• Start
  • Wiadomości
  • Już sześć całorocznych toalet przy plaży - zakończyła się budowa dwóch nowych

Już sześć całorocznych toalet stoi na plaży. Właśnie zakończyła się budowa dwóch z nich

Ta informacja powinna ucieszyć zwłaszcza osoby, które lubią spacerować po lub przy plaży w Jelitkowie, jak i tych, którzy tam spędzają gorące wakacyjne dni. Przy wejściach na plażę nr 75 i 78 powstały miejskie szalety, z których można skorzystać przez siedem dni w tygodniu, przez cały rok.
( Publikacja: 05.02.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
'Najmłodsze' miejskie szalety znajdują się przy wejściach na plażę nr 75 i 78
'Najmłodsze' miejskie szalety znajdują się przy wejściach na plażę nr 75 i 78
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

- Obecnie procedowane jest pozwolenie na użytkowanie obiektów, w związku z czym toalety nie są jeszcze dostępne. W najbliższych dniach zakończy się także budowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej - informuje Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Obiekty powstały przy wejściach na plażę w pobliżu ul. Jantarowej w Jelitkowie. Są to budynki parterowe, całoroczne, o powierzchni około 35 mkw. - podobne do tych, które wybudowano w ubiegłym roku.

W szaletach znajdują się, dostępne z wydzielonych umywalni, dwie kabiny przeznaczone dla kobiet i mężczyzn oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz zamontowano prysznice, które na okres zimowy będą demontowane. Do nowych toalet dostosowano również dojścia zarówno do budynków, jak i w pobliże plaży.

Nowe obiekty mają takie same wymiary, jak te które wybudowano przy wejściach na plażę na odcinku pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem (wejścia nr 46, 48, 50, 63).

W ramach inwestycji powstały też "układy komunikacji pieszo-jezdnej", czyli trwałe, nierozbieralne nawierzchnie, umożliwiające osobom niepełnosprawnym dotarcie zarówno do budynku toalety, jak i w pobliże plaży. Projekt zakładał także przebudowę istniejących chodników, które uzupełniono o fragment nawierzchni rozbieralnej łączącej plażę z przejściem. Wejście do toalet oddzielono od ciągu pieszego lekkim, ażurowym ogrodzeniem.

Zgodnie z wytycznymi Urzędu Morskiego, w którego kompetencjach znajduje się gdański brzeg morski, wszystkie całoroczne toalety znajdują się bliżej plaży niż wydm.

Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Ekoinbud, która wyceniła prace na około 2,2 mln złotych. Osobna umowa została podpisana na budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej, którą za ponad 697 tys. złotych wykonuje firma „ZUK”.

Toaletami na plaży administruje Gdański Ośrodek Sportu.