Jubileusz 70-lecia klubu Olimpia Osowa. Jaki był gdański klub, jaki jest i będzie

W 2023 roku klub Olimpia Osowa Gdańsk wkroczył po roku jubileuszowym, w którym obchodził 70-lecie istnienia. Dziś klub systemem szkolenia obejmuje ponad 500 zawodniczek i zawodników pięciu sekcji: piłki nożnej, lekkiej atletyki, skate, nordic walking oraz unihokeja, która stała się najbardziej utytułowaną. W tym roku rondo u zbiegu ulic Wodnika i Junony ma oficjalnie otrzymać nazwę - rondo Olimpii Osowa.
08.03.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zawodniczki w czerwonych w dwóch rzędach (dolnym kucają lub klęczą). W dolnym dwie w strojach czarnym i białym. Po lewej stoi mężczyzna (trener) w czarnym stroju
Najbardziej utytułowana sekcja klubu - unihokeja kobiet. To wielokrotne mistrzynie i medalistki mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Na zdjęciu w 2018 roku po turnieju w Czechach
fot. sekcja unihokeja Olimpii Osowa Gdańsk

Wyjątkowy jubileuszowy rok

Miniony rok stał pod znakiem licznych uroczystości upamiętniających 70-lecie klubu.  

23 września 2022 r. na terenie ZSO nr 2 odbyła się oficjalna Gala z okazji 70-lecia powstania Olimpii Osowa. Wśród niemalże 150 uczestników znaleźli się współtwórcy klubu, osoby zaangażowane w jego funkcjonowanie przez wiele lat, liczne grono znamienitych gości oraz najmłodsi zawodnicy klubu. W uroczystości oprócz wielu członków i pokoleń "Rodziny sportowej Olimpii Osowa", udział wzięli m.in: Poseł na Sejm RP Kacper Płażyński, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i marrszałka Mieczysława Struka, którego reprezentował Maciej Kowalczuk - dyrektor Departamentu ds. Sportu. Był przedstawiciel Pomorskiego Związku Piłki Nożnej oraz przedstawiciele Pomorskiego Zrzeszenia LZS - prezes Piotr Klecha i  z-ca Jan Trofimowicz, którzy zaaranżowali wystawę przygotowaną z okazji 75-lecia LZS na Pomorzu. Z Niemiec przyjechała córka śp. inżyniera Pokrywko, który w 1952 r. kierował budową hali sportowej - pierwszej na Pomorzu - wybudowanej przez mieszkańców wsi Osowa i struktur LZS!

Zarząd Olimpii Osowa przygotował wiele wyróżnień (Szlachetne Sowy) i podziękowań dla przyjaciół Olimpii. Nie zabrakło również licznych życzeń, gratulacji i prezentów dla Olimpii. Ważnym elementem imprezy była prezentacja sztandaru Olimpii, wykonanego właśnie z okazji 70-lecia, z inicjatywy Tadeusza Littwina - Osowianina Roku 2022 - od dekad działacza Olimpii. Co warte podkreślenia, Olimpia może się poszczycić takim honorem jako jeden z nielicznych klubów zrzeszonych w LZS. Uroczyste poświęcenie sztandaru odbyło się podczas Mszy Świętej w Kościele Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku Osowej. 

Gościnnie podczas sesji Rady Miasta Gdańska

27 października 2022 r. podczas Sesji Rady Miasta Gdańska, która odbyła się w Nowym Ratuszu ul. Wały Jagiellońskie 1, nastąpiło uroczyste uhonorowanie obchodów 70-lecia Olimpii Osowa.

Przedstawiciele Klubu mieli okazję przedstawić radnym Miasta Gdańska historię Olimpii oraz bieżącą działalność i dokonania Klubu.

Na Sesji Rady obecne były również zawodniczki i zawodnicy Klubu w "pełnym umundurowaniu" w strojach klubowych. Podczas Sesji przekazano przedstawicielom Rady Miasta m.in. szaliki Olimpii, pamiątkowe koszulki oraz inne materiały klubowe.

70-lecie klubu Olimpia Osowa Gdańsk. Sportowcy gościnnie na sesji Rady Miasta Gdańska

Za zasługi dla gdańskiego sportu

8 grudnia 2022 r. odbyła się XX Gdańska Gala Sportu 2022 z udziałem Olimpii Osowa, podczas której Miasto Gdańsk - jak co roku - przyznało wyróżnienia oraz nagrody dla najwybitniejszych sportowców i trenerów. W tym roku wyróżniono blisko 60 zawodniczek, zawodników i trenerów, reprezentujących różne dyscypliny sportu. Wśród laureatów Nagrody Specjalnej - za zasługi dla gdańskiego sportu - znalazła się Olimpia Osowa. 

XX Gdańska Gala Sportu. Natalia Pamięta najlepszym sportowcem 2022 roku

W kwietniu 2022 r. również w związku z jubileuszem 70-lecia klubu Olimpia Osowa, Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ronda znajdującego się u zbiegu ulic Wodnika i Junony w Osowej. Rondo przyjmie nazwę - Olimpii Osowa. Uroczyste otwarcie ronda w 2023 roku, konkretna data nie jest jeszcze znana.


ZOBACZ FOLDER POŚWIĘCONY OLIMPII OSOWA GDAŃSK

 

Historia Olimpii Osowa Gdańsk

Poniżej przedstawiamy rys historyczny oraz prezentację aktualnych działań Olimpii Osowa Gdańsk, przygotowane przez Michała Forca z działu marketingu klubu.

Pierwsze symptomy działalności sportowej na Osowej widoczne były tuż przed II Wojną Światową. Już wówczas działała amatorska drużyna piłki nożnej "KASZUBY OSOWA".

Po wojnie z inicjatywy Pana inż. Franciszka Pokrywko (inżynier budownictwa) w latach pięćdziesiątych w czynie społecznym została wybudowana przez mieszkańców Osowej Hala Sportowa (przy ul. Kielnieńskiej). Na obiekcie Hali Sportowej liczne sekcje działały w strukturach LZS pod nazwą "OLIMPIA OSOWA". Olimpia jest jednym z najstarszych klubów Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Warto zaznaczyć, że terytorialnie w 1952 nasz Klub należał do ówczesnego powiatu wejherowskiego, a dokładnie 50 lat temu, 1 stycznia 1973 roku, wsie Wysoka, Osowa, Owczarnia oraz części Nowego Świata i Barniewic, zostały włączone w granice Miasta Gdańska.

W latach 50-70 XX wieku Olimpia staje się dla mieszkańców Osowej lokalnym centrum sportu. W Klubie powstawały kolejne sekcje: piłki nożnej, gimnastyki, boksu, łucznictwa, podnoszenia ciężarów, tenisa stołowego, piłki siatkowej, lekkiej atletyki a nawet łucznictwa czy wioślarstwa. Po okresie stagnacji w 1992 roku reaktywowana zostaje seniorska drużyna piłki nożnej. Rok 2002 to rejestracja Olimpii w nowej formie prawnej jako Stowarzyszenie Klub Sportowy Olimpia Osowa.

W 2003 roku powstaje sekcja unihokeja (poprzez włączenie w struktury klubu już istniejącej drużyny działającej na terenie Osowej), która w kolejnych 20 latach staje się najbardziej utytułowaną drużyną unihokeja w Polsce.

2022 rok (70-lecie klubu) to Olimpia pięciosekcyjna obejmująca systemem szkolenia ponad 500 zawodniczek i zawodników: piłki nożnej, unihokeja, lekkiej atletyki, skate i nordic walking. 

Sekcje Olimpii Osowa i organizacja imprez sportowych 

PIŁKA NOŻNA

Aktualnie sekcja liczy ponad 150 zawodników trenujących w 8 grupach pod okiem 8 Trenerów i Asystentów. Jako Klub na bieżąco śledzimy nowe trendy, a nasza Kadra Trenerska przygotowuje się do ich wdrożenia w codziennym treningu. Są to dla nas bardzo ważne aspekty w kontekście wdrożenia w Olimpii zasad Zielonego certyfikatu PZPN, który otrzymaliśmy na rok 2023. W dniu 6 grudnia 2022r. w Mosinie odbyła się konferencja dla certyfikowanych szkółek PZPN z województw: pomorskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego. Spotkanie było urozmaicone o część praktyczną i prowadzenie treningu w roczniku 2013. Grupą treningową byli młodzi adepci z akademii Warty Poznań.

W dniach 18-19 listopada cześć Kadry Trenerskiej Olimpii Osowa uczestniczyła w dwudniowym stażu szkoleniowym w akademii piłkarskiej Raduni Stężyca. 

Wartościowe wykłady oraz obserwacje treningów i meczów mistrzowskich były zorganizowane przez Dyrektora Akademii Michała Chmielewskiego. Była to dla nas bardzo wartościowa wymiana doświadczeń, dyskusja oraz nabycie nowej wiedzy w praktyce. Trenerzy Olimpii równie regularnie podnoszą swoje kompetencje w rozmaitych konferencjach prowadzonych przez PZPN.

Jako Klub stawiamy na partnerstwo i wymianę doświadczeń, dlatego też w 2022 r. Olimpia Osowa nawiązała szeroką współpracę z Akademią Piłkarską Jaguar Gdańsk. Na mocy umowy wyróżniający się zawodnicy Olimpii mają możliwość uczestnictwa w dodatkowych treningach w AP Jaguar Gdańsk, ale również Olimpia ma możliwość korzystania z obiektów Jaguar Gdańsk.

Więcej o współpracy pomiędzy Olimpią a Jaguarem oraz korzyściach dla zawodników trenujących w Olimpii znajduje się w artykule.

W zeszłym roku zorganizowane zostały również dla zawodników obozy sportowe: zimowy i letni oraz półkolonie.

Wysokie standardy szkolenia w Olimpii przekładają się na wymierne efekty. W minionym sezonie wychowankowie naszego klubu zasilili szeregi wielu innych klubów Pomorza, mi.in. Arki Gdynia, Lechii Gdańsk, Jaguar Gdańsk, Dragon Pomorze czy też Gedanii 1922 Gdańsk. Jest to naturalny proces rozwoju zawodników: od lokalnej akademii do selekcyjnych klubów Pomorza.

LEKKA ATLETYKA

Aktualnie sekcja liczy ponad 80 zawodników trenujących w 6 grupach treningowych pod okiem 7 Trenerów. Warto podkreślić, iż w Kadrze Trenerskiej Olimpii znajdują się medaliści Mistrzostw Polski w lekkiej atletyce.

Trenerzy sekcji lekkiej atletyki podnoszą swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w stażach, m.in. część Kadry Trenerskiej brała udział w stażu w Akademii Młodego Lekkoatlety w Słupsku AML Słupsk.

Przy okazji mieliśmy możliwość przekonać się jak wiele brakuje nam na Osowej, jeśli chodzi o infrastrukturę treningową. Baza treningowa w Słupsku jest imponująca i godna pozazdroszczenia. Stadion lekkoatletyczny a przy nim hala lekkoatletyczna, maty do treningu sztuk walki, siłownia czy rzutnia. Raj na ziemi dla lekkiej atletyki. Podczas stażu odbyły się treningi w blokach rzutów, skoków oraz treningu ogólnorozwojowego wśród najmłodszych.

Oprócz codziennych treningów, zawodnicy sekcji uczestniczą również w zawodach - z sukcesami.

23 marca 2022 Olimpia Osowa decyzją Pomorskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki otrzymała licencję do udziału we współzawodnictwie sportowym w lekkoatletyce na rok 2022. Już w maju zawodnicy naszego klubu zadebiutowali na zawodach organizowanych przez Pomorski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki. Warto podkreślić, iż nasz debiut miał miejsce na zawodach wysokiej rangi - Mistrzostwach Okręgu Pomorskiego.

Zawody odbywały się na terenie Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej. Zawodnicy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony, a w debiutanckich zawodach nasz zawodnik - Jan Domalewski został Mistrzem Okręgu Pomorskiego w skoku w dal!

Klub Olimpia Osowa reprezentowali: Jan Domalewski, Nina Gadomska, Milana Nychyporuk, Zofia Kuchta oraz Piotr Klawa.

Kolejny już sezon ponad 20 zawodników naszej Sekcji Lekkiej Atletyki uczestniczyło z licznymi sukcesami w cyklu zawodów - Czwartki Lekkoatletyczne w Bojanie. Dzięki dobrym występom zawodnicy mieli okazję rywalizować w wielkich już XXVIII Finałach, których areną w czerwcu 2022 r. był stadion AZS Łódź. Do Finałów zakwalifikowało się aż 10 zawodników Olimpii Osowa: Hanna Peplińska, Jan Domalewski, Cezary Bykowski, Nina Gadomska, Milana Nychyporuk, Julian Machalinski, Oskar Grabowski, Piotr Klawa, Maja Marciniak, Karol Runiewicz.

W ramach cyklu czwartków lekkoatletycznych odbyły się również Halowe Mistrzostwa Czwartków. 5 grudnia reprezentacja zawodników Olimpia Osowa startowała na klutowym obiekcie w Spale. Nasz klub reprezentowali: Nina Gadomska, Jan Domalewski, Cezary Bykowski, Oskar Grabowski i Julian Machaliński.

Uczestnictwo w zawodach na tak wspaniałych obiektach, to wspaniałe doświadczenie, które zaprocentuje w kolejnych latach treningów.

UNIHOKEJ

Sekcja unihokeja, jak przystało na najbardziej utytułowaną drużynę w Polsce, odniosła liczne sukcesy również w 2022 roku. Nieprzerwanie, od 14 lat seniorska drużyna Olimpii zdobywa medale Mistrzostw Polski w kobiecym unihokeju. 

Tak było i w tym sezonie. Panie wywalczyły srebrne krążki Mistrzostw Polski.

Zawodniczki reprezentujące na co dzień Olimpię Osowa są regularnie powoływane na mecze Kadry Polski oraz międzynarodowe mecze towarzyskie w różnych kategoriach wiekowych. Coraz lepiej poczynają sobie również drużyny chłopięce oraz męska, seniorska drużyna Olimpii.

Sekcja unihokeja zrzesza prawie 250 osób.

W rozgrywkach Polskiego Związku Unihokeja starują:

- Ekstraliga Kobiet - Olimpia 1

- Ekstraliga Kobiet - Olimpia 2

- Ekstraliga Mężczyzn

- Liga Juniorek Starszych - Olimpia 1

- Liga Juniorek Starszych - Olimpia 2

- Liga Juniorek Młodszych - Olimpia 1

- Liga Juniorek Młodszych - Olimpia 2

W rozgrywkach Pomorskiego Okręgowego Związku Unihokeja starujemy:

- Młodzicy - 3 zespoły

- Młodziczki - 5 zespołów

Ponadto gramy w kategorii dzieci - chłopcy i dzieci - dziewczynki

Prowadzimy szkolenie w dwóch grupach naborowych

Daje to łącznie 19 drużyn.

Aż 11 naszych zawodniczek zajęło 5 miejsce w Mistrzostwach Świata Juniorek, które odbyły się we wrześniu w Katowicach. Sześć dziewcząt z Olimpii zagrało w Eliminacjach Mistrzostw Świata Kobiet w grudniu 2022 roku we Włoszech. Reprezentacja Polski awansowała do finałów tej imprezy, które odbędą się w grudniu w Singapurze.

Oprócz regularnych treningów sekcja organizuje również obozy, półkolonie, czy też wyjazdy na turnieje rangi międzynarodowej. 

NORDIC WALKING

Jedna z dwóch najmłodszych sekcji w Olimpii rośnie w siłę. Organizowane są treningi dla grup początkowych i zaawansowanych, w których regularnie 2-3 razy w tygodniu uczestniczy 20-30 osób. Nowością wprowadzoną w 2022 roku były zajęcia w sali fitness. Idealne uzupełnienie zajęć na świeżym powietrzu w sezonie jesienno-zimowym.

SKATE

Nasza najmłodsza sekcja zmaga się głównie z ograniczeniami w postaci infrastruktury treningowej. Pomimo tego stałe grono entuzjastów sportów miejskich ma możliwość treningów jady na hulajnodze i deskorolce.

IMPREZY SPORTOWE

Olimpia jest inicjatorem oraz organizatorem licznych cyklicznych imprez sportowych.

W czerwcu zorganizowaliśmy już 5. edycję turniejów z cyklu "Piłkarski Olimp". Dwudniowy turniej (11-12 czerwca br.) rozegrany został na stadionie Lechii Gdańsk, przy ul. Traugutta 29. Możemy się poszczycić tym, że jest to bez wątpienia jeden z największych turniejów w województwie pomorskim o randze ogólnopolskiej. Na zeszłorocznej edycji stawiło się aż 68 drużyn z roczników: 2015, 2014, 2013, 2011, 2010 z województw: pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Cieszy, iż na tle czołowych akademii Pomorza oraz gości z innych województw bardzo dobrze zaprezentowały się nasze drużyny.

W kwietniu odbyła się już III Gdańska OLIMPIA-da Lekkoatletyczna. Na zawody stawiło się dziś prawie 110 zawodniczek i zawodników!

Rywalizacja odbywała się w formie trójboju: skok w dal, bieg na 60 m oraz rzut piłką lekarską. W trakcie imprezy odbyła się również zbiórka organizowana przez Caritas przy Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela, mająca na celu wsparcie ukraińskich rodzin. Warto wspomnieć, iż pracę społeczną kontynuowała w ramach swojej działalności charytatywnej Pomagam, bo mogę p. Karolina Podjaska - Członek Zarządu Olimpii.

25 września 2022 r. odbył się tradycyjny już IX Bieg Ląduj w Osowej i Marsz Nordic Walking. W zeszłym roku w biegu startowały również dzieci. Na starcie stawiło się około 200 osób kultywujących zdrowy tryb życia.

Po przerwie pandemicznej do kalendarza imprez powróciły tradycyjne Amatorskie Mistrzostwa Osowy w Tenisie Stołowym oraz XIV Amatorskie Mistrzostwa Osowy w Badmintonie.

Odbyły się również imprezy o charakterze festynów rodzinno-sportowych dla dzieci i dorosłych.

W czerwcu na zakończenie roku szkolnego i zarazem sezonu sportowego odbyła się tradycyjna już impreza integracyjna dla dzieci trenujących w Olimpii oraz ich rodziców. "Festyn Sportowy dla dzieci z klubu Olimpia Osowa Gdańsk - wsparcie fundacji PZU". Były zabawy, tory z przeszkodami, mecze dzieci kontra rodzice czy też przeciąganie liny. Jedną z konkurencji był nawet rzut kaloszem. Oczywiście nie mogło zabraknąć kiełbasek i innych punktów piknikowego menu.

Olimpia uczestniczyła również w innych imprezach jako współorganizator/partner. 1 czerwca uczestniczyliśmy w festynie z okazji Dnia Dziecka organizowanym przez Decathlon Kartuska. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi dyscyplinami sportowymi. Nasza Olimpia zapewniła dzieciom rozrywkę na lekkoatletycznym torze przeszkód.

3 września uczestniczyliśmy w IV "Osowskim pożegnaniu lata", które wyjątkowo było połączone z celebracją 25-lecia Rada Dzielnicy Osowa. Nie zabrakło gier i zabaw, malowania twarzy, sportowych rozgrywek i animacji.

DZIAŁANIA SPOŁECZNE

Olimpia to również projekty społeczne. Praktycznie przez cały 2022 rok wdrażaliśmy programu z zakresu profilaktyki uzależnień poprzez sport na terenie Gminy Miasto Gdańsk. Bazując na zapisach podręcznika PROFIS przygotowanego przez  Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień nasz Klub opracował 33 tablice profilaktyczne, które wskazują kierunek jak uniknąć uzależnień wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. 

Tablice zostały wcześniej zweryfikowane pod kątem merytorycznym przez prof. Tomasza Frołowicza i zostały zaakceptowane przez Urząd Miasta Gdańska. Dzięki temu, iż zostały rozwieszone na terenie obiektów sportowych ZSO nr 2 w Gdańsku z dobrodziejstwa programu przez cały rok mogli korzystać wszyscy mieszkańcy Osowej, zarówno dzieci jak i dorośli. Trenerzy Olimpii zostali przeszkoleni przed Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień pod kątem prowadzenia tzw. kwadransów profilaktycznych w praktyce. Kwadranse profilaktyczne prowadzone były jeden raz w tygodniu przy wykorzystaniu naszych tablic z poszczególnymi zagadnieniami dotyczącymi profilaktyki uzależnień.

Dodatkowo w ramach programu przeprowadziliśmy spotkania profilaktyczne podczas Dnia Dziecka, IX edycji Biegu Ląduj w Osowej czy też turnieju Piłkarski Olimp.

Jako klub podejmujemy również inicjatywy dotyczące infrastruktury sportowej. Nie ma sportu bez obiektów, a tych na naszej ciągle rosnącej dzielnicy, jest wciąż za mało. 10 października zeszłego roku nastąpiło uroczyste otwarcie mobilnego boiska sportowego przy ZSO nr 2 w Gdańsku Osowej. Nowy obiekt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego dla Gdańska 2022. Projekt został zainicjowany przez nasz Klub - Olimpię Osowa.

Jesteśmy dumni z faktu, iż przy okazji 70-lecia Olimpii nasza dzielnica Osowa ma nowe boisko. Jest to niezmiernie ważne w obliczu deficytu obiektów sportowych.