• Start
  • Wiadomości
  • Intensywne roboty na ul. Budowlanych. Pamiętajcie o zmianach w komunikacji miejskiej

Kokoszki/Matarnia. Intensywne roboty na ul. Budowlanych. Pamiętajcie o zmianach w organizacji ruchu

Choć prace budowlane na tej ulicy trwają już od października 2022 r., to dopiero od kilku dni zarówno kierowcy, jak i pasażerowie komunikacji publicznej, odczuwają związane z tym utrudnienia w ruchu. Jakie roboty są tam obecnie prowadzone?
26.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
na zdjęciu rozkopane pobocze z drewnianą konstrukcją umieszczoną w gruncie, w tle żółta koparka
Trwają intensywne prace przy rozbudowie o jeden pas ul. Budowlanych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Zmiany w organizacji ruchu na ul. Budowlanych do września

Prace prowadzone od jesieni koncentrowały się dotąd na poboczach jezdni. Były to głównie roboty ziemne i związane z przebudową kanalizacji deszczowej. W pierwszych dniach stycznia br. ruszyły prace przygotowawcze pod planowany nowy pas jezdni. 23 stycznia wprowadzono zmiany w organizacji ruchu. Ulica Budowlanych stała się tymczasowo drogą jednokierunkową, na odcinku od stacji PKM Matarnia do ronda turbinowego. Kierowcy mogą poruszać się w kierunku tego ronda, ale w przeciwnym kierunku muszą korzystać z wytyczonego objazdu przez ul. Nowatorów, Kartuską, Obwodnicę Trójmiasta i ul. Słowackiego.

Brzeźno. Modernizacja skweru przy ul Krasickiego

Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie przez najbliższe osiem miesięcy.

Jak informuje Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która nadzoruje realizację tej inwestycji, wraz z wprowadzeniem ostatnich zmian w organizacji ruchu na ul. Budowlanych rozpoczęły się prace sieciowe. - Sfrezowano już także jedną część jezdni - dodaje Aneta Niezgoda.

na zdjęciu jezdnia, częściowo sfrezowana, po prawej stronie jezdni jadą samochody osobowe
Sfrezowano już jedną część jezdni ul. Budowlanych
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

1,5 kilometra nowego pasa jezdni

Ulica Budowlanych zostanie rozbudowana na odcinku od ul. Nowatorów do przystanku PKM Matarnia. Droga będzie poszerzona na fragmencie o długości około 1,5 km. Po zakończeniu budowy, w kierunku przystanku PKM kierowcy będą poruszać się po jednym pasie, natomiast w kierunku ul. Nowatorów po dwóch pasach jezdni. Powstanie także nowy chodnik, na którym dopuszczony będzie ruch rowerowy. Ulica zyska także nowe oświetlenie, sygnalizację świetlną oraz kanalizację deszczową. Przebudowane zostaną sieci podziemne. Realizacja inwestycji planowana jest do końca września 2023 r. Koszt robót to blisko 30 mln złotych.

Na razie zniknęła stara nawierzchnia. Remont ulic na Biskupiej Górce z lotu ptaka

Inwestycja jest realizowana w części w ramach projektu pn. „Węzły integracyjne: Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz oraz trasy dojazdowe do węzłów Pomorskiej Kolei Metropolitarnej i Szybkiej Kolei Miejskiej na terenie Gminy Miasta Gdańska”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

na zdjęciu znaki drogowe, z czego jeden odwrócony tyłem, na rozbudowywanej ulicy, w tle widać jadącą ciężarówkę
Ulica Budowlanych stała się tymczasowo drogą jednokierunkową, na odcinku od stacji PKM Matarnia do ronda turbinowego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
mapka przedstawia zmiany w organizacji ruchu na ulicy budowlanych
Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Budowlanych obowiązywać będzie do września
Mat. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

