• Start
  • Wiadomości
  • Jasień. Jedna z ulic w dzielnicy z imieniem generała Władysława Andersa

Jasień. Jedna z ulic w dzielnicy z imieniem generała Władysława Andersa

W trakcie czwartkowej sesji, 29 sierpnia, Rada Miasta Gdańska jednogłośnie przegłosowała uchwałę w sprawie uhonorowania gen. Władysława Andersa. Jego imieniem nazwano jedną z ulic w południowym Gdańsku.
30.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Generał Władysław Anders
Generał Władysław Anders
unknown-anonymous, Public domain, via Wikimedia Commons

 

Ulica położona jest na północny zachód od ul. Myśliwskiej, w granicach dzielnicy Jasień. Wniosek o nadanie nazwy złożył Zarząd Wojewódzki w Gdańsku Ogólnokrajowego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W uzasadnieniu zapisano, że w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej "należy uczcić pamięć bohaterów walczących o wolność i niepodległość Polski, nazywając ich imieniem obiekty publiczne". 

 

XIII sesja Rady Miasta Gdańska. Jakie uchwały podjęto?

 

Władysław Anders (1892-1970) - polski generał z okresu II wojny światowej, dowódca 2. Korpusu Polskiego, uczestnik kampanii włoskiej i bitwy pod Monte Cassino. Sprawował również funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Urodził się 11 sierpnia 1892 roku w Błoniu, w okolicy Kutna. Podczas I wojny został trzykrotnie ranny, za co odznaczono go Krzyżem św. Jerzego.

mapka_gen_andersa (1)

TV

Westerplatte – beneficjent czy ofiara polityki historycznej?