Jak kupić jabłka lub pomidory, aby nie mnożyć śmieci? Akcja less waste na rynkach w Oliwie i Śródmieściu

Czyste Miasto Gdańsk rozpoczęło akcję promującą zakupy w duchu idei less waste z użyciem toreb wielokrotnego użytku zamiast foliowych siatek. Kampania ruszyła w czwartek, 6 lipca. Kolejne odsłony tego ekologicznego przedsięwzięcia odbędą się w środę, 12 lipca, na rynku w Oliwie i w sobotę 15 lipca, na zielonym rynku przy Hali Targowej w Śródmieściu.
11.07.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ręce człowieka wkładające pomidory do materiałowej torebki z napisem Czyste Miasto Gdańsk
Promowanie akcji less waste odbywa się na rynkach z warzywami i owocami
mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Jaka jest idea akcji Czystego Miasta?

Czyste Miasto Gdańsk prowadzi szereg działań informacyjno-edukacyjnych związanych z kształtowaniem świadomych i odpowiedzialnych postaw mieszkańców zgodnych z ideą less waste (z jęz. angielskiego - mniej odpadów).

Jak myje się pojemniki na odpady? GUK pokazuje swój pojazd czyszczący

Chodzi o kształtowanie postaw wspomagających ochronę środowiska naturalnego, poprzez zachęcanie do zmiany codziennych nawyków. Jedna z kampanii prowadzona jest na gdańskich rynkach, wśród wystawców, u których można kupić świeże warzywa, czy owoce, a kierowana jest do wszystkich mieszkańców, którzy wybierają się na zakupy.
 
Naszym celem jest uświadamianie konsumentów, jak ważne są nasze codzienne wybory, aby generować jak najmniej plastiku już podczas robienia zakupów. W trakcie akcji na gdańskich rynkach skupiamy się na proekologicznych rozwiązaniach i namawiamy do robienia zakupów z wykorzystaniem bawełnianych toreb i woreczków na warzywa i owoce. Używanie opakowań wielokrotnego użytku jest zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego

– mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych.

Jak na co dzień stosować zasadę less waste?

Żyjemy w czasach dobrobytu, w których wszystko jest dostępne od ręki, a sklepowe półki uginają się od najróżniejszych towarów. Nie da się całkowicie uniknąć nabywania nowych rzeczy, a tym bardziej kupowania niezbędnych do życia produktów spożywczych. Można jednak dokonywać świadomych i przemyślanych zakupów.

Przed wyjściem na zakupy warto zrobić sobie listę wszystkich produktów, których potrzebujemy do przygotowania posiłku i nie kupować ich „na zapas”, aby się nie zmarnowały. Warto też zabrać ze sobą własną torbę, kosz wiklinowy czy plecak, aby nie kupować jednorazowych foliowych siatek, które wylądują w koszu na śmieci. Takie akcje mają o tym przypominać.

Kobieta prezentuje torbę z logo Czyste Miasto Gdańsk.
Najbliższe daty miejsca akcji Czyste Miasto Gdańsk to rynki w Oliwie (12 lipca) i Śródmieściu koło Hali Targowej (15 lipca)
mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Z perspektywy lat zauważyć można większe zaangażowanie wystawców na rynkach w promowanie ekologicznych opakowań. Miasto Gdańsk wychodzi z inicjatywą, aby ich w tym dodatkowo wspierać. Niestety nadal widać, że wielu kupujących pakuje swoje zakupy do foliowych opakowań.

Zależy nam na tym, aby pokazać bardziej ekologiczne alternatywy dla plastikowych opakowań. Dlatego wychodzimy z gotowymi propozycjami proekologicznych rozwiązań. Bawełniana torba jest idealnym zamiennikiem foliówek. Można ją złożyć i mieć zawsze pod ręką w torebce lub bagażu podręcznym. Dzięki temu nawet wybierając się na niezaplanowane zakupy, nie będziemy potrzebować plastikowych reklamówek i zaoszczędzimy pieniądze. Podczas tego typu akcji przypominamy o problemie niekorzystnego wpływu, jaki wywiera plastik na środowisko naturalne i zachęcamy, by ograniczyć jego generowanie. Nie widząc tego problemu podczas codziennego życia, często nie pamiętamy o jego istnieniu. Wciąż używamy plastikowych butelek i opakowań, czy foliowych reklamówek, chociaż ich zastąpienie nie stanowi wielkiego wyzwania

 

- mówi Olga Goitowska, dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Co nas czeka w „Strefie Edukacji” Czyste Miasto Gdańsk?

Na Rynku w Oliwie, w środę, 12 lipca, w godz. 8.00-12.00 i sobotę, 15 lipca, przy Hali Targowej w Gdańsku w godz. 10.00-14.00, pojawi się stoisko „Strefa Edukacji” Czyste Miasto Gdańsk, przy którym edukatorzy zachęcać będą do robienia zakupów bez użycia toreb foliowych. Zaprezentują alternatywę w postaci bawełnianych toreb i woreczków na warzywa i owoce.

Port Czystej Energii. Zobacz, jak zamontowano gigantyczny 80-tonowy skraplacz spalin

Materiałowe torebki będzie można otrzymać za udział w mini quizie edukacyjnym lub wykonać samodzielnie przy stoisku krawieckim.

Warto zabrać ze sobą własne stare firanki lub inne skrawki materiałów, którym krawcowa podczas akcji „nada drugie życie”. Czy uda się w ten sposób nakłonić mieszkańców do robienia zakupów bez plastiku? Warto próbować! W końcu to nie takie trudne. Wszyscy klienci wspomnianych rynków będą mogli się o tym przekonać.

Inne ekologiczne rozwiązania, którymi warto się zainspirować

W życiu w duchu idei less waste chodzi o wprowadzanie małych zmian w codzienne życie, które w efekcie przy wspólnych działaniach przynoszą duży efekt. Jak poza robieniem zakupów w torbach wielokrotnego użytku, możemy jeszcze ograniczyć wytwarzanie plastiku? Oto proste przykłady:

 • Używaj bidonu, który napełnisz wodą z kranu lub lokalnego zdroju

 • Zrezygnuj z kupowania kawy na wynos i nalewaj ją do własnego naczynia

 • Produkty spożywcze tj. np. fasola, orzechy, granola, płatki owsiane czy ziarna kawy kupuj na wagę do własnego pojemnika

 • Segreguj odpady

 • Zrezygnuj z zamawiania posiłków na wynos

 • Zrezygnuj z jednorazowych sztućców i słomek

 • Kosmetyki kupuj w szklanych opakowaniach

 • Kupuj naturalne produkty wielokrotnego użytku

 • Zamiast kupować, wykonaj własne naturalne kosmetyki lub środki czystości

 • Kanapki do szkoły czy pracy zapakuj w woskowijkę lub pudełko na kanapki

 • Nadawaj drugie życie starym przedmiotom

Jak oni to robią? Poznaj gdańską rodzinę, która wyznaje “domowy ekominimalizm”

oprac. RP