• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Lada dzień rusza budowa przedszkola przy ul. Damroki - będzie gotowe w marcu 2017!

Jasień. Lada dzień rusza budowa przedszkola przy ul. Damroki - będzie gotowe w marcu 2017!

Formalności dopełnione, uwagi mieszkańców uwzględnione, czas więc realizować inwestycję. - Będziemy próbowali nadrobić stracony czas - mówi dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. Nowoczesna placówka, w której opiekę ma znaleźć 250 dzieci, powinna być gotowa w marcu 2017 roku.
01.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak będzie wyglądało przedszkole samorządowe na Jasieniu. Opiekę w nim znajdzie 250 maluszków

Na terenie planowanej inwestycji rozpoczęto już wycinkę drzew i krzewów. Prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu ruszą prace fundamentowe.

- Będziemy próbowali nadrobić stracony czas. Dużo zależy jednak od pogody, ponieważ jesteśmy w najgorszym okresie budowlanym - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. - Jeżeli będzie łagodna zima to myślę, że marzec jest bardzo realnym terminem. 

Pierwotnie otwarcie przedszkola na Jasieniu planowano na wrzesień br. Prace budowlane miały rozpocząć się wiosną, a zakończyć w sierpniu. Realizacja inwestycji musiała jednak zostać przesunięta w związku z protestem kilku mieszkańców ul. Damroki. Część z nich obawiała się wzmożonego ruchu samochodowego, inni nie chcieli... nowego widoku za oknem. Ul. Damroki, podobnie jak ul. Stolema oraz kilka sąsiadujących z nimi ulic, każdego dnia - jak twierdzą mieszkańcy - borykają się z natężonym ruchem samochodowym w godzinach porannych i popołudniowych. Informacja o tym, że powstanie przedszkole dla 250 dzieci, wiele osób zinterpretowało jako 250 dodatkowych samochodów w czasie szczytu komunikacyjnego. A dojazd do placówki zaplanowano, w pierwszym etapie, wyłącznie ul. Damroki. Urzędnicy podkreślali jednak wielokrotnie, że w sytuacji gdy natężenie ruchu będzie faktycznie dużo większe, miasto przygotuje, w drugim etapie, dojazd także od strony ul. Włóczników.

Pracownicy magistratu podejmowali z protestującymi próby negocjacji, zorganizowano nawet  spotkanie wszystkich zainteresowanych sprawą mieszkańców dzielnicy z urzędnikami miejskimi. Wszystko to zakończyło się jednak fiaskiem. O przyszłości inwestycji musiało zdecydować Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Oficjalne pismo ze sprzeciwem wobec planów budowy przedszkola mieszkańcy wspomnianej ulicy skierowali wiosną do SKO w Gdańsku - za pośrednictwem Wydziału Architektury gdańskiego magistratu. Było to odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.

Pod koniec czerwca DRMG otrzymała postanowienie Kolegium, które uchyliło skargę mieszkańców. Mimo to decyzja o lokalizacji inwestycji celu publicznego skierowana została przez SKO do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji, czyli Wydział Architektury, Urbanistyki i Ochrony Zabytków gdańskiego magistratu. W związku z tym trzeba było przełożyć rozpoczęcie prac o kolejne 2-3 miesiące.

Budynek przedszkola na Jasieniu ma być wykonany w popularnej m.in. w Skandynawii nowoczesnej technologii modułowej - z gotowych paneli. Takie rozwiązanie obniża koszt i czas realizacji. Obiekt dzięki temu jest też energooszczędny i przyjazny dla środowiska. Użyte do budowy materiały są pochodzenia naturalnego, dzięki czemu placówka będzie zdrowa i bezpieczna dla przebywających w niej dzieci. Projekt przy ul. Damroki przygotowano tak, by przedszkole harmonijnie wpisywało się w otoczenie: budynek jest niski, znajduje się w zagłębieniu terenu - tak, że nawet nie psuje krajobrazu widocznego z okien domów znajdujących się na wzniesieniu, przy ul. Damroki.

Mimo iż SKO nie uznało skargi osób z ul. Damroki i przyznało rację miastu, urzędnicy nie pozostaną obojętni na ich głosy.

- Uwzględnimy uwagi mieszkańców i chcemy z nimi współpracować w tym zakresie - zapowiada dyrektor Bartosiewicz. - Będziemy się starali tak poprowadzić organizację ruchu, by był on jak najmniej uciążliwy, oraz by był to jeden kierunek i zjazd do ul. Włóczników. Z myślą o okolicznych mieszkańcach będziemy także zagospodarowywać pobliską skarpę.
 

Przeczytaj także:

Budowa przedszkola opóźniona. Bo przeszkadza widok z okna

Emocje i konkrety - spotkanie prezydenta z mieszkańcami JasieniaTV

Ceremonia otwarcia Mistrzostw Europy w Wioślarstwie Morskim