów w Gdańsku, w które Khedi Alieva by się nie zaangażowała, a angażuje się także na arenie europejskiej. Należy do European Network of Migrant Women - jedynej sieci reprezentującej imigrantki i uchodźczynie z 20 krajów Europy.  

Teraz Khedi Alieva ma szansę zdobyć tytuł wolontariusza roku European Citizenship Awards 2018 (Europejskie Nagrody Obywatelskie). Konkurs ten to wspólna inicjatywa European Civic Forum (Europejskie Forum Obywatelskie) i Volnonteurope. Te dwie  europejskie sieci współpracy organizacji pozarządowych zajmują się promocją aktywności obywatelskiej i podkreślaniem wagi sprawiedliwości społecznej dla rozwoju wspólnoty w Europie. W ECF Polskę reprezentuje Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.

Nagrody powstały z myślą o innowacyjnych inicjatywach i zaangażowaniu, które przyczyniają się do: rozwoju w duchu europejskich wartości, przywracania przestrzeni publicznej mieszkańcom, czy też poprawy warunków życiowych danej społeczności (demokracji, sprawiedliwości społecznej i powszechnego dostępu do praw).

Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach:

  • inicjatywa obywatelska
  • przedsiębiorstwo społeczne
  • wolontariusz

Khedi Alieva jest jedną z czterech nominowanych w tej ostatniej (Volunteer of the Year). Można wesprzeć jej kandydaturę głosując online do 5 listopada 2018 r. Głosy internautów będą stanowić 50 proc. ostatecznego wyniku, pozostałą połowę punktów przyznawać będą członkowie jury.

- To dla mnie wielki zaszczyt, że ja, uchodźczyni z Czeczenii, reprezentuję Gdańsk i Polskę - mówi Khedi Alieva.


Przeczytaj wywiad z Khedi Alievą

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze