Stanisci - rysownik kultowych komiksów
John Stanisci (wym. Stanisi) jest także jednym z członków jury tegorocznego festiwalu. To artysta wszechstronny. Z jednej strony twórca bestellerowych komiksów, z drugiej rysownik postaci m.in. ze Spider-Mana, Batmana, Constantine, Justice League Dark, Judge Dredd czy X Files, które tworzy dla DC Comics, Marvela oraz IDW Comics - najbardziej uznanych i najpopularniejszych wydawnictw komiksowych na świecie.
Stanisci - na komiksowym olimpie
W 2011 r. ilustrowany przez niego komiks Batman Beyond: Hush Beyond wydany przez DC Comics, znalazł się na pierwszym miejscu listy bestsellerów New York Timesa w kategorii powieść graficzna. Autorskie komiksy Johna Stanisci – Lifedeath, Foundlings oraz Gladiatrix, zostały docenione m.in. przez takie czasopisma jak The Hollywood Reporter, Deadline. Prace Stanisci publikowane były w Niemczech, Anglii czy Francji. W 2020 był gościem i mówcą inspiracyjnym konferencji Universe of Creators w Kolumbii. W wydarzeniu tym udział wzięli również przedstawiciele kadry zarządzającej m.in. z Nasa, Amazon czy Space X. Jest propagatorem sztuki pisania i tworzenia powieści graficznych, prowadzi warsztaty i seminaria na całym świecie.
Nagroda EFFE Award: Gdański Festiwal Szekspirowski wśród najlepszych festiwali w Europie
Stanisci - spełniony jako dramaturg
Jednak John Stanisci to także broadway’owski aktor, producent i dramaturg. Sztuki autorstwa Stanisci, m.in. American Dream, były nominowane do prestiżowej nagrody dramatycznej Woodward/Newman Award oraz zaproszone do National Playwrights Conference, założonej w 1964 r. w Eugene O’Neill Theater Center w Waterford w Connecticut. Jest to najważniejsza w USA instytucja zajmująca się promocją, produkcją i wsparciem nowych sztuk teatralnych.
Stanisci - od Brodwayu po ONZ
W dramatach Johna Stanisci grali m.in. nominowany do Tony Award, najważniejszej nagrody aktorskiej na Broadway’u, Dawid Morse czy zdobywczyni Oscara Kathleen Turner, a także nominowana do nagrody SAG (Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych) Sarita Choudhary, czy zdobywczyni najważniejszej nagrody Off-Broadway, Obie Award, Tamara Tunie oraz wielu innych. W 2009 r. grupa teatralna Invictus Theater, założona przez Johna Stanisci, wystawiła na Brodway’u sztukę Irena’s Vow, obrazującą historię Polki, Ireny Gut-Opdyke, która w czasie II Wojny Światowej ukryła kilkunastu Żydów w piwnicy wysokiego rangą oficera SS. Była to pierwsza w historii produkcja zagrana również w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Stanisci - od Szekspira do Ukrainy
- Jestem bardzo podekscytowany, że poproszono mnie o zaprojektowanie plakatu tegorocznego festiwalu. Chciałem uchwycić przeciwstawne poczucia siły i izolacji, które obecne są w „Burzy” Szekspira. Ale nie mogłem zapomnieć o wydarzeniach rozgrywających się obecnie na Ukrainie. Starałem się więc zobrazować, postać aktora, stojącego na scenie, który odważnie zbliża się do nieznanej wyspy, na tle bardzo mocnych błękitów i żółci - kolorów Ukrainy. Chciałem, aby ten obraz oddawał moc, jaką z jednej strony mają aktorzy i teatr dający nadzieję i komentujący rzeczywistość, z drugiej czułem potrzebę nawiązania do niezwykle walecznych i wspieranych przez cały świat, a jednak samotnych Ukraińskich bohaterów - mówi John Stanisci.
Stanisci udziela wsparcia przez Fundację Gdańską
John Stanisci będzie jednym z pięciu jurorów 26. edycji międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego. Strona internetowa Johna Stanisci - zobacz: www.johnstanisci.com
15% dochodów ze sprzedaży plakatów festiwalowych oraz gadżetów stworzonych przez festiwal na podstawie grafik Johna Stanisci zostanie przekazane na akcję Gdańsk Pomaga Ukrainie organizowaną przez Fundację Gdańską.
Gdański Teatr Szekspirowski zmienia kierunek i nawiązuje współpracę z Islandią
O FESTIWALU
Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku latem w Trójmieście, organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense od 25 lat. Prezentowało się na nim ponad 230 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów. Pokazywano realizacje takich twórców, jak Peter Brook, Luk Perceval, Romeo Castellucci, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Tiago Rodrigues, Jan Lauwers, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych (łącznie, podczas dotychczasowych edycji swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata). Festiwal jest międzynarodową platformą wymiany doświadczeń, praktyk teatralnych i dyskusji środowisk związanych z twórczością Williama Szekspira oraz fanów teatru.
Jest to również wydarzenie w istotny sposób promujące Gdańsk i Trójmiasto na forum krajowym i międzynarodowym. Wyrazem tego jest, między innymi, zainicjowana w 2010 r. Europejska Sieć Festiwali Szekspirowskich, zrzeszająca obecnie 11 partnerów – z Polski, Niemiec, Węgier, Czech, Rumunii, Wielkiej Brytanii (2), Armenii, Danii, Macedonii, Serbii, mająca swoją siedzibę w Gdańsku.
Festiwal Szekspirowski łączy prezentacje spektakli z całego świata z konkursami na najlepsze polskie spektakle szekspirowskie (konkursy o Złotego Yoricka i SzekspirOFF), a także działaniami artystycznymi, edukacyjnymi, warsztatami i spotkaniami z twórcami z różnych stron świata.
Program festiwalu ogłoszony zostanie 7 czerwca, sprzedaż biletów rusza 13 czerwca.
Autorka: Paulina Popiół/Gdański Teatr Szekspirowski