Linie 120, 126, 157, N3: zmiany w związku z rozbudową ul. Budowlanych

Linia 120

W kierunku Portu Lotniczego

Pomiędzy przystankami „Fabryczna” 02 a „Agrarna” 02 autobusy jadą objazdem ul. Kartuską i Obwodnicą Trójmiasta. Zamiast przystanku „Kokoszki” (n/ż) 02 obsługują przystanek „Kokoszki” (n/ż) 01, tj. po objechaniu skrzyżowania Kartuska/Nowatorów. Przystanki „Transportowców” 02, „Nowatorów” 01, „Sąsiedzka” (n/ż) 01, „Matarnia PKM” 01 nie są obsługiwane.

W kierunku przeciwnym, tj. do Łostowic - Świętokrzyskiej trasa bez zmian.

Linia 126

W kierunku Wrzeszcza PKP

Pomiędzy rondem turbinowym a przystankiem „Harfowa” 01 autobusy jadą objazdem ul. Nowatorów, ul. Kartuską i Obwodnicą Trójmiasta.

Na trasie objazdu obowiązują wszystkie przystanki, tj. „Nowatorów” 03, „Transportowców” 01, „Kokoszki” (n/ż) 01, „Fabryczna” 01, „Inżynierska” (n/ż) 01, „Karczemki” 01. Przystanki pominięte: „Sąsiedzka” (n/ż) 01, „Matarnia PKM” 01, „Agrarna” 01. Zamiast na przystanku „Nowatorów” 01 autobusy zatrzymują się na przystanku „Nowatorów” 03.

W kierunku przeciwnym, tj. do Żukowa - bez zmian.

Linia 157

W kierunku Bysewa

Trasa kursów, które standardowo są wykonywane bez zajazdów na ul. Nowatorów i ul. Geodetów nie zmieni się.

Kursy przez ul. Geodetów od przystanku „Maszynowa” (n/ż) 01 zostały skierowane bezpośrednio do przystanku „Unimor” (n/ż) 02 (nie ma drugiego przejazdu przez rondo turbinowe i obsługi przystanku „Kokoszki - Poczta” (n/ż) 02). Zamiast na przystanku „Nowatorów” 02 autobusy zatrzymują się na przystanku „Nowatorów” 03.

W kierunku Wrzeszcza PKP

Od przystanku „Nowatorów” 03 do przystanku „Harfowa” 01 wytyczono objazd ul. Nowatorów, Kartuską, Obwodnicą Trójmiasta. Na trasie objazdu obowiązują przystanki: „Transportowców” 01, „Kokoszki” (n/ż) 01, „Fabryczna” 01, „Inżynierska” (n/ż) 01, „Karczemki” 01. Dodatkowo, celem obsługi zakładów pracy przy ul. Geodetów, wybrane kursy od przystanku „Nowatorów” 03 do przystanku „Kokoszki” (n/ż) 01 są wykonywane trasą: Nowatorów - Maszynowa - Geodetów - Kartuska. Uruchomiono nowy przystanek „Geodetów” 02 przy ul. Geodetów (na wysokości zakładu „Bemakor”).

Linia N3

W kierunku Wrzeszcza PKP

Pomiędzy przystankami „Fabryczna” (n/ż) 02 a „Agrarna” (n/ż) 02 autobusy jadą objazdem ul. Kartuską i Obwodnicą Trójmiasta. Zamiast przystanku „Kokoszki” (n/ż) 02 obsługują przystanek „Kokoszki” (n/ż) 01, tj. po objechaniu skrzyżowania Kartuska/Nowatorów. Przystanki „Transportowców” (n/ż) 02, „Nowatorów” (n/ż) 01, „Sąsiedzka” (n/ż) 01, „Matarnia PKM” (n/ż) 01 nie są obsługiwane.

W kierunku przeciwnym, tj. do Dworca Głównego trasa bez zmian.

Zmiany obowiązywać będą do września 2023 r.

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę