KOMUNIKATY Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku

Cały wczorajszy dzień i całą noc pracowały i pracują brygady Gdańskich Wód i zastępy Straży Pożarnej zabezpieczając zagrożone miejsca i monitorując stan wód i wysokość opadów w Gdańsku. W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża.
27.07.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Prace naprawcze na ul. Niepołomickiej
 

KOMUNIKAT, sobota, 29 lipca, godz. 18.30

Woda w Rzece Raduni sukcesywnie opada. Na Kanale Raduni sytuacja w normie.  W dalszym ciągu pod kontrolą Spółki Gdańskie Wody trwa regulacja poziomu wody w Jeziorze Jasień i zbiorniku Kiełpinek. Ulica Piastowska jest w pełni otwarta dla ruchu.

KOMUNIKAT, godz. 16.12

Stan wody na zbiornikach retencyjnych zbliża się do normalnego poziomu.
Wysoki poziom wody utrzymuje się na Rzece Radunia, choć do korony rzeki pozostało jeszcze 1,5 metra. Na wałach prowadzone są działania zabezpieczające ujęcia do tzw nawodnień rolniczych. Gdańskie Wody pracują na tym terenie wspomagając działania Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.
Ustabilizowany jest poziom wody na  Kanale Radunia. Kraty kanału czyszczone są na bieżąco, po to by płynące nieczystości nie spowodowały zapchania odpływu i spiętrzenia wody w kanale.

Otwarte zostało skrzyżowanie ulic Chrzanowskiego i Słowackiego (stara Słowackiego) i ruch odbywa się bez zakłóceń. Linie autobusowe 116, 136 i 149 wróciły na stałe trasy z wyłączeniem przystanku przy ul. Chrzanowskiego dla linii 116 i 136 ze względu na utrzymane tam zapory przeciwpowodziowe.

Do jutra - prawdopodobnie do godzin popołudniowych - zamknięty dla ruchu pozostanie fragment ulicy Piastowskiej, na którym konieczne są poprawy nawierzchni.  Jutro przywrócone dla pieszych zostanie przejście podziemne na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Prognozy pogody na najbliższe dni przewidują przelotne i duże opady deszczu, a lokalnie burze (burze z porywami wiatru a nawet możliwymi opadami gradu prognozowane są w strefie brzegowej). Z tego też powodu utrzymujemy worki z piaskiem i zapory, by być przygotowanym na ewentualność kolejnych interwencji. Prosimy by mieszkańcy odsunęli worki, tak by nie przeszkadzały im w codziennym życiu ale na razie prosimy o ich pozostawienie i nie niszczenie. W ciągu kilku najbliższych dni podawać będziemy informacje i komunikaty, jakie kolejne kroki służby miejskie będą podejmowały. Pracownicy Gdańskich Wody i GZNK rozdali i napełnili 8 500 worków z piaskiem.
ZUT informuje, że w związku z opadami i mocnym przemoczeniem składowiska możemy spodziewać się większych niedogodności odorowych. W zakładzie - w wyniku opadów - nie doszło jednak do żadnych zniszczeń.
Patrole Straży Miejskiej monitorują place budów w mieście prosząc o uprzątnięcie błota, które w wyniku deszczu mogło zanieczyścić ulice czy chodniki.


KOMUNIKAT, godz. 12.07

O godz. 11:45 otwarte zostało skrzyżowanie ul. Chrzanowskiego i Słowackiego. 
Linie autobusowe 116, 136 i 149 wróciły na stałe trasy z wyłączeniem przystanku przy ul. Chrzanowskiego dla linii 116 i 136 ze względu na zapory przeciwpowodziowe. 


KOMUNIKAT, godz. 10.49

O godzinie 9.00 spotkał się gdański Zespół zarządzania Kryzysowego. Aktualnie stan wody na zbiornikach retencyjnych obniżył się o około metr w stosunku do pomiarów z wczoraj i nadal się obniża.

Dziś rano na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego przelała się rzeka Radunia podtapiając okoliczny parking. Straż Pożarna ma rozstawić rękaw przeciwpowodziowy i wypompować wodę z rozlewiska.

W tej chwili poziom wody z Kanale Radunia stabilizuje się. Kraty kanału czyszczone są na bieżąco, po to by płynące nieczystości nie spowodowały zapchania odpływu i spiętrzenia wody w kanale.

Policja i służby miejskie rozpoczęły udrażnianie skrzyżowania ulic Chrzanowskiego i Słowackiego(stara Słowackiego) tak by mógł zostać tam przywrócony ruch samochodów oraz komunikacja autobusowa. Nadal zamknięta dla ruchu pozostaje fragment ulicy Piastowskiej na której trwają diagnozy stanu kanalizacji. Sprawdzane jest też czy jezdnia nie została podmyta i jest bezpieczna w ruchu.

Patrole Straży miejskiej rozpoczęły objazd placów budów w mieście prosząc o uprzątnięcie błota, które w wyniku deszczu mogło zanieczyścić ulice czy chodniki.

Ponieważ prognozy pogody na najbliższe dni przewidują przelotne i duże opady deszczu, a lokalnie burze (wysokość opady 3-7 mm, w czasie burz do 15 mm) utrzymujemy worki z piaskiem i zapory by być przygotowanym na ewentualność kolejnych interwencji. Prosimy by mieszkańcy odsunęli worki tak by nie przeszkadzały im w codziennym życiu ale na razie prosimy o ich pozostawienie i nie niszczenie. W ciągu kilku najbliższych dni podawać będziemy informacje i komunikaty, jakie kolejne kroki służby miejskie będą podejmowały. Pracownicy Gdańskich Wody i GZNK rozdali i napełnili 8 500 worków z piaskiem.

ZUT informuje, że w związku z opadami i mocnym przemoczeniem składowiska możemy spodziewać się większych niedogodności odorowych. W zakładzie - w wyniku opadów - nie doszło jednak do żadnych zniszczeń.


KOMUNIKAT, piątek, 28 lipca, godz. 5.45

Dzisiejsza noc minęła spokojnie – na trenie Gdańska nie odnotowano większych opadów, w związku z czym można było znacznie obniżyć poziom wody w zbiornikach retencyjnych.

Do godziny 6.00 IMGW nie wydało żadnego nowego ostrzeżenia meteorologicznego. Na kluczowych zbiornikach – Jasień, Kiełpinek, Nowiec, Srebrniki i Zabornia – poziom wody opada lub ustabilizował się. 

Zarówno Dyżurny Inżynier Miasta, jak i pracownicy Centrum Zarzadzania Kryzysowego od godz. 22.00 dnia wczorajszego nie odnotowali żadnych zgłoszeń od mieszkańców.

Kierowcom przypominamy że wciąż zamknięte są ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.


KOMUNIKAT, godz. 22.30

Po ponad 40 godzinach niemal nieustannych opadów późnym wieczorem pogoda wreszcie się polepszyła. Służby miejskie nadal jednak pozostają w gotowości, trwa też obniżanie poziomu wody we wszystkich 49 zbiornikach retencyjnych.

Około godz. 20.00 rozpoczęło się wypuszczanie wody ze zbiornika Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. Uchodząca do Potoku Strzyży woda nie wpłynęła na podniesienie się poziomu w znajdującym się poniżej zbiorniku Nowiec. Ok. godz. 22.00 sytuację na obu ww. zbiornikach i na zbiorniku Srebrniki monitorował zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

- Woda wypuszczana jest powoli i w sposób kontrolowany, w związku z czym nie ma zagrożenia na niższych partiach Strzyży. Myślę że korzystając z poprawy pogody uda się obniżyć poziomy na tych i pozostałych zbiornikach na tyle, że jutro – nawet przy mocniejszym deszczu – będą one w stanie znów przyjąć całą spływającą wodę – powiedział prezydent Grzelak.


KOMUNIKAT, godz. 20.30

Woda w zbiornikach retencyjnych nadal systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 55 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Wysoki stan wody utrzymuje się jeszcze jedynie na zbiorniku Kiełpinek, który przez cały dzień był celowo zamknięty, by nie odprowadzać dodatkowej wody do potoku Strzyży. W tej chwili uruchomiono odpływy i woda w sposób kontrolowany jest z niego wypuszczana.

O godz. 20.00 w Centrum Zarządzania Kryzysowego odbyło się wieczorne spotkanie Sztabu Kryzysowego. Mimo poprawy pogody służby nadal pozostają w stanie gotowości, a zbiorniki i pozostała infrastruktura powodziowa będzie na bieżąco monitorowana przez całą noc. Również dodatkowe zabezpieczenia w postaci zapór, worków i rękawów nie będą demontowane.

- Jutro ok. godz. 14.00 spodziewamy się kolejnych opadów, miejscami dość intensywnych, w dodatku wiatr ma się zmienić na północno-wschodni, co może oznaczać tzw. cofkę wód z Zatoki Gdańskiej – wyjaśnia Krzysztof Domagalski z Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

- Obecnie warunki pogodowe są na tyle sprzyjające, że możemy nadal w kontrolowany sposób obniżać poziom wody w zbiornikach. Dzięki temu będą one przygotowane na ewentualność kolejnych opadów deszczu – dodaje Ryszard Gajewski, prezes Gdańskich Wód.


KOMUNIKAT, godz. 17.32

Ulica Niepołomicka została odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

KOMUNIKAT, godz. 16.40

Pomimo utrzymujących się opadów deszczu sytuacja w Gdańsku stabilizuje się. Woda w zbiornikach retencyjnych powoli, ale systematycznie opada. W zbiorniku Srebrniki jest już ok. 35 cm niżej niż w najgroźniejszym momencie (w godzinach przedpołudniowych). Również w pozostałych zbiornikach na potoku Strzyży poziom wody obniża się.

- Wody przybywa jedynie w zbiornikach Jasień i Kiełpinek, które celowo zamknęliśmy, by nie zrzucać wody do potoku. Oba zbiorniki mają jednak jeszcze znaczną rezerwę i nie ma niebezpieczeństwa ich przepełnienia – mówi Andrzej Chudziak z Gdańskich Wód.

Ulica Wielkopolska, którą ok. godz. 14.00 zamknięto w związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego, została już odblokowana i ruch na niej może odbywać się bez przeszkód. Zamknięte pozostają nadal ulice: Niepołomicka, Chrzanowskiego (w rejonie skrzyżowania ze Słowackiego) i Piastowska.

Według bieżącej prognozy umiarkowane opady deszczu będą się utrzymywać jeszcze do godzin wieczornych, w związku z tym sytuacja na zbiornikach retencyjnych i potokach nadal jest monitorowana przez służby miejskie.


KOMUNIKAT, godz. 13.58

W związku z podnoszącym się poziomem wody Potoku Oruńskiego zamknięty dla ruchu zostaje fragment ulicy Wielkopolskiej od ul. Świętokrzyskiej do skrętu w ulicę Niepołomicką. Objazd dla wyjeżdżających z osiedla poprowadzony zostanie ulicą Wielkopolską , Przebiśniegową, Niepołomicką do Starogardzkiej. Wjazd na osiedle Traktem Św Wojciecha, Nowiny, Kampinoska w prawo za Parkiem Oruńskim, Srebrna, Szmaragdowa, Niepołomicka.

KOMUNIKAT, godz. 12.10

O około 10 cm obniżył się stan wód Zbiornika Srebrniki i na większości gdańskich zbiorników stan wód zaczyna się obniżać. Jedynie Zbiornik Zabornia zaczyna się przelewać. Woda ze zbiornika Zabornia jest odprowadzana wpustami kanalizacyjnymi w ulicy Kartuskiej. Policja jest przygotowana do ewentualności zamknięcia skrzyżowania ulicy Kartuskiej z ulicą Łostowicką. Zbiornik Zabornia jest zabezpieczony workami z piaskiem, a jego stan jest na bieżąco monitorowany. Udało się zamknąć Zbiornik Jasień dzięki czemu woda jest retencjonowana i spiętrzana w zbiorniku co z kolei oznacza, że ograniczamy jej dopływ do potoku Strzyża i Zbiornika Srebrniki. 


KOMUNIKAT, godz. 8.15

W związku z nieustępującymi opadami deszczu istnieje duże zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie woda stoi na poziomie przelewu awaryjnego.

Potok Strzyża zabezpieczamy przed wystąpieniem wód poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Worki ustawione są także m.in. przy ul. Kartuskiej - Potok Siedlecki/Zbiornik Zabornia, rejon Dolnego Wrzeszcza Wajdeloty, Aldony, Orunia - przy ul. Równej, Srebrniki i będą ustawiane w miarę zgłaszanych potrzeb.

Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża .Wysłane zostały także komunikaty do mieszkańców w systemie SISMS, aktualne informacje publikowane są na Facebooku Miasta Gdańsk i stronie www.gdansk.pl

Podnosi się poziom wody na Zbiorniku Zabornia. Policja przygotowuje się do ewentualnego zamknięcia skrzyżowania Kartuska/Łostowicka.

Policja jest już przygotowana do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy - prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostało zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)

Uwaga nastąpiła zmiana trasy autobusu 149 ...- Polanki - Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

W momencie przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża nastąpią wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Wyłączony z ruchu został już tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia - Gościnna - Świętokrzyska - Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych - Mleczarni do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska - Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce - Havla - Świętokrzyska - Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia - Kampinoska - Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha. W ciągu godziny cały trakt (obie jezdnie) także w miejscu remontu będą przejezdne

Wszystkie służby tj. Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, Gdańskie Wody, ZTM, SNG - ponad 200 osób pracuje w terenie.

Apelujemy o bezwzględne słuchanie poleceń służb i nieomijanie zapór. Nie parkujmy w pobliżu potoków, uwaga na parkowanie w garażach podziemnych. Nie wchodzimy do piwnic!

Jak szukać pomocy w sytuacji kryzysowej: https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/Pomoc-w-sytuacji-wystapienia-sytuacji-kryzysowej,a,82033

Aktualna prognoza pogody - ostrzeżenie meteorologiczne 3 stopnia

W dzień zachmurzenie duże i opady deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym lub silnym.

Prognozowana suma opadów od 10 mm do 25 mm, ale miejscami przekroczy 50 mm. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia opadów przekraczających 50 mm w rejonie Zatoki Gdańskiej i na Kaszubach. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich.


KOMUNIKAT, godz. 6.58

Zmiana trasy autobusu 116 i 136. W obu kierunkach jadą w Żołnierzy Wykletych zamiast w ulicę Słowackiego.


KOMUNIKAT, godz. 6.10

W związku z zagrożeniem wylania Potoku Strzyża dla ruchu zostaje zamknięte skrzyżowanie Chrzanowskiego ze Słowackiego (stara Słowackiego)
Uwaga zmiana trasy autobusu 149 ... - Polanki - Wojska Polskiego-Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.


KOMUNIKAT, godz. 5.56

W związku z zalewaniem jezdni ulicy Niepołomickiej przez Potok Oruński oraz naniesieniem na jezdnię konarów i śmieci ulica została zamknięta dla ruchu samochodowego pomiędzy Kampinoską, a Świętokrzyską. Autobus 113 kursuje na trasie Orunia - Gościnna - Świętokrzyska - Wieżycka. Autobus 189 trasa wydłużona z Maćkowych - Mleczarni do osiedla Kampinoska. Autobus 213 kursuje na trasie Olimpijska - Maćkowy/Mleczarnia. Autobus 175 kursuje na dwóch trasach: Siedlce - Havla - Świętokrzyska - Wieżycka oraz Maćkowy/Mleczarnia - Kampinoska - Olimpijska.

Wyjazd z osiedli jest możliwy ulicą Niepołomicką do Starogardzkiej i Traktu Św. Wojciecha.


KOMUNIKAT, godz. 5.26

Organizacja ruchu przy ewentualności przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 20 cm. Zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem. Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.

Aktualnie patrole Policji i Straży Miejskiej ostrzegają mieszkańców zagrożonego obszaru. Wysłany został także komunikat do mieszkańców w systemie SIMS. Jednostki Straży Pożarnej oraz brygady Gdańskich Wód i SNG działają na miejscu w celu ograniczenia ewentualnych skutków przelania Zbiornika Srebrniki i Potoku Strzyża.

Policja przygotowuje się do zamknięcia ulicy Słowackiego od ronda de la Salle na całej długości do ul. Chrzanowskiego oraz Alei Żołnierzy Wyklętych od ronda de la Salle do alei Grunwaldzkiej i Alei Grunwaldzkiej od Wojska Polskiego do Dmowskiego. Niemożliwy będzie też wjazd w Aleję Grunwaldzką i Żołnierzy Wyklętych od ulicy Hynka. Wszystkie wloty bocznych ulic w rejonie skrzyżowania Aleja Grunwaldzka/Żołnierzy Wyklętych w rejonie Galerii Bałtyckiej będą zamknięte.

Policja będzie kierowała na objazdy - prosimy kierowców o przejazd Dolnym Tarasem lub Obwodnicą by ominąć zagrożony obszar. Kierowcy, którzy chcą z Górnego Tarasu dojechać do Wrzeszcza lub Centrum proszeni są o kierowanie się ul. Potokową.

Wyłączony z ruchu został tunel dla pieszych pod Aleją Żołnierzy Wyklętych na wysokości ulicy Obywatelskiej.

Możliwe zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej :

W momencie wyłączenia ruchu w Alei Żołnierzy Wyklętych i ulicy Słowackiego (od ronda de la Salle do Galerii Bałtyckiej) zostanie zmieniona trasa linii 116, 136, 122, 126, 157, 110, 227 w obu kierunkach i przekierowana na trasę zastępczą: .... - Słowackiego-Potokowa-Jaśkowa Dolina-Grunwaldzka-Galeria Bałtycka - ...

Linia 149 zostanie wycofana z ul. Chrzanowskiego i Alei Żołnierzy Wyklętych i skierowana w trasę ...- Polanki - Wojska Polskiego-Aleja Grunwaldzka-Wrzeszcz PKP.

Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i pozostałych służb.


Aktualna sytuacja, czwartek, 27 lipca, godz. 4.20

W związku z sytuacją pogodową i nieustępującymi opadami deszczu zaistniało zagrożenie przelania Zbiornika Srebrniki i wystąpienia wód Potoku Strzyża. Aktualnie do poziomu przelewu awaryjnego pozostało około 30 cm. Cały wczorajszy dzień i całą noc pracowały i pracują brygady Gdańskich Wód i zastępy Straży Pożarnej zabezpieczając zagrożone miejsca i monitorując stan wód i wysokość opadów w Gdańsku. 
Aktualne prognozy pogody wskazują na opady deszczu przez kolejne kilkanaście godzin. W tej sytuacji stan Zbiornika Srebrniki będzie się podnosił. W związku z tym zabezpieczamy Potok Strzyża przed wystąpieniem wód z potoku poprzez ustawiania zapór przeciwpowodziowych i worków wypełnionych piaskiem.  Zagrożone podtopieniem są zabudowania przy ul Słowackiego (stara Słowackiego) od ul. Srebrniki do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, okolice Starego Maneżu i Osiedle Garnizon, poniżej Aleja Żołnierzy Wyklętych, do skrzyżowania z Aleją Grunwaldzką, skrzyżowanie Alei Grunwaldzkiej i Żołnierzy Wyklętych oraz budynki przy tzw "wysepce" wzdłuż Alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum.
Zagrożone podtopieniami są też budynki Dolnego Wrzeszcza rejon ulic Aldony, Wajdeloty, Grażyny i okolice.
Aktualnie Policja i GZDiZ przygotowuje do wyłączenia  z ruchu zagrożone ulice, a ZTM będzie organizował objazdy komunikacji miejskiej. 
Apelujemy o nie wchodzenie do piwnic i nie parkowanie pojazdów w parkingach podziemnych i w pobliżu Potoku Strzyża.


Aktualna sytuacja pogodowa:

Prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm, w nocy (26/27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie 15 mm. W dzień (27.07) od 5 mm do 10 mm, lokalnie 15 mm. Miejscami suma opadów za cały okres ważności ostrzeżenia osiągnąć może 50 mm. Aktualne sumy opadów za ostatnie 6 godzin m.in.: Gdańsk Świbno 27 mm, Gdańsk Port Pn 20 mm.


Obsada wszystkich miejskich służb i jednostek została zwiększona do odwołania.


Stany na potokach i zbiornikach retencyjnych w Gdańsku są kontrolowane przez pracowników spółki Gdańskie Wody - aktualnie sytuacja jest w normie.

Zdjęcia z dzisiejszej sytuacji i więcej o działaniach służb: Intensywne opady deszczu w Gdańsku [AKTUALIZACJA]

Obecnie drogi w Gdańsku są przejezdne za wyjątkiem odcinka ulicy Piastowskiej do wiaduktu kolejowego. Objazdy wyznaczono dla linii autobusowej 117 - autobusy linii 117 między pętlą tramwajową Oliw,a Osiedlem Tysiąclecia zostały skierowane na trasę objazdową : Grunwaldzka - Pomorska - Chłopska i dalej Piastowską. Linia ta nie obsługuje zespołów przystanków "Droszyńskiego" i "Poznańska (n/ż)" oraz Piastowska [1527]. Zmiany trasy obowiązywać będą do chwili otwarcia fragmentu ul. Piastowskiej.

Możliwe są utrudnienia w poruszaniu się po mieście ze względu na ewentualne lokalne podtopienia. W związku z potencjalnym zagrożeniem sugerujemy usunięcie pojazdów z parkingów podziemnych i apelujemy o nie wchodzenie do piwnic.


Informacja o kontaktach w momencie wystąpienia sytuacji kryzysowej


W środę, 26 lipca o godzinie 13.00 w gdańskim Centrum Zarządzania Kryzysowego zebrał się Zespół Zarządzania Kryzysowego, któremu przewodniczył wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak. W zebraniu zespołu udział wzięły służb miejskich, PSP i Policji, które monitorują stan opadów i sytuację w mieście oraz na bieżąco podejmują interwencje.



TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej