• Start
  • Wiadomości
  • Jak wojna zmienia Europę? Debata z udziałem byłego premiera Francji

Jak wojna zmienia Europę? Debata z udziałem byłego premiera Francji, transmisja na gdansk.pl

Po niedawnej wizycie ambasadora Francji i dyskusji o solidarności, Europejskie Centrum Solidarności znów stanie się widownią ważnej debaty. We wtorek, 17 maja, politycy i samorządowcy - wśród nich prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz - rozmawiać będą o tym, jak wojna zmienia Europę. Debata odbędzie się w ECS i online, transmitowana będzie m.in. na www.gdansk.pl. Początek o godz. 18.00.
( 16.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wśród uczestników debaty w ECS będą francuski polityk, premier Francji w latach 2012-2014 Jean-Marc Ayrault oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Wśród uczestników debaty w ECS będą francuski polityk, premier Francji w latach 2012-2014 Jean-Marc Ayrault oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. wikimediacommons / Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kolejne spotkanie Klubu Myśli Obywatelskiej im. Tadeusza Mazowieckiego odbędzie się we wtorek, 17 maja, w Europejskim Centrum Solidarności. W gronie polityków z Niemiec, Francji i Polski, czyli Trójkąta Weimarskiego, odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności o Europie stojącej w obliczu wojny.

- Integracja europejska od początku była projektem wizjonerskim. Jej fundamentem są wartości – poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawa, poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości – pisze we wprowadzeniu prof. Janusz Rachoń, który podczas debaty zabierze głos w imieniu Klubu Myśli Obywatelskiej. - Unia Europejska dzisiaj staje przed największym wyzwaniem – krwawą wojną na naszym kontynencie, bezpośrednio przy wschodniej granicy Polski – nieuzasadnioną, bezprecedensową napaścią Rosji na wolną, demokratyczną Ukrainę (…). Brutalna wojna w Ukrainie jeszcze raz udowadnia, że demokracja nie jest dana raz na zawsze, musimy o nią dbać, a jej zasad wszystkimi sposobami bronić.

W debacie udział wezmą:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prawniczka i samorządowiec, prezydent Gdańska;

  • Jean-Marc Ayrault, francuski polityk, wieloletni parlamentarzysta, premier (w latach 2012-2014) i minister spraw zagranicznych Francji (2016-2017);

  • Knut Abraham, dyplomata i polityk, poseł do Bundestagu z ramienia CDU (od 2021);

  • Markus Meckel, teolog i polityk, były minister spraw zagranicznych i legenda opozycji demokratycznej w NRD.

Moderatorem dyskusji będzie Basil Kerski, menadżer kultury, redaktor i politolog, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności.

Widownię reprezentować będą: Szymon Tasiemski - Uniwersytet Jagielloński, i Patrycja Błaszkowska - Uniwersytet Gdański i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Początek o godzinie 18:00. Transmisja na żywo na www.gdansk.pl, ecs.gda.pl i Facebooku Europejskiego Centrum Solidarności.

Oprac. AO