• Start
 • Wiadomości
 • Jolanta Kwaśniewska, Fundacja Polsat i Aleksandra Dulkiewicz wśród Dobrodziejów Dzieci

Jolanta Kwaśniewska, Fundacja Polsat i Aleksandra Dulkiewicz wśród Dobrodziejów Dzieci

Instytucje publiczne, ale też prywatne firmy i osoby indywidualne - ci, którzy na co dzień wspierają stowarzyszenia, ale też bezpośrednio dzieci: utalentowane, niepełnosprawne lub pochodzące z ubogich rodzin - zostały uznane za “Dobrodziejów Dzieci”. Docenić je postanowiły dwa stowarzyszenia: „Jaś i Małgosia” oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego.
03.06.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
zdjęcie grupowe pamiątkowe, kilkanaście osób ustawionych w kilku rzędach pozuje do zdjęcia, są elegancko ubrani
Za wsparcie dzieci nagrodzono publiczne instytucje, ale też ludzi ze świata biznesu oraz osoby prywatne
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Tytuły “Dobrodzieja Dzieci” po raz pierwszy

Uroczysta gala, w trakcie której wręczono statuetki i dyplomy “Dobrodzieja Dzieci”, odbyła się w poniedziałkowe popołudnie, 3 czerwca, w Dworze Artusa. Na miejscu pojawiło się ponad 200 osób, a wśród nich Pierwsza Dama RP w latach 1995 - 2005 Jolanta Kwaśniewska, wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, posłanka RP Henryka Strycharska - Krzywonos, posłanka do PE Magdalena Adamowicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, a także miejscy radni: Aleksander Jankowski i Maximilian Kieturakis.

Inicjatorami wydarzenia były: Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” oraz Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego. Galę zorganizowały po raz pierwszy. W ten sposób postanowiły podziękować, ale i promować osoby, prywatne przedsiębiorstwa i publiczne instytucje, które od lat działają na rzecz najmłodszych.

- Pomysł na organizację takiej gali narodził się z serca. Przez wiele lat dobrzy ludzie, dobre firmy, wspierały nas, gdańskie stowarzyszenie “Jaś i Małgosia”  Dlatego wpadliśmy na pomysł, by im po prostu podziękować - tłumaczy Katarzyna Rogalska, prezes zarządu stowarzyszenia “Jaś i Małgosia”.

Wybory do europarlamentu. Studenci: - Nie ma wymówek, idziemy głosować

Kto otrzymał tytuł “Dobrodzieja Dzieci”?

 • Była Pierwsza Dama RP Jolanta Kwaśniewska za działalność jej Fundacji Porozumienie Bez Barier
 • Fundacja Polsat, której prezesem jest Krystyna Aldridge Holc
 • Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska (za działalność miejskich instytucji na rzecz wspierania dzieci)
 • Ewa Liegman, prezes zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom i Centrum Wsparcia eMOCja
 • Marek Więcławek, dyrektor Cappelli Gedanensis (za organizację koncertów charytatywnych)
 • Maciej Lisicki, prezes zarządu miejskiej spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje
 • Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska 
 • Jacek Rutkowski, prezes przedsiębiorstwa Mat-Bud
 • Grupa deweloperska AM Projekt
 • Osoby prywatne: Magdalena Koprowska, Mariusz Rostowski i Adrian Rostowski
na zdjęciu cztery elegancko ubrane kobiety w średnim wieku, po prawej starszy mężczyzna trzyma w ręku różę
Tytuły Dobrodzieja Dzieci wręczały prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz, a także zarząd stowarzyszenia Jaś i Małgosia: Katarzyna Rogalska i prof. Bogusław Pacek. Jedną z wyróżnionych została Jolanta Kwaśniewska
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl 

Dzień otwarty Rady Miasta Gdańska

35 lat temu w Polsce narodziła się obywatelskość

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreślała podczas uroczystości, że czynienie dobra wymaga partnerów.

- Dlatego jest mi bardzo miło, że są z nami ludzie z biznesu. To ważne. My, jako instytucje publiczne, musimy dawać przykład. Natomiast “wyciągnięcie” pieniędzy przez ludzi, którzy muszą trochę inaczej patrzeć na finanse, jest czymś godnym pochwały i naśladowania - podkreśliła prezydent Dulkiewicz. - Jesteśmy w trakcie świętowania Święta Wolności i Praw Obywatelskich. Jutro minie 35 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów. Od soboty, 1 czerwca, pokazujemy w Gdańsku siłę obywatelek i obywateli. Bo wierzymy, że właśnie w 1989 roku narodziła się obywatelskość w naszym kraju - ta, która pomaga w potrzebie, która troszczy się o lokalną tożsamość, o ekologię, o innych. Dlatego cieszę się, że ramach tego Święta, dzisiaj możemy cieszyć się tutaj, w Dworze Artusa, razem z państwem - dodała.

na zdjęciu pięknie zdobione wnętrze, na ścianach widać ogromne rzeźby, z sufitu zwisają drewniane statki, a na sali siedzi na krzesłach około dwustu osób
Uroczysta gala odbyła się w zabytkowych murach Dworu Artusa
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Urodziny byłej Pierwszej Damy

Jolanta Kwaśniewska, Pierwsza Dama RP w latach 1995 - 2005, została doceniona za działalność w ramach swojej Fundacji Porozumienie Bez Barier. 3 czerwca obchodziła również swoje prywatne święto - to dzień jej urodzin. Z tej okazji wszyscy zebrani w Dworze Artusa odśpiewali pani prezydentowej “100 lat!”. Podczas przemówienia przypomniała, że pochodzi z Gdańska, tutaj chodziła do liceum, a także ukończyła studia. 

- Jakie emocje towarzyszą mi dzisiaj? Na pewno nostalgiczne, ale też budujące. Serce rośnie, że tyle fantastycznych organizacji pomaga dzieciakom. Każdy robi to na pewno z głębi serca, ale robi też sensownie, a pomagać należy sensownie - podkreśliła Jolanta Kwaśniewska.

Czy była Pierwszą Damę zaskakują nagrody, które są przyznawane za jej działalność?

- W życiu odebrałam, rzeczywiście, ogromną ilość nagród. Przyznam szczerze, że każda cieszy, zwłaszcza po latach, kiedy trochę okrzepnęliśmy. Tego, co robimy w fundacji od 28 lat, nie robimy dla nagród. Ale takie docenienie, zwłaszcza w moim rodzinnym mieście, jest niezwykle miłe - przyznała Jolanta Kwaśniewska.

Po części oficjalnej dla obecnych wystąpiła, wraz z zespołem, Katarzyna Rogalska, która związana jest także z Cappellą Gedanensis. Całe wydarzenie poprowadził aktor Dariusz Kordek.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z GALI "DOBRODZIEJ DZIECI"

Wsparcie dla niepełnosprawnych i ubogich

Stowarzyszenie „Jaś i Małgosia” powstało w 2007 r.  Jego siedziba znajduje się przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11. Członkowie tego gdańskiego stowarzyszenia to w większości artyści “z dużym zasobem energii i pomysłów”. To stowarzyszenie, jak i Fundacja Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, pomagają dzieciom z niepełnosprawnościami, a także pochodzącym z bardzo ubogich rodzin. Wspierają też te szczególnie utalentowane muzycznie i plastycznie.

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku