• Start
  • Wiadomości
  • Emocje i konkrety - spotkanie prezydenta z mieszkańcami Jasienia

Emocje i konkrety - spotkanie prezydenta z mieszkańcami Jasienia

W środowe popołudnie 18. maja blisko 150 mieszkańców Jasienia wzięło udział w spotkaniu z prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem. Zdominowała je sprawa przedszkola przy ul. Damroki – inwestycji, której realizację blokuje... jeden mieszkaniec.
18.05.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Na spotkanie z prezydentem Gdańska wielu mieszkańców Jasienia przyszło ze swoimi pociechami. W środę rozmawiać chcieli głównie o przedszkolu, które powstać ma przy ul. Damroki

Gorąco o przedszkolu przy ul. Damroki

Spotkanie obywatelskie z cyklu "Twoja dzielnica – Twój Gdańsk" odbyło się tym razem w Jasieniu, w Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 2.

W sąsiedztwie tej szkoły planowana jest budowa pierwszego w dzielnicy samorządowego przedszkola przy ul. Damroki. Ze względu na protest okolicznych mieszkańców, inwestycja została wstrzymana.

- To typowy spór. Część mieszkańców chce przedszkola, a część nie. W związku z tym, że jest to inwestycja celu publicznego, jestem zdeterminowany, aby to przedszkole wybudować – zaznaczył prezydent, za co dostał od obecnych gromkie oklaski.

Paweł Adamowicz przypomniał też, że w Gdańsku każdego roku powstają nowe przedszkola i żłobki.

- Ponieważ nie tylko dodatkowe 500 zł, ale też dostępność do żłobków i przedszkoli może być zachętą dla kobiet i mężczyzn do posiadania własnych dzieci – stwierdził Adamowicz, dodając, że przedszkola budowane są ze środków z budżetu miasta, a żłobki z dotacji rządowych.

Po części ogólnej spotkania, która odbyła się na sali gimnastycznej, mieszkańcy przeszli do mniejszych sal, w których czekali na nich zastępcy prezydenta Gdańska oraz  dyrektorzy wydziałów gdańskiego magistratu. Edukację reprezentował Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu. Około 50 mieszkańców przyszło do niego z jedną tylko sprawą – niepewnością dotyczącą planowanego przedszkola przy ul. Damroki. Rodzice małych dzieci nie ukrywali rozgoryczenia i przede wszystkim oburzenia tym, że jedna osoba blokuje realizację tej inwestycji.

Mieszkańcy byli zirytowani faktem, że budowę przedszkola blokuje obecnie tylko jedna osoba


- Czy jest na sali osoba, która protestuje przeciw przedszkolu?!? Chciałabym ją poznać – denerwowała się jedna z kobiet.

- Jak to jest, że dobro 250 osób może zostać przekreślone przez jedną osobę? To niesamowite, że jeden człowiek może oprotestować i zablokować taką inwestycję w czasach, kiedy jest tyle sprzeciwów dotyczących np. budowy dróg czy innych inwestycji, dochodzących do skutku – irytował się kolejny rodzic.

Dyrektor Szczuka przypominał obecnym, że prawo daje możliwość oprotestowania planowanej inwestycji nawet jednej osobie. Przypomniał też, że jeszcze w maju Samorządowe Kolegium Odwoławcze ma zająć się tą kwestią.

-Czy ktoś nam podpowie, co my możemy zrobić w tej sprawie, czy możemy napisać do SKO? Jak możemy pomóc, by kolegium rozpatrzyło odwołanie pozytywnie? - pytała jedna z młodych mam.

W odpowiedzi usłyszała, że pomoc mieszkańców nie jest konieczna.

Na sali pojawiła się też kobieta, która przyznała, że protestuje właśnie w sprawie budowy przedszkola przy ul. Damroki.

{id73452}

- Mam małe dzieci, które chodzą do szkoły. Boję się zwiększonego ruchu samochodowego, który będzie miał wpływ na ich bezpieczeństwo – próbowała argumentować przeciwniczka inwestycji.

Jej argument nie spotkał się jednak ze zrozumieniem. Mało tego, po jej słowach emocje wśród innych rodziców sięgnęły zenitu. Kobieta dość szybko opuściła salę.

Wielu rodziców nie ukrywało też żalu do samych urzędników. Podkreślali, że gdyby miasto nie przeprowadziło rekrutacji do nieistniejącej jeszcze placówki, wówczas nie byłoby tylu nerwów i niepotrzebnych emocji.

Dyrektor Szczuka tłumaczył, że intencją magistratu było, by dzieci jak najszybciej wprowadzić do nowej placówki. Przyznał, że miasto nie spodziewało się problemów związanych z tą inwestycją, a znając ogromne zapotrzebowanie dzielnicy na tego typu placówkę, zdecydowano się na taki krok.

Część dorosłych miało z kolei pretensje o to, że ich dzieciom proponuje się obecnie miejsce w przedszkolach na Przymorzu bądź Zaspie, co dla wielu z nich nie jest żadnym rozwiązaniem, a wręcz utrudnieniem. Pracownicy magistratu tłumaczyli z kolei, że takie propozycje wynikają z braku miejsc w placówkach na górnym tarasie Gdańska.

Dorośli dopytywali przy okazji o planowane przedszkole przy ul. Dąbka - ma być gotowe w połowie października br. Miasto, po doświadczeniach z inwestycją przy ul. Damroki, nie zdecydowało się na uruchomienie rekrutacji przed ukończeniem budowy tego obiektu.

Mieszkańcy Jasienia przez ponad dwie godziny zadawali urzędnikom miejskim bardzo konkretne pytania dotyczące opieki przedszkolnej dla ich dzieci

- Skoro ma być gotowe w październiku to może tam przyjmiecie nasze dzieci? Nie róbcie dodatkowej rekrutacji. A kiedy będzie gotowe przedszkole przy ul. Damroki to je tam przeniesiemy – proponowała jedna z matek.

Urzędnicy przyznali, że biorą to pod uwagę. Rodzice chcieli również wiedzieć, czy mają gwarancję, że w przypadku gdy poślą teraz dziecko do prywatnego przedszkola, to czy będzie ono miało później miejsce przy ul Damroki. W odpowiedzi usłyszeli, że tak.


W Jasieniu planują nie tylko przedszkole

Prezydent Gdańska opowiedział uczestnikom spotkania także o innych, zrealizowanych i planowanych w dzielnicy inwestycjach. Jasień ma 11,4 km kw. powierzchni, mieszka tu obecnie około 13, 6 tys. osób. Ta liczba najprawdopodobniej wzrośnie w najbliższych latach, ponieważ dzielnica wciąż się rozwija i przybywa w niej mieszkańców.

W ostatnich latach wybudowano tu m.in. przystanek PKM z węzłem integracyjnym, przebudowano układ drogowy pomiędzy ulicami Jabłoniowa i Kartuska, a także powstał zbiornik retencyjny "Jasień".

- Jesteśmy z niego bardzo dumni. To nie tylko zabezpieczenie antypowodziowe, ale też świetne miejsce do rekreacji – przyznał prezydent Adamowicz.

W ostatnim czasie powstał kompleks boisk przy ZKPiG, chodniki, m.in. ten łączący ul. Kartuską Północną z osiedlem Wiszące Ogrody. Zbudowano również kanalizację sanitarną w ul. Jeziorowej i Leszczynowej. W dzielnicy pojawiła się nowa linia autobusowa 955 , kursująca na trasie Jasień PKM – Jasień Pólnicy.

W planach miasta jest dalsze zagospodarowanie zbiornika Zielony Staw i zbiornika retencyjnego "Jasień". Planowana jest też budowa ul. Nowa Bulońska Północna, która ma być gotowa w 2019 r., a także oraz kolejna inwestycja edukacyjna - szkoła podstawowa z gimnazjum i przedszkolem przy ul. Jabłoniowej. To będzie pierwszy zespół szkół łączący aż trzy placówki w mieście. Ma być gotowy w sierpniu 2018 r.

Nagroda od prezydenta

Magdalena Nowicka została nagrodzona za aktywność na rzecz społeczności Jasienia

Tradycją spotkań obywatelskich stało się nagradzanie najaktywniejszych mieszkańców danej dzielnicy. W środę wyróżnienie prezydenta Gdańska wręczono Magdalenie Nowickiej, prezes Stowarzyszenia Jasień, i jednocześnie przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Jasień.

Czytaj także: "Budowa przedszkola opóźniona. Bo przeszkadza widok z okna."

TV

Ostatni dzień 44. Zjazdu Nowej Hanzy w Gdańsku