• Start
  • Wiadomości
  • Jak działa Gdańsk? - wizyta gości z Mariupola w naszym mieście

Jak działa Gdańsk? - wizyta gości z Mariupola w naszym mieście

Mer Mariupola Vadym Boichenko, jego najbliżsi współpracownicy oraz grupa młodych pracowników tamtejszego urzędu miasta goszczą z trzydniową wizytą w Gdańsku. Program wizyty jest bardzo intensywny. Cel: zapoznanie się z funkcjonowaniem miasta Gdańska.
28.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Sala herbowa Nowego Ratusza. Wspólne zdjęcie na koniec spotkania samorządowców Mariupola i Gdańska

Współpraca położonego w Obwodzie Donieckim Mariupola i Gdańska rozpoczęła się cztery lata temu. Jej najważniejszym dotąd punktem było otwarcie w Mariupolu biura Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Demokracji Lokalnej (ALDA) w grudniu ubiegłego roku. Biuro, inaczej zwane Lokalną Agencją Demokracji (LDA) to wspólny projekt władz Gdańska i Mariupola, a jego zadaniem jest wspieranie działań mariupolskich organizacji pozarządowych w zakresie wzmacniania lokalnej demokracji.

Wówczas w oficjalnym otwarciu placówki ALDA udział wzięli przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Teraz gdański prezydent zaprosił mera Mariupola Vadyma Boichenkę. W składzie jedenastoosobowej delegacji z Ukrainy są także zastępcy mera, sekretarz Rady Miasta Mariupola Stepan Makshma oraz grupa młodych pracowniczek urzędu miasta, które wygrały wewnętrzny konkurs w mariupolskim magistracie dla młodych liderów.


Przewodniczący Rady Miasta Gdańska opowiada o specyfice działania gdańskiej rady

Między 27 a 30 marca goście spędzają czas wypełniony spotkaniami i zwiedzaniem miasta. Ideą wizyty było zapoznanie przedstawicieli mariupolskiego samorządu z funkcjonowaniem miasta Gdańska w różnych obszarach. 28 marca (środa) gościli w Nowym Ratuszu, gdzie spotkali się z przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem (opowiadał o funkcjonowaniu gdańskiej rady) i zastępcami prezydenta Gdańska: Aleksandrą Dulkiewicz, Piotrem Grzelakiem, Piotrem Kowalczukiem i Wiesławem Bielawskim. Każdy z nich przygotował dla słuchaczy prezentację dotyczącą obszaru, za który odpowiada. Temat gdańskich finansów przybliżyła skarbnik miasta Gdańska Teresa Blacharska.

W spotkaniu w Nowym Ratuszu wzięli udział wszyscy zastępcy prezydenta Gdańska. Nz. z-ca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk i mer Mariupola Vadym Boichenko

Podczas podsumowującego spotkania z prezydentem Pawłem Adamowiczem goście pytali m.in. o znaczenie raportów dotyczących kondycji finansowej Gdańska sporządzanych przez agencje ratingowe. Interesowała ich również przeszłość Gdańska - na jakie środki z unijnego budżetu mogło liczyć miasto w czasach, gdy Polska była jeszcze krajem kandydującym do Unii Europejskiej.

- Wy z pewnością najlepiej wiecie, na jakie pieniądze i projekty można liczyć w takiej sytuacji obecnie - odpowiedział Paweł Adamowicz. - Kiedy my aspirowaliśmy do Unii, główną rolą funduszy przedakcesyjnych było finansowanie przedsięwzięć służących nauce funkcjonowania w rzeczywistości UE, a nie tworzeniu “twardych” projektów.

Prezydent Gdańska spontanicznie zaproponował merowi Mariupola, by nawiązał współpracę z samorządami innych miast Obwodu Donieckiego i żeby samorządy te wspólnie wytypowały swojego wysłannika na staż w Pomorskim Biurze Regionalnym w Brukseli.


Wśród ukraińskich gości są także młode pracownice tamtejszego urzędu miasta

- Nie konsultowałem jeszcze tego pomysłu z marszałkiem Mieczysławem Strukiem, ale to świetny pomysł. Przedstawiciel Gdańska w czasach gdy Polska była jeszcze kandydatem do Unii Europejskiej odbył taki staż w brukselskim biurze naszego partnerskiego miasta Bremy - dodał Paweł Adamowicz. - Poznanie kultury organizacyjnej i procedur unijnych “od środka” i te pierwsze doświadczenia były dla nas bardzo ważne. Kiedy i na Ukrainie przyjdzie czas na konkurowanie o środki unijne między miastami, będziecie już do tego gotowi.

Po spotkaniu w ratuszu goście z Mariupola zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności. Dzień wcześniej byli także w Instytucie Kultury Miejskiej, w Muzeum II Wojny Światowej i w Centrum Hewelianum. Wzięli także udział w obchodach 73. rocznicy powrotu Gdańska do Macierzy. Pod Pomnikiem “Tym, co za Polskość Gdańska” złożyli wieńce w barwach ukraińskiej flagi.


Mer Mariupola Vadym Boichenko i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

W czwartek (29 marca) delegacja weźmie udział w sesji Rady Miasta Gdańska. Vadym Boichenko wygłosi przemówienie do gdańskich rajców. Zaplanowano także wizytę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Zaspie, gdzie dyrektor szkoły Agnieszka Tomasik przedstawi m. in. gdański projekt Kreatywna Pedagogika, a dr Marek Jankowski z Centrum Profilaktyki Zdrowia mówić będzie o programach profilaktycznych dla mieszkańców Gdańska.

Kolejny punkt wizyty to zwiedzanie stadionu Energa i spotkanie z Alanem Aleksandrowiczem, prezesem InvestGda, który opowie o tym, w jaki sposób Gdańsk przyciąga inwestorów. Ukraińscy goście przejdą się również po Parku Reagana. Na zakończenie przygotowano objazd po kluczowych gdańskich inwestycjach ostatnich lat.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór