• Start
  • Wiadomości
  • Infoshare Startup Contest. Wygrali Francuzi wytwarzający energię elektryczną z papieru i wody

Infoshare Startup Contest. Wygrali Francuzi wytwarzający energię elektryczną z papieru i wody

Francuski startup BeFC (Bioenzymatic Fuel Cells), który opracował technologię umożliwiającą wytwarzanie energii elektrycznej z papieru i wody, wygrał 20 tysięcy euro w konkursie, organizowanym podczas konferencji Infoshare 2021. O tytuł zwycięzcy Startup Contest, ubiegało się ponad 300 startupów z całego świata. Pieniądze zostaną przeznaczone na dalszy rozwój innowacyjnych pomysłów.
16.10.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Pierwsze miejsce i 20 tys. euro zdobył francuski startup BeFC (Bioenzymatic Fuel Cells), drugie miejsce i 7 tys. euro przypadło brytyjskiej firmie Animal Alternative Technologies, a trzecie i 3 tys. euro Positive Carbon z Irlandii
Pierwsze miejsce i 20 tys. euro zdobył francuski startup BeFC (Bioenzymatic Fuel Cells), drugie miejsce i 7 tys. euro przypadło brytyjskiej firmie Animal Alternative Technologies, a trzecie i 3 tys. euro Positive Carbon z Irlandii
fot. Infoshare

 

W finale Infoshare Startup Contest walczyło 5 startupów - Animal Alternative Technologies, BeFC, F4A, MYLEG i Positive Carbon. Wszystkie prezentowały się przed jury złożonym z inwestorów. Podczas konkursu pomysły oceniane były pod kątem potencjału biznesowego, innowacyjności, zespołu oraz samej prezentacji.

Łączna pula nagród w konkursie wyniosła 30 tysięcy euro w gotówce. Nagrody ufundował Prezydent Miasta Gdańska.

Jaki problem rozwiązuje startup?

BeFC zmienia sposób, w jaki zasilamy urządzenia elektryczne, np. zabawki, zegarki, latarki, aparaty słuchowe, sprzęt do monitorowania stanu zdrowia oraz inne urządzenia na baterie. Do wytworzenia energii elektrycznej nie będziemy potrzebowali już tak niebezpiecznych dla zdrowia ogniw guzikowych, wystarczy glukoza i tlen. Jak to możliwe?

BeFC oferuje technologię ogniw biopaliwowych, którą można obsługiwać za pomocą kropli roztworu - od wody z kranu po inne płyny biologiczne. Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje jedynie enzymy i celulozę - czyli zwykły papier. To zrównoważona i przyjazna dla środowiska metoda wytwarzania energii.

Ponad 300 startupów i VC z całego świata

- W tym roku do konkursu zgłosiło się ponad 300 startupów z 46 krajów, z całego świata. Przeważająca część projektów pochodziła z Polski (65), Niemiec (33), Wielkiej Brytanii (27), Włoch (18) oraz Izraela (14). Najwięcej zgłoszonych pomysłów to rozwiązania z branż: FinTech, E-commerce oraz MedTech. Dużą grupę uczestników stanowiły także start-upy social impact oraz te, zajmujące się ochroną środowiska - mówi Grzegorz Borowski, CEO Infoshare.

Poza udziałem w konkursie, obecne na wydarzeniu startupy mogły nawiązać kontakt z ponad 100 inwestorami z całego świata – aniołami biznesu, funduszami VC i CVC, m.in. First Check Ventures, White Star Capital, Change Ventures, DTCP czy Robert Bosch Venture Capital. Rozmowy odbywały się podczas trwających 5 dni, indywidualnych spotkań matchmakingowych online i offline, umawianych przy użyciu dedykowanego narzędzia.

W tegorocznej, 15 edycji konferencji Infoshare udział wzięło ponad 4.5 tysiąca uczestników.

O Infoshare

Infoshare to największa konferencja technologiczna CEE, tworząca ekosystem, w którym nowe technologie łączą się z biznesem. Co roku do Gdańska przyjeżdżają tysiące uczestników. Wśród nich startupy, inwestorzy, przedstawiciele korporacji, programiści i marketerzy. To solidna dawka wiedzy i biznesu – kilkuset czołowych prelegentów z całego świata, blisko 200 wystąpień i warsztatów, kilka scen tematycznych każdego roku.

Infoshare to także szereg imprez towarzyszących, będących okazją do nawiązywania nowych kontaktów i wymiany doświadczeń biznesowych. Konferencja to idealne miejsce dla firm na wczesnym etapie rozwoju. Dedykowane narzędzie do Matchmakingu pozwala umawiać indywidualne spotkania z inwestorami i nawiązywać ważne biznesowe relacje. Towarzyszący konferencji konkurs Startup Contest każdego roku gromadzi ponad blisko 700 startupów walczących o nagrody o wartości 30 000 euro w gotówce.

Autorki:
Magda Mikulska
Kamila Potapiuk

 

TV

II dzień Zjazdu Hanzy w Gdańsku. Jarmark i Szczyt Burmistrzów