• Start
 • Wiadomości
 • Letnie zmiany ruchu w Śródmieściu już wkrótce! 20 km/h i wiele innych

Letnie zmiany ruchu w Śródmieściu! 20 km/h, Targ Węglowy wyłącznie dla mieszkańców

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku w Śródmieściu wprowadzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku, 26 czerwca i potrwają do niedzieli, 3 września. M.in. rozszerzone zostaną granice Strefy Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście a parking na Targu Węglowym będzie dostępny tylko dla mieszkańców. Ale zmian jest dużo więcej!
16.06.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu kramy jarmarkowe, to jasne drewniane budki, przy których przechodzą turyści
Za nieco ponad miesiąc rozpocznie się doroczny Jarmark Św. Dominika
Fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Dwa etapy zmian w organizacji ruchu

- Wakacyjne zmiany w organizacji ruchu w Śródmieściu Gdańska będą wprowadzane w dwóch etapach. Pierwszy to tzw. faza wakacyjna, która rozpocznie się 26 czerwca. W porównaniu z poprzednimi latami wprowadzone zostaną drobne zmiany. Z kolei 10 lipca rozpocznie się montaż infrastruktury Jarmarku Św. Dominika. Spowoduje to konieczność wprowadzenia kolejnych zmian w organizacji ruchu - zapowiada Piotr Kryszewski, zastępca prezydent Gdańska ds. usług komunalnych.  

Jakie zmiany dla kierowców w Śródmieściu?

- Lato w Gdańsku to przede wszystkim sezon turystyczny obfitujący w liczne wydarzenia, w tym największe, czyli Jarmark Świętego Dominika. Tak jak co roku wprowadzamy zmiany, które mają zabezpieczyć zarówno turystów, jak również naszych mieszkańców w tym okresie - zaznacza Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu. - Zmiany mają umożliwić bezpieczne funkcjonowanie, zwłaszcza dla pieszych. Dlatego, tak jak w poprzednich latach, rozszerzymy Strefę Ograniczonego Dostępu.

Latem rozszerzona zostanie Strefa Ograniczonej Dostępności.

Pierwszy etap zmian w ruchu kołowym, tzw. faza wakacyjna, obowiązywać będzie od 26 czerwca do 9 lipca. Następnie będzie kontynuowana po Jarmarku Św. Dominika, od 21 sierpnia do 3 września.

Poniżej szczegóły zmian w organizacji ruchu, które obowiązywać będą w tym okresie:

 • Rozszerzenie Strefy Ograniczonej Dostępności od ul. Szerokiej do ul. Podwale Staromiejskie. W SOD znajdą się także ulice Słodowników (od ul. Bogusławskiego do Ogarnej), Ławnicza, Zbytki, Pocztowa i Za Murami. Strefa Ograniczonej Dostępności obejmie także ul. Sukienniczą (od ul. Dylinki).
 • Cały obszar rozszerzonego SOD objęty zostanie strefą zamieszkania. Przypomnijmy zasady: pierwszeństwo pieszych, ograniczenie prędkości pojazdów do 20 km/h i parkowanie tylko w miejscach wyznaczonych.
 • Dla posiadaczy identyfikatorów IMG (do SOD) wjazd na obszar Głównego Miasta, od strony Targu Drzewnego, wyłącznie ulicą św. Ducha.
 • Niemożliwy będzie wjazd na ul. Szeroką od Targu Drzewnego.
 • Dojazd do ul. Szerokiej poprzez ulice: św. Ducha-Latarnia-Szeroka. Na ul. Szerokiej, na odcinku od ul. Latarnianej do Targu Drzewnego (w relacji do Targu Drzewnego) obowiązywać będzie ruch jednokierunkowy.
 • Wyjazd z ul. Szerokiej do Targu Drzewnego poprzez ul. Szeroką.
 • Z powodu remontu na całym odcinku wyłączone dla ruchu są ulice Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże.
 • Z powodu remontu ograniczenia w ruchu pojawią się także na ulicach Czopowej i Dylinki.
 • Odwrócenie kierunku ul. Szklary oraz ul. Lawendowej w kierunku do ul. Podwale Staromiejskie.
 • Podwale Staromiejskie na odcinku od ul. Lawendowej do końca w kierunku ul. Wałowej będzie drogą jednokierunkową w relacji do ulicy Wałowej.
 • Grodzka, ul. Wapiennicza i ul. Stara Stocznia do wjazdu do garażu podziemnego budynku Brabank będą drogami jednokierunkowymi w relacji do ulicy Wałowej.
 • Prawe pasy ulic Podwale Staromiejskie i ul. Grodzka przeznaczone zostaną na miejsca postojowe w ramach Strefy Płatnego Parkowania.
 • Wzorem lat ubiegłych nie będzie zmian w organizacji ruchu na ul. Stolarskiej, ul. Mniszki oraz ul. Igielnickiej.
Organizacja ruchu w centrum Gdańska obowiązująca do 3 września.

Jakie zmiany w ruchu w okresie Jarmarku św. Dominika?

- W tym roku Jarmark Św. Dominika odbędzie się w dniach 22 lipca - 13 sierpnia. Zmiany, jeżeli chodzi o teren jarmarku, związane są z remontem Długiego i Rybackiego Pobrzeża. Tam Jarmarku nie będzie, a wszystkie kramy, które w poprzednich latach się tam znajdowały, przenieśliśmy w inne miejsca, czyli na ulicę Podwale Staromiejskie i Groblę IV - wyjaśnia Dorota Solochewicz, project manager Jarmarku Św. Dominika.  

Atrakcyjny weekend na Polsat Plus Arenie Gdańsk

Pierwsze działania związane z montażem infrastruktury Jarmarku Św. Dominika będą prowadzone już 10 lipca i potrwają do rozpoczęcia imprezy, czyli do 22 lipca. Od tego dnia do 13 sierpnia trwać będzie Jarmark Św. Dominika. Następnie zaplanowany jest demontaż infrastruktury Jarmarku, który potrwa do 20 sierpnia.

- Od poniedziałku, 10 lipca, rozpoczynamy montaż infrastruktury jarmarkowej w rejonie ul. Szerokiej - zapowiada Wojciech Jarocki, zastępca dyrektora operacyjnego Międzynarodowych Targów Gdańskich, które organizują ten gdański jarmark. - Następnie na ulicach: Pańska, Podmłyńska i Rajska. Natomiast po drugiej stronie Motławy prace rozpoczną w kolejnym tygodniu, czyli od poniedziałku, 17 lipca. Prace montażowe potrwają do 20 lipca. Dzień później, 21 lipca, wprowadzamy wystawców, a 22 lipca wystartuje jarmark. Nasze prace demontażowe zaczynamy bezpośrednio po zakończeniu Jarmarku, który kończy się 13 sierpnia i planujemy zakończyć je maksymalnie do 20 sierpnia - zapewnia Wojciech Jarocki.

W okresach, w których realizowany będzie montaż i demontaż infrastruktury jarmarkowej, mogą występować czasowe utrudnienia, zamykanie ulic lub ich odcinków. Na potrzeby Jarmarku zamknięte zostaną poniższe ulice Starego Miasta, Głównego Miasta oraz obszaru ul. Długie Ogrody: Szeroka, Tkacka, Kołodziejska, Pańska, Węglarska, Św. Ducha, Straganiarska, Targ Rybny, Grobla I - IV,  Długie Ogrody, Szafarnia, Rajska, Wielkie Młyny, Podmłyńska, Podwale Staromiejskie (odcinek Targ Drzewny - Pańska). Zamknięcia mogą dotyczyć całych ulic lub tylko ich fragmentów.

na zdjęciu kilka osób siedzi za stołem, jedna z nich mówi do dziennikarskich mikrofonów
O zmianach w organizacji ruchu w Śródmieściu opowiadano podczas konferencji, która odbyła się 16 czerwca. Wziął w niej udział m.in. Piotr Kryszewski, zastępca prezydent i Agata Lewandowska, Miejska Inżynier Ruchu
Fot. Dominik Paszliński/www. gdansk.pl

Zmiany w organizacji ruchu na Starym Mieście:

