• Start
  • Wiadomości
  • "Obława" wg Jacka Kaczmarskiego w ECS. Pieśni barda Solidarności na nowo

"Obława" wg Jacka Kaczmarskiego w ECS. Pieśni barda Solidarności na nowo

Echo wydarzeń Grudnia 1970 i Grudnia 1981 zabrzmi ponownie w Europejskim Centrum Solidarności w formie kolejnej edycji Kaczmarski Encore Festiwal. Tym razem także odnotowując jubileusz 20-lecia Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego wyjątkowym spektaklem "Obława". Start 14 grudnia o 18:00.
02.12.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
kaczmarski
Pieśni Jacka Kaczmarskiego zabrzmią na nowo
fot. Grzegorz Mehring

W tym roku mija 20. rocznica powstania Fundacji im. Jacka Kaczmarskiego – organizacji, której misją od dwóch dekad jest pielęgnowanie twórczego dorobku jednego z najważniejszych polskich bardów. Jubileusz stanie się okazją do szczególnego podkreślenia działalności fundacji, a przede wszystkim – do przypomnienia szerokiemu gronu odbiorców postaci i spuścizny Jacka Kaczmarskiego.

Pamięci Barda Solidarności

Fundacja od lat dba o to, by jego twórczość trafiała zarówno do młodych, jak i starszych słuchaczy, popularyzując piękno polskiej poezji śpiewanej i ukazując jej niezmienną aktualność.

Jacek Kaczmarski, nazywany Bardem Solidarności, w swoich utworach z wielką siłą poetyckiego wyrazu komentował doświadczenia życia w systemach opresyjnych – zarówno w realiach PRL, jak i w kontekście wydarzeń II wojny światowej. Wiele z jego tekstów to symboliczny dialog z historią i kulturą, wzbogacony mistrzowskimi środkami stylistycznymi. Artysta był szczególnie związany z Trójmiastem: w Gdańsku mieszkał, miał liczne grono przyjaciół, wielokrotnie występował i spędził ostatnie lata życia. Tu też powstawały jego kolejne utwory.

Mikołajki w mieście. Moc atrakcji dla dużych i małych

Fundacja podkreśla, że właśnie w tym miejscu pragnie tworzyć przestrzeń do odkrywania zarówno znanych, jak i mniej oczywistych projektów artystycznych Kaczmarskiego – wszystkich niosących głęboki, wciąż poruszający przekaz.

Wyjątkowy spektakl

Centralnym punktem tegorocznych obchodów Kaczmarski Encore Festival będzie spektakl „Obława według Jacka Kaczmarskiego”. Wydarzenie przybierze formę udramatyzowanego koncertu z elementami choreografii i ruchu scenicznego. W programie znajdą się m.in. „Obława”, „Ballada wrześniowa”, „Zbroja”, „Katyń”, „Barykada (Śmierć Baczyńskiego)”, „Świadkowie”, „Dylemat” czy „Jałta”.

Wszystkie pieśni zabrzmią w nowych, współczesnych aranżacjach przygotowanych przez artystów Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni – po to, by klasyczne utwory Kaczmarskiego wybrzmiały z nową siłą i trafiły do kolejnych pokoleń słuchaczy. Wystąpią: 

Adam Urbanowicz – fortepian
Krzysztof Pawłocki – gitary
Bartłomiej Brózda – kontrabas
Wykonawcy – kilkunastoosobowa grupa studentów III roku Państwowego Policealnego Studium
Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
Adam Kaufhold – wizualizacje
Scenariusz, reżyseria, choreografia – Bernard Szyc
Dobór utworów, rękopisów i materiałów filmowych – Alicja Delgas
Prowadzenie – Tomasz Olszewski

Jubileusz 20-lecia Fundacji zapowiada się więc nie tylko jako okazja do wspomnień, lecz także do odkrywania twórczości Kaczmarskiego na nowo. Ponadto, wydarzenie jest artystycznym zwieńczeniem 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, 85. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz rocznic Grudnia 1970 i Grudnia 1981. 

Wstęp na spektakl w Europejskim Centrum Solidarności jest bezpłatny, wystarczy pobrać wejściówkę ze strony ecs.gda.pl. Uwaga: bilety rozchodzą się błyskawicznie! 

Mikołajki pełne atrakcji! Instytucje kultury zapraszają na świąteczne wydarzenia.

 

TV

“Chciałbym ‘mówić’ coraz mniej”
Oglądaj
O zmianie - w sztuce i w życiu