• Start
  • Wiadomości
  • Jak wygląda pierwsze wydanie "Pana Tadeusza"? Zobaczysz na wystawie w PAN Bibliotece Gdańskiej

Jak wygląda pierwsze wydanie "Pana Tadeusza"? Zobaczysz na wystawie w Bibliotece PAN

Kilkadziesiąt eksponatów - książki, druki, przewodniki, czasopisma i grafiki - będzie można obejrzeć na wystawie pt. “Ku pokrzepieniu – wizje wolnej Polski w literaturze XIX wieku” w PAN Bibliotece Gdańskiej. Wśród najciekawszych obiektów będzie pierwsze wydanie “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza z 1834 r. oraz album fotografii, zawierający 120 portretów przyjaciół poety i tłumacza Antoniego Edwarda Odyńca. Wystawę oglądać można do 13 stycznia 2023 r.
09.11.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pan
Epopeja Adama Mickiewicza została wydana po raz pierwszy w stolicy Francji
fot. Marta Pawlik-Flisikowska/ PAN Biblioteka Gdańska

Pisarze i poeci podtrzymujący ducha narodu

Okazją do zorganizowania wystawy jest 104. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. 
 
- Przez całe dziewiętnaste stulecie Polska formalnie nie istniała. Wymazana została z mapy politycznej, ale nigdy nie zniknęła z serca narodu. Swoje przetrwanie zawdzięcza w dużej mierze słowu pisanemu. Literatura ku pokrzepieniu serc miała nie tylko ukoić ból po klęskach zrywów narodowych, ale sprawić, by duch niepodległości nie upadł, a żar miłości do ojczyzny nie zagasł - tłumaczy ideę wystawy jej współautorka Marta Pawlik-Flisikowska
 
Kuratorka podkreśla, że w myśl sentencji „Mówić o Polsce, to przywracać ją do życia” publikowano powieści i opowiadania podtrzymujące ducha narodu, opracowania historyczne przypominające piękne karty dziejów Polski oraz przewodniki ukazujące piękno rodzimego krajobrazu.

Cenny album fotografii, prezent dla poety i tłumacza

Na ekspozycji w PAN Bibliotece Gdańskiej będzie można podziwiać m.in. pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, opublikowane w Paryżu w 1834 r. 
 
- Perełką na wystawie będzie też, oprawiony w masę perłową, album fotografii zawierający 120 portretów przedstawicieli arystokracji i inteligencji polskiej, przyjaciół poety i tłumacza Antoniego Edwarda Odyńca - dodaje Marta Pawlik-Flisikowska. 
 
Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej gromadzi kilkadziesiąt eksponatów
Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej gromadzi kilkadziesiąt eksponatów
mat. PAN Biblioteka Gdańska
Album został ofiarowany Antoniemu E. Odyńcowi z okazji jego 77. urodzin. Uroczystość odbyła się 13 stycznia 1881 roku w Warszawie, w salonie literackim Jadwigi Łuszczewskiej "Deotymy", autorki “Panienki z okienka”.
 
W imprezie urodzinowej Antoniego E. Odyńca wzięło udział ponad 200 osób, a całość została dokładnie opisana w „Tygodniku Ilustrowanym” i „Kłosach”
Wiele ze zdjęć w albumie zostało opatrzonych osobistą dedykacją lub podpisem darujących. W albumie znajdują się m.in. podobizny: Tytusa Chałubińskiego, Jadwigi Łuszczewskiej, Henryka Sienkiewicza, Henryka Struve, Elwiro Andriolliego, Ignacego Domeyki, Marii Góreckiej - córki Adama Mickiewicza oraz wielu ówczesnych przedstawicieli rodów arystokratycznych, w tym Potockich, Kossakowskich i Chłapowskich.
 
Antoni Edward Odyniec (1804–1885) był poetą i tłumaczem utworów m.in. George’a Byrona, Waltera Scotta, Friedricha Schillera i Aleksandra Puszkina. W historii literatury zapisał się głównie jako pamiętnikarz, autor „Listów z podróży”, odbytej wraz z Adamem Mickiewiczem po Europie w latach 1829-1830 oraz „Wspomnień dedykowanych Deotymie”.

Książki reprezentujące gawędę szlachecką

Na wystawie prezentowane będą także dzieła twórców gawędy szlacheckiej, wywodzącej się z sarmackiej kultury mówionej.
 
Czołowym autorem tej literatury był hrabia Henryk Rzewuski (1791-1866), który tworzył stylizowane na język staropolski opowiadania, a następnie wygłaszał je na salonach. Podczas jednego z takich spotkań w Rzymie w 1830 roku usłyszał je Adam Mickiewicz. Zachwycony namówił Rzewuskiego do spisania swojej gawędy. Tak powstały "Pamiętniki Soplicy", które w częściach ukazywały się w prasie i cieszyły się dużą popularnością.
 
Przednia strona oprawy oraz grzbiet albumu dla Antoniego E. Odyńca zostały wykonane z koralu
Przednia strona oprawy oraz grzbiet albumu dla Antoniego E. Odyńca zostały wykonane z koralu
fot. Marta Pawlik-Flisikowska/ PAN Biblioteka Gdańska
Do gawędy szlacheckiej nawiązuje też twórczość pomorskiego pisarza Hieronima Derdowskiego (1852-1902), którego najsłynniejsza epopeja "O panu Czorlińsczim co do Pucka po sece jachoł" zwana jest kaszubskim "Panem Tadeuszem". W humorystyczny sposób opowiada o bogatym chłopie, który wyrusza w „wielką” podróż z Chmielna do Pucka, okrążając cały swój mały świat, czyli Kaszuby. Jest to okazja, aby ukazać piękno Kaszub, ich tradycje, zwyczaje i przywiązanie do polskości.
 
To właśnie w tym utworze Hieronim Derdowski napisał słynne słowa: „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści”.

Na początek konserwacja i scalenie planu Buhsego - Gdańsk i PAN Biblioteka Gdańska we wspólnym projekcie

Innym gatunkiem, blisko spokrewnionym z gawędą szlachecką, była romantyczna powieść historyczna. Poczytnym autorem był Adam Gorczyński (1805-1876). Jego "Powieści Jadama" to zbiór romantycznych legend i baśni, których akcja rozgrywa się w średniowieczu wśród tajemniczych zamków, gotyckich kaplic i opuszczonych grot.

Bogaty zbiór Aleksandra Branickiego

Większa część kolekcji, która tworzy wystawę w PAN Bibliotece Gdańskiej, jest oparta o księgozbiór pochodzący z Pałacu Branickich w Suchej Beskidzkiej (woj. małopolskie). Twórcą cennej biblioteki był Aleksander Branicki (1821-1877). Sporo podróżował, zwłaszcza do Egiptu i na Bliski Wschód, skąd przywoził np. sarkofagi i mumie. Oprócz pamiątek archeologicznych gromadził meble, porcelanę, obrazy, grafiki, broń, numizmaty, stare druki i rękopisy.
 
Po zakończeniu II wojny światowej zbiory Branickich zostały podzielone i ulokowane w różnych instytucjach państwowych. Do Gdańska trafiły zbiory współczesne Aleksandrowi Branickiemu, czyli wydawnictwa z XIX wieku, głównie prace prawnicze, historyczne oraz trochę literatury pięknej.

Gdzie odbędzie się otwarcie wystawy?

Otwarcie wystawy “Ku pokrzepieniu – wizje wolnej Polski w literaturze XIX wieku” odbyło się w czwartek, 10 listopada, o godz. 12.00 w historycznej siedzibie PAN Biblioteki Gdańskiej przy ul. Wałowa 15. Wstęp jest wolny. 
 
Ekspozycję można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki, od poniedziałku do piątku. W poniedziałek, wtorek., środa i piątek w godzinach 9.00-15.00, w czwartek 9.00-19.00.
 
Wystawa potrwa do 13 stycznia 2023 r. 
 

TV

Święty Mikołaj przyjechał do Świbna