 • Zamknięta dla ruchu ul. Rajska - odcinek od ul. Podwale Staromiejskie do ul. Heweliusza oraz ul. Wielkie Młyny i ul. Podmłyńska.
 • Na dwukierunkowej ul. Korzennej utworzony zostanie pas do parkowania oraz miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.
 • Ulice Na Piaskach oraz Katarzynki na skrzyżowaniach z ul. Rajską zostają ulicami bez przejazdu, tzw. ślepymi.
 • Dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszych zamknięty dla ruchu zostanie odcinek ul. Podwale Staromiejskie od ul. Targ Drzewny do ul. Pańskiej. Objazd wyznaczony zostanie ulicami: Kowalską, Korzenną, Heweliusza do Rajskiej lub dalej do ulicy Łagiewniki i Wałowej.
 • Ul. Podwale Staromiejskie na odcinku od ul. Lawendowej do końca w kierunku ul. Wałowej będzie drogą jednokierunkową w relacji do ulicy Wałowej.
 • Ul. Grodzka i ul. Stara Stocznia do wjazdu do garażu podziemnego budynku Brabank będą drogami jednokierunkowymi w relacji do ulicy Wałowej.
 • Prawy pasy ul. Podwale Staromiejskie przeznaczony zostanie na miejsca postojowe w ramach Strefy Płatnego Parkowania.
 • Wzorem ubiegłego roku brak zmian w organizacji ruchu na ul. Stolarskiej, ul. Mniszki oraz ul. Igielnickiej.

Zmiany w organizacji ruchu na Głównym Mieście:

 • Wjazd na obszar Głównego Miasta wyłącznie dla posiadaczy identyfikatorów IMG (do SOD) oraz kart parkingowych sektora FGM możliwy będzie od strony Targu Drzewnego, jedynie ulicą św. Ducha.
 • Wjazd na ul. Szeroką od Targu Drzewnego niemożliwy.
 • Dojazd do ul. Szerokiej poprzez ulice św. Ducha - Latarnia - Szeroka.
 • Wyjazd z ul. Szerokiej do Targu Drzewnego poprzez ul. Szeroką.
 • Z powodu remontu na całym odcinku ul. Długie Pobrzeże i Rybackie Pobrzeże występują ograniczenia w ruchu pieszym.
 • Odwrócenie kierunku ul. Szklary oraz ul. Lawendowej w kierunku do ul. Podwale Staromiejskie.
 • Wjazd na ulice objęte Jarmarkiem dla mieszkańców posiadających identyfikator IGM (do SOD) oraz karty parkingowe sektora FGM w godzinach 20:00 - 10:00.
 • Z uwagi na możliwe duże potoki pieszych, zwłaszcza w okolicach Targu Rybnego oraz Skweru Świętopełka możliwe czasowe wydłużenia czasu zamknięcia wjazdu dla mieszkańców - należy dostosować się do poleceń ochrony.
 • Wzorem lat ubiegłych funkcjonuje pętla uliczna ul. Św. Ducha - Złotników - Szklary - Podwale Staromiejskie.
 • Zamknięty dla ruchu wjazd na Targ Rybny od ul. Podwale Staromiejskie - przejazd jednokierunkowym ciągiem ulic U Furty-Tobiasza.

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Długie Ogrody

 • Ul. Szafarnia od wjazdu do parkingu podziemnego budynku Waterlane do skrzyżowania z ul. Długie Ogrody będzie zamknięta dla ruchu kołowego.
 • Ul. Długie Ogrody na odcinku od skrzyżowania z ul. Długa Grobla do skrzyżowania z ul. Łąkową będzie drogą jednokierunkową w relacji do ul. Łąkowej.
 • Ul. Długie Ogrody na odcinku od ul. Łąkowej do ul. Szopy będzie ulicą dwukierunkową.
 • Brak możliwości wyjazdu z ul. Szopy na ul. Długie Ogrody.
 • Ulice: Krowoderska, Św. Barbary i Seredyńskiego będą drogami bez przejazdu (brak możliwości wjazdu z ww. ulic na ul. Długie Ogrody).
 • Na ul. Łąkowej pozostaje ruch dwukierunkowy bez ograniczeń.

W indywidualnych przypadkach Międzynarodowe Targi Gdańskie wydają identyfikatory umożliwiające wjazd na teren Jarmarku, pod specjalnymi warunkami. W tym celu należy skontaktować się z biurem Jarmarku pod adresem: biuro.jarmarku@mtgsa.com.pl.

Dni pod znakiem koncertów, festynów i jubileuszu w Kokoszkach

na zdjęciu fragment ulicy i kilka zaparkowanych samochodów w wyznaczonych miejscach na środku jezdni, w tle kościół
Zmiany w ruchu kołowym obejmą m.in. ul. Długie Ogrody
Fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Parkingi dla mieszkańców

Parking na ul. Targ Węglowy na czas Jarmarku, czyli od 10 lipca do 20 sierpnia, zostanie zamknięty do wyłącznego użytku dla mieszkańców Głównego Miasta. Wjazd i parkowanie odbywać się będzie na podstawie ważnego identyfikatora IGM oraz abonamentu parkingowego sektora FGM i identyfikatora MTG.

Dla mieszkańców ul. Długie Ogrody oraz okolic analogicznie wyznaczony zostanie parking w rejonie Bramy Żuławskiej. Wjazd i parkowanie możliwe będzie na postawie identyfikatora MTG.

Parkingi dla autokarów

Na potrzeby ruchu turystycznego w rejonie Śródmieścia wyznaczone zostaną dodatkowe miejsca postojowe dla autokarów (ponad 30 miejsc). Tymczasowe parkingi zlokalizowane będą na ulicach:

 • Głęboka (od ul. Mostek do ul. Wygon).
 • 3 Maja (zatoka postojowa przy dworcu PKS).
 • Wiesława.
 • Siennicka od skrzyżowania z ul. Elbląską do ul. Powalna.
 • Okopowa (przy parkingu kubaturowym).
 • Podwale Przedmiejskie (przy skrzyżowaniu z ul. Sadową).
 • Targ Drzewny pomiędzy ulicami Św. Ducha i Szeroką (do 10 min).

Powyższe lokalizacje to sezonowe parkingi dla autokarów, które funkcjonować będą od 1 lipca do 31 sierpnia. Lokalizacje całorocznych parkingów znajdziecie TUTAJ.

Usługa Park&Ride

Pomiędzy 22 lipca a 13 sierpnia kierowcy, wybierający się na Jarmark św. Dominika, będą mogli zostawić samochód na parkingu przy stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk lub położonym obok gmachu AmberExpo przy ul. Żaglowej i dojechać do centrum specjalnym autobusem. Kosz opłaty parkingowej to 30 zł (15 zł dla posiadaczy Karty Mieszkańca) - wówczas przejazd autobusem jest bezpłatny. Ten dojeżdżać będzie na przystanek wyznaczony na ul. Długie Ogrody, w rejonie Bramy Żuławskiej.

Strefa Ograniczonej Dostępności do ul. Podwale Staromiejskie oraz do ul. Podwale Przedmiejskie

Tak jak w poprzednich latach także i w tym roku granice Strefy Ograniczonej Dostępności zostaną przesunięte do ul. Podwale Staromiejskie. W celu ograniczenia możliwości wjazdu do SOD pojazdów nieuprawnionych wjazd będzie mógł odbywać się wyłącznie przez ul. Świętego Ducha od strony Targu Drzewnego oraz przez Targ Rybny od strony Podwala Staromiejskiego. Ponadto wakacyjny SOD obejmie także ulice na południe od ul. Długiej i Długiego Targu do Podwala Przedmiejskiego.

W rozszerzonej SOD oprócz dotychczasowych ulic znajdą się także ulice: Szeroka, Pańska, Węglarska, Świętojańska, Lawendowa, Straganiarska, Szklary, Słomiana, Grobla II, Grobla III, Grobla IV, Pachołów, Tobiasza,  Tandeta, Różana, Szpitalna, U Furty, Targ Rybny, Warzywnicza, Tandeta, Tokarska, Minogi, Podmurze, Latarniana, a także ul. Sukiennicza na odcinku od ul. Dylinki do Kanału Raduni. Ponadto w tym roku w SOD znajdą się ulice: Ławnicza, Słodowników, Pocztowa, Za Murami i Zbytki.

Przypominamy, że w całej Strefie Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście (zarówno stałej, jak i rozszerzonej) obowiązują przepisy dotyczące poruszania się w strefie zamieszkania. Zakładają one pierwszeństwo ruchu pieszego, maksymalną prędkość pojazdów do 20 km/h oraz postój wszystkich pojazdów wyłącznie w miejscach wyznaczonych.

W Strefie Ograniczonej Dostępności potrzebny identyfikator IGM

Do poruszania się samochodem w granicach rozszerzonej i stałej SOD konieczne jest posiadanie identyfikatora IGM. Przysługuje on mieszkańcom nieruchomości (zarówno właścicielom oraz najemcom), a także właścicielom, najemcom bądź dzierżawcom lokali użytkowych mieszczących się w SOD.

Gdzie osoby uprawnione mogą odebrać bezpłatne identyfikatory IGM?

 • W Punkcie Obsługi GZDiZ przy ul. Wodopój 7, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7:00 - 15:00 oraz w środy w godz. 7:00 - 16:30.
 • W Biurze Obsługi Klienta GZDiZ przy ul. Partyzantów 36, w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7:00 - 15:00 oraz w środy w godz. 7:00 - 16:30.
 • Dodatkowe punkty wydawania identyfikatorów IGM oraz MTG:
  •  parking Targ Węglowy w godz. 17:00 - 20:00,
  •  zatoczka ul. Rajska w godz. 17:00 - 20:00.

Identyfikatory do rozszerzonej Strefy Ograniczonej Dostępności wydawane będą na okres od 26 czerwca do 4 września.

Więcej informacji, jak uzyskać identyfikator IGM oraz druk wniosku o jego wydanie dostępne są na stronie www.gzdiz.gda.pl w zakładce Strefa Ograniczonej Dostępności na Głównym Mieście.

Dodatkowego identyfikatora nie będą potrzebować:

 • osoby posiadające ważny identyfikator IGM w stałym obszarze SOD.
 • posiadacze aktualnej Karty Opłaty Zryczałtowanej Mieszkańca lub Karty Opłaty Zryczałtowanej Działalności Gospodarczej w sektorze FGM.

Remonty w obrębie Śródmieścia

W okresie sezonu letniego w Śródmieściu Gdańska prowadzone będą remonty na: ul. Długie Pobrzeże, ul. Rybackie Pobrzeże, ul. Dylinki i Czopowa, ul. Ogarnej. Ewentualne pozostałe remonty, prowadzone na tym obszarze, nie będą miały wpływu na organizację ruchu.

Ulice Czopowa, Dylinki

Na przełomie czerwca i lipca rozpoczną się roboty drogowe, co wiązać się będzie z zamknięciem ul. Dylinki na okres wakacji. Dojścia piesze zostaną zachowane.

Ulica Ogarna

Obecnie trwają prace na odcinku ul. Ogarnej, od ul. Powroźniczej do ul. Słodowników. Taka organizacja ruchu powinna utrzymać się do końca wakacji. Zakres prac obejmuje:

 • odwodnienie,
 • przebudowę sieci podziemnych, w tym sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej,
 • montaż stylizowanego oświetlenia,
 • montaż małej architektury.

Ulica Długie Pobrzeże

W okresie wakacji przejście piesze będzie utrzymane. Prace prowadzone są na dwóch skrajnych odcinkach zakresu przebudowy. Do końca sierpnia utrzymana będzie obecna organizacja ruchu pieszych.

Komunikacja z mieszkańcami

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tym pełnym wyzwań okresie letnim odpowiednia komunikacja z mieszkańcami, zwłaszcza mieszkańcami Śródmieścia, jest bardzo ważną kwestią, dlatego przygotowaliśmy szereg kanałów informacyjnych oraz sposobów kontaktu z mieszkańcami - podkreśla Monika Evini, Menadżer Śródmieścia. - Odbyły się już dwa spotkania dotyczące przebiegu tegorocznego Jarmarku Św. Dominika. Przygotowaliśmy też dla mieszkańców Starego Miasta, Głównego Miasta oraz Długich Ogrodów specjalne plakaty, które poprzez zarządców znajdą się na klatkach schodowych w tym rejonie.

W związku z utrudnieniami, jakie mogą się pojawić w trakcie trwania Jarmarku Św. Dominika, zostanie uruchomiona dodatkowa, dedykowana dla potrzeb tej imprezy, funkcja w aplikacji Gdańskiego Centrum Kontaktu. Funkcjonować będzie też specjalna infolinia Gdańskiego Centrum Kontaktu, poprzez którą mieszkańcy będą informowani o przebiegu imprezy, zmianach organizacji ruchu oraz będą mogli tam zgłaszać swoje uwagi. Z myślą o turystach podjęto współpracę z hotelami i obiektami świadczącymi usługi hotelarskie, które są położone w SOD. W ramach współpracy placówki te zobowiązały się do przekazywania swoim gościom informacji o zmianach w organizacji ruchu i utrudnieniach związanych z parkowaniem w ścisłym centrum Śródmieścia.

Oprac. KG