• Start
  • Wiadomości
  • 70-lecie klubu Olimpia Osowa Gdańsk. Sportowcy na sesji RMG

70-lecie klubu Olimpia Osowa Gdańsk. Sportowcy gościnnie na sesji Rady Miasta Gdańska

Przedstawiciele osowskiego klubu sportowego pojawili się w czwartek, 27 października, w gmachu Nowego Ratusza, podczas obrad miejskich radnych. W tym roku klub świętuje okrągły jubileusz, dlatego jego przedstawiciele postanowili przybliżyć władzom Gdańska, w tym radnym, zakres jego działalności.
( 27.10.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kilkanaście dziewcząt i chłopców w wieku szkolnym - stoją na wewnętrznych schodach w gmachu Rady Miasta Gdańska. Towarzyszy im dwóch opiekunów. Wszyscy patrzą w górę w stronę fotografa i machają rękami w geście pozdrowienia. Zdjęcie zrobione z wyższego piętra
Młodzież z Olimpii Osowa na schodach wewnętrznej klatki schodowej w gmachu Rady Miasta Gdańska
Wioletta Krewniak / RMG

15 zespołów sportowych w Olimpia Osowa Gdańsk

W Nowym Ratuszu przypomniano, po krótce, historię klubu. Obecny był jego zarząd, a także młodzi sportowcy i sportsmenki z sekcji piłki nożnej i unihokeja. Były podziękowania, gratulacje i drobne upominki.

W ramach klubu działa pięć sekcji: piłka nożna, lekkoatletyka, nordic walking, skate oraz unihokej. Należy do niego około 500 osób. Jest to 15 zespołów. Klub ma na swoim koncie 10 mistrzostw Polski w kategoriach seniorskich. Działające tu drużyny klasyfikowane są od ekstraligi po przedszkolaków.

Co gdańszczanki robią w czasie wolnym? Zobacz debatę

Przywrócić Osowej status Olimpii

W sali obrad Nowego Ratusza głos zabrał m.in. Robert Brzeziński, prezes zarządu klubu Olimpia Osowa Gdańsk.

- W tym roku obchodzimy okrągły jubileusz 70-lecia działalności, dlatego już w 2020 roku podjęliśmy się trudnego zadania zreformowania naszego klubu, aby w 2022 roku być dumnym, nowoczesnym klubem nawiązującym do naszej 70-letniej tradycji - zaznaczył prezes Brzeziński. - Jeśli chodzi o nazwę klubu, jak Państwo wiecie, Olimpia była w starożytności miejscem rozgrywania igrzysk olimpijskich. Dzisiaj pragniemy, by sport i aktywność fizyczna kojarzyły się z naszym klubem w szerokim wymiarze.

Grupowe zdjęcie zgodne z opisem tekstowym. Przewodnicząca Owczarczak jest po lewej, prezes Brzeziński po prawej
Miła chwila: prezes Olimpii Osowa Robert Brzeziński w towarzystwie młodych zawodników wręcza pamiątkę na 70-lecie klubu przewodniczącej Rady Miasta Gdańska Agnieszce Owczarczak. Za nimi - wiceprzewodniczący RMG Mateusz Skarbek. Czarna koszulka to oczywiście klubowy trykot przygotowany na jubileusz klubu
Wioletta Krewniak / RMG

Historia klubu zaczęła się... od budowy hali sportowej w Osowej, przy ul. Kielnieńskiej, która powstała w czynie społecznym, rękami okolicznych mieszkańców.

- W latach 50. ta hala miała renomę - troszkę pół żartem pół serio - dzisiejszej Ergo Areny. Chociaż wymiar tej hali to 30x15. Obecnie próbujemy przywrócić jej dawną świetność - przyznał Robert Brzeziński. - Pragniemy też Osowej przywrócić status Olimpii, czyli areny sportowej, miejsca kultu dzisiejszego sportu.

JohnnyBros Olimpia Osowa Gdańsk wicemistrzem Polski

Klub stawia na sport, ale też naukę i wychowanie

Piotr Ludwichowski, wiceprezes klubu Olimpia Osowa Gdańsk, zwracał uwagę, iż młodzi członkowie klubu uczeni są m.in. obowiązkowości.

- Uczniowie, którzy dziś siedzą tutaj, na sali obrad, chodzą do piątej klasy. To najlepsza klasa w szkole. Stawiamy bowiem nie tylko na sport, ale też na naukę, wychowanie i kształtowanie młodych charakterów. Sport to szansa dla wielu młodych ludzi - zaznaczał Piotr Ludwichowski.

Na pierwszym planie grupa kilkunastu dziewczynek i chłopców w czerwono-czarnych strojach sportowych. Za nimi stoi kilka dorosłych osób
Czas na pamiątkowe zdjęcie grupowe - młoda ekipa 70-letniej Olimpii Osowa wspólnie z zastępcą prezydent Gdańska Piotrem Grzelakiem, przewodniczącą Rady Miasta Gdańska Agnieszką Owczarczak i wiceprzewodniczącym RMG Mateuszem Skarbkiem
Wioletta Krewniak / RMG

Przy okazji podziękował on Miastu za wspieranie gdańskiego sportu.

- Jestem związany ze sportem ponad 30 lat, i zawsze mogłem liczyć na państwa pomoc. Jesteśmy dumni, że reprezentujemy Gdańsk zarówno na arenach polskich, jak i międzynarodowych - mamy bowiem międzynarodowe sukcesy w unihokeju i reprezentantów Polski w tej dyscyplinie, startujemy w Pucharze Europy - wyliczał Piotr Ludwichowski.

Agnieszka Owczarczak, Przewodnicząca Rady Miasta Gdańska, podziękowała z kolei przedstawicielom klubu za 70 lat zaangażowania w krzewienie kultury fizycznej.

Dziękuję, że zarażacie miłością do sportu. Gratulujemy historii klubu i życzymy dalszych sukcesów sportowych - mówiła Przewodnicząca Owczarczak.

ZOBACZ ZAPIS UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI 70-LECIA OLIMPII OSOWA: