Jasień. Rozpoczęły się przymiarki do budowy Domu Sąsiedzkiego w tej części Gdańska

Gdańszczanie coraz częściej szukają miejsc, w których mogliby się spotkać z innymi mieszkańcami danej dzielnicy, wspólnie "podziałać". Szukają ciekawych warsztatów, kameralnych dzielnicowych koncertów, ale nierzadko też i atrakcji dla dzieci - niekoniecznie w komercyjnych cenach. Coraz więcej rad dzielnic sygnalizuje więc władzom Gdańska potrzebę budowy Domów Sąsiedzkich.
19.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kilka młodych dziewcząt stoi wokół stołu kuchennego, przygotowują do wypieku babeczki, na stole widać różne składniki do tego wypieku
Na Jasieniu planowana jest budowa Domu Sąsiedzkiego dla lokalnej społeczności
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Miejsce na koncert, dla Rady Dzielnicy, ale i dla psychologów

Jasień to jedna z najdynamiczniej rozwijających się dzielnic w naszym mieście. Z roku na rok przybywa tu inwestycji deweloperskich, i co za tym idzie - nowych mieszkańców. Jasień wymaga obecnie "wzmocnienia" w zakresie usług społecznych. Potrzebne są miejsca, w których mieszkańcy mogą się spotykać, realizować wspólne pomysły, lub zwyczajnie spędzić razem, aktywnie, wolny czas.

I takie centrum aktywności lokalnej ma powstać na miejskiej działce, u zbiegu ulic Stankiewicza i Potęgowskiej. Teren ten jest obecnie niezabudowany. Powstanie więc całkowicie nowy obiekt.

Póki co, odbyły się pierwsze, wstępne spotkania i rozmowy na ten temat - by poznać konkretne potrzeby i oczekiwania zarówno mieszkańców Jasienia (ich przedstawicielami byli radni dzielnicy), jak i działających tu organizacji i instytucji.

- Na pewno swoją siedzibę będzie tam miała Rada Dzielnicy. Planowane jest też utworzenie Domu Sąsiedzkiego, rozważana jest możliwość realizacji w tym miejscu działalności Gdańskiego Archipelagu Kultury - przyznaje Michał Miguła, kierownik Referatu Strategii i Programów Społecznych w Wydziale Rozwoju Społecznego UMG. - Pod uwagę brane jest także wprowadzenie w tym miejscu usług społecznych w postaci wsparcia psychologicznego czy profilaktyki uzależnień. Chcemy, by na Jasieniu było zabezpieczone miejsce także pod taką działalność - dodaje.

W takim centrum ma powstać także duża przestrzeń, sala umożliwiająca organizację wydarzeń z udziałem większej liczby osób, np. koncertów czy przedstawień teatralnych.

na zdjęciu jednopoziomowy budynek ze strzelistymi niewielkimi daszkami, i oknami, elewacja jest w białym kolorze
Centrum aktywności lokalnej ma powstać na miejskiej działce, u zbiegu ulic Stankiewicza i Potęgowskiej, w sąsiedztwie tego żłobka
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na co zwracają uwagę radni dzielnicy?

- Brakuje nam na Jasieniu działalności kulturalnej, bo takiej obecnie tutaj nie ma - podkreśla Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień. - W siedzibie Rady Dzielnicy, przy ul. Leszczynowej 5, prowadzimy różnego rodzaju warsztaty i spotkania dla mieszkańców, które cieszą się dużym zainteresowaniem. To lokal prywatny po dawnym sklepie, i zdarza się, że brakuje czasem miejsca dla wszystkich zainteresowanych danym wydarzeniem. Kiedy organizowane są tu spektakle dziecięce, to jesteśmy w stanie ustawić dokładnie 42 krzesełka dla widzów. Czasem to za mało. Jeżeli chcemy zorganizować koncert muzyczny, w trakcie którego prezentuje się nasza lokalna młodzież, to musimy wynająć odpowiednio dużą salę, już poza naszą siedzibą. Brakuje nam więc dużej sali i sceny, na której będą mogli zaprezentować się utalentowani mieszkańcy - dodaje.

Na Jasieniu brakuje też miejsca spotkań dla seniorów, na wzór takich, jakie funkcjonują w innych gdańskich dzielnicach.

Dom Sąsiedzki przy ul. Dworcowej oficjalnie otwarty

Najpierw miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Obecnie Biuro Rozwoju Gdańska pracuje nad miejscowym planem zagospodarowania dla tego terenu. Do 18 maja można zgłaszać ewentualne uwagi do przygotowanego projektu dokumentu.

Kiedy plan będzie już ostatecznie gotowy, i zostanie formalnie przegłosowany przez Radę Miasta Gdańska, wówczas będą mogły rozpocząć się prace projektowe takiego obiektu. Projektowaniem zajmie się Gdańska Infrastruktura Społeczna. Zgodnie z założeniem, jeszcze w tym roku powinna być gotowa dokumentacja dla jasieńskiego centrum aktywności lokalnej. Sama inwestycja zostanie zrealizowana w ciągu kilku najbliższych lat.

Pokłosie spaceru służbowego prezydent Gdańska

O potrzebie budowy Domu Sąsiedzkie na Jasieniu po raz pierwszy oficjalnie mówili radni tej dzielnicy podczas służbowego spaceru prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. Uczestniczył w nim także jej zastępca, odpowiedzialny za inwestycje w mieście, Piotr Grzelak. Spacer odbył się w marcu 2022 r. Magdalena Nowicka, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Jasień oraz jej zastępca, Kamil Ziętara, zaproponowali wówczas budowę Domu Sąsiedzkiego przy ul. Stankiewicza, w sąsiedztwie działającego przy tej ulicy żłobka.

Jasień. Pierwszy w tym roku dzielnicowy spacer z udziałem władz Gdańska za nami. Co ustalono?

Dom Sąsiedzki powstanie także w Osowej

W marcu br. informowaliśmy o tym, że Miasto planuje wybudować na działce przy ul. Jednorożca centrum społeczno - kulturalne, w ramach którego działałby m.in. dom sąsiedzki i biblioteka. Całość powstać ma do roku 2027.

W Osowej powstanie Dom Sąsiedzki i biblioteka

Centrum ma się składać z trzech budynków: jednego większego i dwóch mniejszych połączonych łącznikiem. Projektowaniem obiektów zajmie się także Gdańska Infrastruktura Społeczna.

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów