• Start
  • Wiadomości
  • Infoshare 2025. Kto wygrał pierwszy konkurs dla gdańskich start-upów?

Infoshare 2025. Kto wygrał pierwszy konkurs dla gdańskich start-upów?

Za nami największa w Europie środkowo-wschodniej konferencja dla branży nowych technologii. Poznaliśmy zwycięzców międzynarodowego konkursu Startup Contest dla innowacyjnych firm. Główną nagrodę - 20 tysięcy euro - otrzymał start-up InSimili z Włoch. W konkursie dla start-upów z Gdańska pierwsze miejsce zdobył Outline AI, drugie -Poliglotter. Jakie oryginalne pomysły zaprezentowały w naszym mieście? 
28.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy scenę podczas ogłoszenia wyników konkursu dla gdańskich startupów, organizowanego pod marką Inspire. Na scenie znajdują się zwycięzcy dwóch pierwszych miejsc: Pierwsze miejsce zdobył startup OUTLINE.AI, otrzymując nagrodę w wysokości 20 000 PLN (dwadzieścia tysięcy złotych). Drugie miejsce przypadło startupowi POLIGLOTTER, który otrzymał 10 000 PLN (dziesięć tysięcy złotych).
Zwycięzcy konkursu dla start-upów z Gdańska. I miejsce - Outline AI, II miejsce - Poliglotter. Obok laureatów stoją prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i prezes Fundacji Infoshare Grzegorz Borowski
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Włosi na najwyższym podium

Wyniki Startup Contest oraz Gdańsk Startup Award ogłoszono w środę, 28 maja, na zakończenie 19. edycji Infoshare, którą zorganizowano w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11. 
 
W 12. edycji Startup Contest przyznano trzy nagrody ufundowane przez prezydenta Gdańska: I miejsce - 20 tysięcy euro, II miejsce - 7 tys. euro, III miejsca -  3 tys. euro
 
W przeciwieństwie do poprzednich edycji konkursu, w których często wygrywały start-upy z Polski, tym razem laury przypadły firmom z zagranicy: 
 
  • I  miejsce: InSimili (Włochy) - opracowujący technologię umożliwiającą odwzorowanie mikrośrodowiska ludzkiego organizmu w warunkach in vitro, rewolucjonizując tym samym proces odkrywania nowych leków.
  • II miejsce: Exoheal (Niemcy) - twórca pierwszej na świecie rękawicy egzoszkieletowej do rehabilitacji dłoni po paraliżu.
  • III miejsce: Rilemo (Włochy) - rozwijający urządzenia do monitorowania nieprawidłowych nagromadzeń płynów w organizmie.
Na drugim zdjęciu widzimy ceremonię wręczenia nagród w międzynarodowym konkursie startupowym — Startup Contest Award Ceremony, również w ramach wydarzenia Inspire.
Laureaci 12. Startup Contest oraz dwóch nagród specjalnych
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl

Konkurs dla gdańskich start-upów - pierwsza edycja

Po raz pierwszy w historii Infoshare zorganizowano w tym roku konkurs dla start-upów działających w Gdańsku. Fakt ten szczególnie podkreślała ze sceny prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, która wręczała nagrody w obu konkursach. 
 
W finale Gdańsk Startup Award rywalizowało sześć start-upów. 
 
Najlepszy okazał się Outline AI, który otrzymał nagrodę 20 tysięcy złotych, ufundowane przez spółkę komunalną InvestGDA (Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego). 
 
Drugie miejsce przypadło Poliglotter, który dostał 10 tys. zł. Tu fundatorem nagrody był Inkubator Starter.  

Innowacyjny pomysł Outline AI

O tym, czym jest Outline AI, opowiada gdansk.pl współtwórca tego przedsięwzięcia Jan Cudzik, na co dzień pracownik akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.  

Jest zwycięzca konkursu Uczelni Fahrenheita „Energia przyszłości”. Jaki pomysł najlepszy?

- Tworzymy aplikację webową, która pozwala na ocenę wartości nieruchomości pod kątem tego, co może być na niej wybudowane. Stworzyliśmy algorytmy, które analizują działkę pod kątem stworzenia obiektu magazynowego, centrum logistycznego. Nasza analiza spełnia wymogi prawne, dane związane z planem miejscowym, warunki techniczne. To przekłada się później na gotowy produkt, który pomaga ocenić nie tylko dane liczbowe, ale zobaczyć ten projekt w skali 3D - tłumaczy.
 
Outline AI działa od pięciu lat. Ma biuro w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, przy ul. Trzy Lipy 3. Firma zatrudnia 50 osób. Ma już klientów w 19 krajach: Europie, obu Amerykach oraz na Bliskich Wschodzie. 
Na tym zbliżeniu ze sceny widzimy moment wręczenia nagrody za pierwsze miejsce w Konkursie dla Gdańskich Startupów. Startup OUTLINE.AI otrzymał nagrodę główną w wysokości 20 000 PLN (dwadzieścia tysięcy złotych).
Nagrodę dla najlepszego gdańskiego start-upa z rąk prezydent miast Aleksandry Dulkiewicz odbiera Jan Cudzik, Resarch Lead w Outline AI
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
- Przez pierwsze 3-4 lata byliśmy skupieni wyłącznie na badaniach i researchu. Praktycznie nie wychodziliśmy na rynek i nie sprzedawaliśmy produktu. Był to bardziej pojedynczy konsulting. Dopiero w tym roku, tak na dobre, ruszyliśmy ze sprzedażą, najpierw z pilotażowymi klientami. W skali świata to dość unikatowe rozwiązanie, bo nie wymaga wiedzy architekta - dodaje Jan Cudzik. 
 
Na co Outline AI wyda 20 tysięcy złotych? 
 
- Bardzo przydadzą nam się te pieniądze. Pójdą na promocję i wzmocnienie sprzedaży. To jest dla nas kluczowe wyzwanie w tym roku, żeby pomysł się rozwijał - podkreśla pomysłodawca Outline AI. 

Przez film do nauki języka obcego 

Jak działa Poliglotter? O to zapytaliśmy Michała Waldmana, jednego z twórców tego pomysłu. 
 
- Tworzymy aplikację, nakładkę do Netflixa, która ma ułatwić naukę języków obcych - tłumaczy. 
 
Autorzy Poliglottera mają jednak nietypowe podejście. 
 
- Nie tłumaczymy bowiem całego tekstu użytkownikowi. Zostawiamy wybrane frazy w języku, którego chce się uczyć. Początkowo, oglądający film próbuje to zrozumieć z kontekstu. Fragmenty tekstu widać na ekranie, aby móc je zapamiętać. Poziom fraz jest dopasowany do użytkownika. Ponadto, zwroty proste lub te, które osoba już opanowała przestają być tłumaczone - wyjaśnia Michał Waldman. 

Super fabryka wież wiatrowych, wyjątkowa w Europie. Adres: Gdańsk

Za podzielenie tekstu z filmu na frazy oraz dopasowanie ich względem łatwości i trudności odpowiada AI (sztuczna inteligencja).
 
- Nasz pomysł pozwala zachować przyjemność z oglądania filmu i połączyć ją z funkcją edukacyjną. Polglotter jest dostępny darmowo jako rozszerzenie do przeglądarki Chrome jedynie na komputerach, nie działa na tabletach i smartfonach - dodaje Michał Waldman. 
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z WRĘCZENIA NAGRÓD W KONKURSACH DLA START-UPÓW: 


 
Polglotter tworzy czwórka znajomych. Pracują wspólnie dopiero od lutego tego roku. - Chcemy zdobyć bazę użytkowników, zebrać od nich opinię, po prostu przetestować nasz pomysł - mówi nasz rozmówca.
 
Czwórka zapaleńców z Polglottera nie ma jeszcze żadnej siedziby. Póki co, spotykają się w jednym z mieszkań.    
 

TV

Wyspa Spichrzów odzyskała dawny blask