Wszystkie Strony Miasta. Jaki będzie 31. Finał WOŚP w Gdańsku? – emisja środa g. 10.00

W najbliższą niedzielę, 29 stycznia odbędzie się 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O tym, czy można jeszcze włączyć się w akcję i co zaplanowano z tej okazji w Gdańsku porozmawiamy z naszymi gośćmi w studiu gdansk.pl w programie „Wszystkie Strony Miasta” - emisja środa 25 stycznia godz. 10.00.
( 24.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
trzy stojące w rzędzie puszki z tektury, z otworem na monety i banknoty, oklejone logo akcji WOŚP i serduszkami
Tak będą w tym roku wyglądać puszki, do których wolontariusze zbierać będą datki
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Gdański finał WOŚP

31. Finał WOŚP W niedzielę 29 stycznia już po raz 31 na ulice Gdańska i innych polskich miast wyjdą wolontariusze, którzy będą zbierać pieniądze do puszek. W naszym mieście ma ich być aż 1000. Ruszą też w internecie liczne i atrakcyjne licytacje. Hasłem tegorocznej edycji orkiestry jest „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!”. Charytatywnej akcji zawsze towarzyszy radosna oprawa. Wolontariusz prześcigają się w pomysłach na zbiórkę, grają zespoły muzyczne, powstaje miasteczko WOŚP.

Zbliża się 31. finał WOŚP, w Gdańsku tysiąc wolontariuszy i miasteczko przy Elektryków

Walka z sepsą

Zebrane środki pomogą walczyć z właśnie z sepsą, czyli zespołem objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci.

Według statystyk w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Wszystkie Strony Miasta o WOŚP

Czy można jeszcze dołączyć do grona wolontariuszy? Jak będzie funkcjonować tegoroczne miasteczko WOŚP? Jaka muzyka rozbrzmiewać będzie podczas koncertu? O te i inne szczegóły zapytamy naszych gości w programie „Wszystkie Strony Miasta. Zaproszenie do studia przyjęli Dobrawa Morzyńska, wiceprezeska Fundacji Gdańskiej i Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

„Wszystkie Strony Miasta” - emisja środa 25 stycznia o godz. 10.00 na gdansk.pl.