• Start
  • Wiadomości
  • Karol Urbanowicz najmłodszym siatkarzem reprezentacji Polski

Karol Urbanowicz najmłodszym siatkarzem reprezentacji Polski na zgrupowaniu w Spale

We wtorek, 10 maja, rozpoczęło się zgrupowanie reprezentacji polskich siatkarzy przed Ligą Narodów. Wśród 25 wybrańców selekcjonera Nicoli Grbicia jest zawodnik Trefla Gdańsk - Karol Urbanowicz. 21-letni środkowy jest najmłodszy w drużynie narodowej. - Trener widzi mnie w składzie na turniej Ligi Narodów w Kanadzie - mówi Urbanowicz.
( Publikacja: 10.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Karol Urbanowicz (w środku) ma 21 lat, być może niedługo zadebiutuje w seniorskiej reprezentacji Polski
Karol Urbanowicz [pośrodku] ma 21 lat, być może niedługo zadebiutuje w seniorskiej reprezentacji Polski
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Karol Urbanowicz powołanie do reprezentacji Polski otrzymał w połowie kwietnia. Wtedy jeszcze wśród wybranych przez selekcjonera Nicolę Grbicia było dwóch innych siatkarzy Trefla: Bartłomiej Lipiński i Łukasz Kozub. Od kilku dni wiadomo, że ci ostatni w nowym sezonie nie będą jednak zawodnikami gdańskiej drużyny.
 
Urbanowicz to rocznik 2001, urodził się w Gdańsku, ma 200 cm wzrostu, gra na pozycji środkowego. W Treflu od 2019 (jako junior od 2017), w lutym przedłużył kontrakt o kolejny rok. 
 
- Nie ukrywam, że gdy się dowiedziałem o powołaniu, to aż zaszkliły mi się oczy. Następnie gdy zadzwonił do mnie trener Grbić, to trochę szybciej zaczęło bić serce. Trener przedstawił mi, jak widzi moją rolę w kadrze - zdradza środkowy Trefla. - Na teraz wygląda to w ten sposób, że trener widzi mnie w składzie na turniej Ligi Narodów w Kanadzie, który będzie na początku czerwca, a następnie jestem przewidziany na turniej uniwersjadowy, następnie dołączam do mojego rocznika na mistrzostwa Europy, które odbywać się będą w Polsce.
Reprezentację Polski siatkarzy czeka w tym roku Liga Narodów (8 czerwca - 24 lipca, w tym mecze w Gdańsku w dniach 5-9 lipca) oraz mistrzostwa świata, które po odebraniu organizacji Rosji przejęły Polska i Słowenia, w dniach 26 sierpnia - 11 września.
 
Reprezentacja przygotowania do Ligi Narodów rozpoczęła we wtorek, 10 maja, porannym treningiem w siłowni w obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. W zajęciach uczestniczyło dwunastu siatkarzy, wśród nich Urbanowicz oraz Kozub i Lipiński.
 
Na razie treningi poprowadzi asystent Nikoli Grbica - Paweł Rusek, gdyż selekcjoner jest we Włoszech, gdzie kończy sezon ze swoim klubowym zespołem. Grupa trenujących będzie się systematycznie powiększać. W komplecie reprezentacja na Siatkarską Ligę Narodów ma spotkać się na początku czerwca. Pierwszy turniej tegorocznej edycji VNL nasi siatkarze rozegrają w dniach 7-12 czerwca w Ottawie.
 
Urbanowicz w 25-osobowej kadrze wybranej przez trenera Grbicia jest najmłodszym zawodnikiem, a na swojej pozycji będzie występował obok Mateusza Bieńka, Jakuba Kochanowskiego, Karola Kłosa, Norberta Hubera oraz Mateusza Poręby. 
 
- Jestem fanem siatkówki, więc będę w kadrze z moimi idolami. Znam swoje miejsce w szeregu, chcę jak najlepiej pracować, jak najlepiej się zaprezentować, wiem, że przede mną jeszcze dużo pracy - zaznacza gdański środkowy.

Kadra reprezentacji Polski na sezon 2022:

Rozgrywający: Jan Firlej (25 lat/188 cwm wzrostu, Indykpol AZS Olsztyn), Marcin Janusz (27/195, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Łukasz Kozub (24/186, Trefl Gdańsk), Grzegorz Łomacz (34/187, PGE Skra Bełchatów).

Środkowi: Mateusz Bieniek (28/210, PGE Skra Bełchatów), Norbert Huber (23/204, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Karol Kłos (32/201, PGE Skra Bełchatów), Jakub Kochanowski (24/199, Asseco Resovia), Mateusz Poręba (22/203, Indykpol AZS Olsztyn), Karol Urbanowicz (21/200, Trefl Gdańsk).

Atakujący: Karol Butryn (28/197, Indykpol AZS Olsztyn), Łukasz Kaczmarek (27/204, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Bartosz Kurek (32/205, Wolf Dogs Nagoja, Japonia), Maciej Muzaj (26/208, Asseco Resovia).

Przyjmujący: Bartosz Bednorz (27/201, Zenit Kazań, Rosja), Tomasz Fornal (24/198, Jastrzębski Węgiel), Bartosz Kwolek (24/193, Projekt Warszawa), Wilfredo Leon (28/201, Sir Safety Perugia, Włochy), Bartłomiej Lipiński (25/201, Trefl Gdańsk), Kamil Semeniuk (25/194, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Rafał Szymura (26/196, Jastrzębski Węgiel), Aleksander Śliwka (26/198, ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Libero: Jakub Popiwczak (26/180, Jastrzębski Węgiel), Kamil Szymura (23/185, Cuprum Lubin), Paweł Zatorski (31/184, Asseco Resovia).