• Start
  • Wiadomości
  • Jeszcze bardziej kolorowy. Więcej roślin przy gdańskim zbiorniku retencyjnym na Oruni

Jeszcze bardziej kolorowy. Więcej roślin przy gdańskim zbiorniku retencyjnym na Oruni

Nowe nasadzenia: cztery gatunki drzew o efektownie przebarwiających się jesienią liściach i trzy gatunki krzewów o barwnych pędach - pojawiły się przy zbiorniku Kolorowy. Prace finansuje Rada Dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe.
12.11.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowo posadzone drzewa
Nowo posadzone drzewa, które pojawiły się wokół zbiornika dobrze tolerują wilgoć, to olsza szara, klon srebrzysty, buk zwyczajny i wierzba biała
fot. Gdańskie Wody

 


- Zbiornik pełni nie tylko funkcję przeciwpowodziową. Jego okolica jest też miejscem rekreacji, popularną wśród mieszkańców spacerową trasą. Wierzymy, że dzięki inwestycji jeszcze bardziej wypięknieje, uprzyjemniając spędzany na świeżym powietrzu czas - mówi Zenobia Glac-Ściebura Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia Górna-Gdańsk Południe.

Do nasadzeń wybrano cztery gatunki drzew i trzy rodzaje krzewów (łącznie 163 sztuki), które dobrze tolerują wilgoć. 

- Wokół zbiornika pojawią się: olsza szara, klon srebrzysty, buk zwyczajny i wierzba biała, a także derenie: biały ‘Elegantissima”, świdwa ‘Midwinter fire’ i rozłogowy ‘Flawiramea’ - opowiada Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka realizującej prace spółki Gdańskie Wody.

 

Trzcina i pałka wodna na tle zbiornika retencyjnego
Trzcina i pałka wodna to rośliny, które dobrze współgrają z wodnym zbiornikiem
fot. Gdańskie Wody

 

Zaprojektowana zieleń współgra z tą zastaną (stanowią ją głównie wierzby i olsze), jednocześnie uzupełniając ją o barwne akcenty. Zebrane w grupy, nowe rośliny stworzą barwny i harmonijny krajobraz także w bezlistnym okresie zimowym. Projektowane nasadzenia mają jednak nie tylko walory estetyczne – przyczyniają się także do zwiększenia bioróżnorodności.

Inwestycja za kwotę 25 tys. zł sfinansowana jest z budżetu Rady Dzielnicy. W czasie prowadzenia prac istniejące na tym terenie drzewa i krzewy zostały odpowiednio zabezpieczone.