• Start
  • Wiadomości
  • Jarmark św. Dominika za niecałe dwa tygodnie. Jak przygotowania?

Jarmark św. Dominika za niecałe dwa tygodnie. Roboczy spacer prezydent Gdańska

Na kilku ulicach Głównego Miasta widać już pierwsze drewniane domki, w których wkrótce pojawią się handlujący. Są też pierwsze zmiany i ograniczenia w organizacji ruchu kołowego. W poniedziałek, 11 lipca, prezydent Aleksandra Dulkiewicz w towarzystwie przedstawicieli Międzynarodowych Targów Gdańskich, które są organizatorem jarmarku, sprawdzała stan przygotowań do największej tego typu imprezy plenerowej w naszym mieście.
12.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Jak przebiegają przygotowania do Jarmarku Św. Dominika? Prezydent Aleksandra Dulkiewicz sprawdzała w towarzystwie organizatorów wydarzenia - Międzynarodowych Targów Gdańskich
Jak przebiegają przygotowania do Jarmarku św. Dominika? Prezydent Aleksandra Dulkiewicz sprawdzała w towarzystwie organizatorów wydarzenia - Międzynarodowych Targów Gdańskich
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Odcinek ul. Pańskiej udostępniony dla ruchu pieszego

W roboczym spacerze uczestniczyli także komendanci Straży Miejskiej, Policji i pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Obecna była również dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz Miejska Inżynier Ruchu.

Spotkanie rozpoczęło się przy ul. Rajskiej, która została zamknięta dla ruchu kołowego na odcinku od ul. Podwale Staromiejskie do ul. Heweliusza. Tutaj, ponownie, pojawią się jarmarkowe kramy. Po omówieniu rozwiązań, jakie wprowadziło w tym miejscu MTG i GZDiZ, obecni przeszli ul. Pańską, na której wciąż prowadzone są prace budowlane. Wymieniana jest tu bowiem m.in. infrastruktura podziemna oraz nawierzchnia jezdni. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy prac, na czas jarmarku pieszym udostępniony zostanie fragment ul. Pańskiej na odcinku od wysokości Kościoła Św. Mikołaja do ul. Podwale Staromiejskie, na którym mają już do tego czasu zakończyć się roboty. Zniknie też ogrodzenie, które obecnie zabezpiecza teren prowadzonych robót. Wprowadzona zostanie tu na czas jarmarku tzw. tymczasowa organizacja ruchu pieszego. I tylko piesi będą mogli z niej korzystać w tym czasie. Dla ruchu kołowego nadal będzie obowiązywać na tej ulicy tymczasowy zakaz wjazdu.

Trawniki na Skwerze Świętopełka dla mieszkańców

W trakcie spaceru prezydent Dulkiewicz dopytywała przede wszystkim o rozwiązania w ruchu dla mieszkańców Starego i Głównego Miasta, a także przedsiębiorców prowadzących tutaj swoje biznesy. Pytała m.in. o dojazd i miejsca postojowe dla kupców z hali targowej.

Rozmawiano także o roli, jaką pełni zielony Skwer Świętopełka, gdzie zazwyczaj chętnie odpoczywają mieszkańcy. W tym miejscu, standardowo, pojawią się jarmarkowe kramy, ale pozostaną też miejskie meble. Do dyspozycji osób spędzających tutaj wolny czas będą także trawniki, na których będą mogli np. posiedzieć na kocach.

W tym roku wśród gastronomicznych stoisk ma się pojawić więcej lokalnych - prowadzonych przez gdańskich restauratorów.

Intensywne przygotowania do jarmarku widać m.in. na ul. Szerokiej
Intensywne przygotowania do jarmarku widać m.in. na ul. Szerokiej
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Park&Ride dla przyjeżdżających na jarmark

Rozstawienie kramów na obszarze kilkunastu ulic Śródmieścia oznacza zamknięcie tych ulic lub ograniczenia w ruchu kołowym. W tym czasie trudno będzie o znalezienie miejsca parkingowego osobom przyjezdnym z innych miast, a nawet z oddalonych od Śródmieścia dzielnic Gdańska.

Dlatego Międzynarodowe Targi Gdańskie zaproponują kierowcom skorzystanie z dwóch dużych parkingów w Gdańsku, które pomieszczą po kilkaset pojazdów i dojazd do śródmieścia komunikacją miejską. O szczegółach tego rozwiązania, a także innych, organizatorzy opowiedzą podczas konferencji prasowej, którą zaplanowano w najbliższy czwartek, 14 lipca.

Jarmark przygotowują w tym roku także obywatelki Ukrainy

Podczas poniedziałkowego spaceru przy powstających kramach na ul. Szerokiej zauważyć można było kilkuosobowe grupy młodych, bądź w średnim wieku kobiet, które z wiertarkami, młotkami, a także szmatkami pracowały przy stawianych obiektach. MTG nawiązało bowiem współpracę z firmą zatrudniającą obywateli i obywatelki Ukrainy. W ten sposób 35 osób, głównie kobiet pochodzących zza naszej wschodniej granicy, montuje bądź czyści jarmarkowe kramy.

Trzy tygodnie wielkiego handlowania

Jarmark Św. Dominika odbędzie się w tym roku w dniach 23 lipca - 14 sierpnia.

Kramy artystów i rzemieślników będzie można znaleźć na takich ulicach, jak Tkacka, Kołodziejska, Podmłyńska, Św. Ducha, Grobla I, Grobla III, Szeroka, Straganiarska, Rybackie Pobrzeże, Długie Pobrzeże, Zielony Most, Stągiewna, Szafarnia, Rajska.

Regionalnych Przysmaków spróbujecie na ulicach: Szeroka, Grobla IV, Szafarnia i Podmłyńska. Gastronomia i tzw. Food Court znajdziecie w takich miejscach, jak Park Świętopełka, Szeroka, Grobla II, Targ Rybny, Ołowianka i Rajska. Pchli Targ i kolekcjonerów znajdziecie z kolei na Długich Ogrodach.

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta