Infoshare 2024. Przez dwa dni Gdańsk jest stolicą nowych technologii

Kilka tysięcy osób uczestniczy w rozpoczętej w środę, 22 maja, konferencji Infoshare. To już 18. edycja tej największej od wielu lat imprezy dla branży nowych technologii w Europie środkowo-wschodniej. Jednym z kluczowych punktów programu dwudniowego wydarzenia jest konkurs dla firm technologicznych Startup Contest z całego świata, w którym łączna pula nagród w wysokości 30 tys. euro jest ufundowana przez prezydenta Miasta Gdańska. W finale rywalizacji znalazło się pięć młodych firm innowacyjnych, z czego trzy to polscy twórcy innowacyjnych rozwiązań.   
22.05.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zdjęcie przedstawia scenę konferencyjną na wydarzeniu Infoshare 2024. Na scenie znajduje się prelegent, Grzegorz Borowski, który stoi przed dużym ekranem wyświetlającym jego nazwisko, logo Infoshare i napis INSPIRE STAGE . Po lewej stronie sceny widoczny jest ekran z jego nazwiskiem, a po prawej drugi ekran pokazuje slajd z wykresami, z których jeden to wykres kołowy o pytaniu  How important is the agenda? . Publiczność siedzi przed sceną, obserwując prezentację. Na scenie panuje profesjonalna atmosfera, oświetlona jasnymi reflektorami.
Przemawia Grzegorz Borowski, prezes Fundacji Infoshare
mat. Infoshare

Wielkie zainteresowanie Infoshare

W ubiegłorocznej edycji konferencji wzięło udział ponad 5,7 tysięcy osób. Dokładna liczba uczestników Infoshare 2024 nie jest jeszcze znana, ale z pewnością po raz kolejny będą to tysiące miłośników i znawców nowych technologii. Świadczy o tym choćby kilkusetmetrowa kolejka po odbiór wejściówek, która ustawiła się w środę rano przed budynkiem Międzynarodowych Targów Gdańskich SA AmberExpo, przy ul. Żaglowej 11
 
Uczestników konferencji powitał Grzegorz Borowski, prezes Fundacji Infoshare, organizującej imprezę. 
 
Podczas swojego wystąpienia przedstawił wyniki ankiety, w której ponad 90 procent uczestników najbardziej docenia w programie Infoshare dwa elementy: case studies (prezentacja gotowych projektów) oraz speeches (przemówienia). 

Polacy w Unii Europejskiej: wielki skok cywilizacyjny w 20 lat i referendum w sprawie polexitu?

- Podczas każdego Infoshare macie wszyscy okazję uczyć się i rozumieć, czerpać inspirację oraz kontaktować się z innymi - dodał Grzegorz Borowski.

Ile scen, ile mówców na Infoshare 2024?

Podczas tegorocznego Infoshare zorganizowano osiem scen tematycznych: Inspire Stage, Growth Stage, Dev Trends Stage, Dev Architecture Stage, Dev Code Stage, Marketing Stage, Datamass Stage, Leaders Stage - na których do czwartku, 23 maja, zaprezentuje się ok. 150 prelegentów z całego świata. 
Zdjęcie przedstawia dużą grupę ludzi uczestniczących w wydarzeniu Infoshare 2024, zebranych przy scenie oznaczonej jako GROWTH STAGE . Widok jest z góry, co pozwala zobaczyć tłum uczestników zarówno siedzących, jak i stojących. Wszyscy mają na szyjach identyfikatory, niektórzy trzymają notatniki lub urządzenia mobilne. W tle widać stanowiska konferencyjne, oznaczone banerami z logo Infoshare i napisami takimi jak  MATCHMAKING POINT  i  NETWORKING ENTRANCE . Atmosfera jest żywa, a ludzie wydają się być skupieni i zainteresowani prezentacjami. Wśród publiczności panuje różnorodność, widać osoby w różnym wieku i o różnym stylu ubioru, od casualowych po bardziej formalne.
Prelekcje z udziałem ekspertów ściągają na Infoshare dużą publiczność
mat. Infoshare
 
Na liście zagranicznych ekspertów Infoshare 2024 są m.in. niemiecki naukowiec Henrik Von Scheel -  znany jako twórca 4. Rewolucji Przemysłowej, Jeff Gothelf - ekspert w dziedzinie projektowania produktów i autor książki „Lean UX” oraz David Wood - utytułowany autor i współautor wielu książek o przyszłości oraz jeden z pionierów branży smartfonów. 
 
Wśród polskich specjalistów na Infoshare są np. Natalia Hatalska - ekspertka w dziedzinie strategii biznesowych, dr hab. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska z Uniwersytetu Warszawskiego - zajmująca się tematyką sztucznej inteligencji i etyki technologii, Zuzanna Skalska - doradzająca firmom, instytucjom publicznym i organizacjom pozarządowym na całym świecie.
 
Jednym z wiodących tematów tegorocznego Infoshare są szanse i zagrożenia z rozwojem sztucznej inteligencji. 

Co ma sztuczna inteligencja do bezpieczeństwa w sieci?

O ewolucji cyberbezpieczeństwa oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji w nowoczesnej obronie cyfrowej mówili Maciej Ogórkiewicz i Przemysław Wolek z ING Hubs Poland

Jak Unia Europejska zmieniła Gdańsk przez 20 lat? Przypominamy 20 topowych inwestycji

- Generativ AI (forma sztucznej inteligencji, która może tworzyć tekst, obrazy i zróżnicowane treści w oparciu o dane, na których jest szkolona - przyp. red.) jest takim tworem, który z jednej strony jest ogromną szansą biznesową i wszyscy chcą to wdrażać, a z drugiej strony przynosi ona konkretnie nową kategorię zagrożeń - ocenił Maciej Ogórkiewicz. 
 
Wyjaśnił, że jednym z ryzyk jest np. ujawnienie danych przez algorytm, co miało miejsce we wczesnych wersjach Chat GPT
Zdjęcie przedstawia publiczność na konferencji Infoshare 2024. Widać dużą grupę osób siedzących na krzesłach, a także kilka osób stojących z tyłu sali. Uczestnicy zwróceni są w kierunku sceny, intensywnie oświetleni czerwonym światłem. Wiele osób ma na szyi identyfikatory konferencyjne, niektórzy trzymają w rękach kubki z napojami. Atmosfera jest skupiona, a ludzie wyglądają na zainteresowanych prezentacją. Sala jest duża, z wysokim sufitem i ciemnymi zasłonami po prawej stronie, które oddzielają przestrzeń konferencyjną.
Wykłady na Infoshare 2024 odbywają się na ośmiu scenach tematycznych
mat. Infoshare
 
Przemysław Wolek dodał, że generatywna sztuczna inteligencja oferuje olbrzymie możliwości w przeszukiwaniu dużej bazy danych. 
 
- Generatywna sztuczna inteligencja obniża bariery wejścia do zawodu bezpieczeństwa w taki sposób, że operator jest w stanie używać naturalnego języka. Generatywna sztuczna inteligencja w znaczący sposób przyspiesza pracę. Ale to ciągle jeszcze nie są systemy autonomiczne, które załatwią coś za człowieka. To są wciąż asystenci, ale bardzo użyteczni asystenci. Generatywna sztuczna inteligencja jako taka nie identyfikuje zagrożeń. Pomaga operatorowi w wyciąganiu wniosków. To ciągle człowiek musi zadać pytania, aby wykryć logikę ataku - wyjaśnił pracownik ING Hubs Poland. 
Zdaniem Macieja Ogórkiewicza, szczególnie niebezpieczne w przestrzeni cyfrowej jest dziś deep fake, czyli technologia oparta na sztucznej inteligencji (AI) umożliwiająca tworzenie bardzo realistycznych i trudnych do odróżnienia od oryginału fałszywych wideo, audio lub obrazów. 
 
- Są one coraz bardziej doskonałe. Dla niewprawnego oka czasami trudno jest je odróżnić. Uważam, że możliwość wygenerowania dźwięku, wideo, tekstu w oparciu o jakieś próbki stwarza nieograniczone możliwości do celowych ataków np. na bardzo bogate osoby lub szefów firm. Sztuczna inteligencja ułatwia przenoszenie potencjalnych ataków między różnymi szerokościami geograficznymi. Do tej pory widzieliśmy grupy cyberprzestępcze działające w słowiańskim obszarze. Jestem w stanie wyobrazić sobie, że ktoś równie skutecznie może nas zaatakować ataki z Ameryki Południowej, bo wygeneruje sobie syntetycznie treści w naszym języku i będzie to nie do odróżnienia - dodał Maciej Ogórkiewicz. 
Zdjęcie przedstawia wywiad przeprowadzany na konferencji Infoshare 2024. Dwóch mężczyzn siedzi na czarnych krzesłach przed ścianką z logo Infoshare, herbem Gdańska oraz napisami Gdańsk . Jeden z nich, po lewej stronie, ma na sobie ciemną marynarkę i dżinsy, drugi, po prawej stronie, jest w garniturze i trzyma tablet. Przed nimi stoi biały stolik z kilkoma papierowymi kubkami, identyfikatorami konferencyjnymi i smartfonem. Po prawej stronie widoczna jest kamera i osoba obsługująca ją, ubrana w pomarańczową koszulkę. W tle, za ścianką, znajduje się stanowisko Forbes, z widocznym logo magazynu i różnymi materiałami na półkach. Cała scena jest profesjonalnie zaaranżowana, z dobrą jakością oświetlenia i wyraźnie skupionymi uczestnikami wywiadu
Dla dziennikarzy specjalizujących się w nowych technologiach Infoshare stanowi okazję do wielu bezpośrednich rozmów ze specjalistami
mat. Infoshare
 
Przemysław Wolek spodziewa się, że w najbliższej przyszłości dojdzie do “wojny” sztucznych inteligencji.
 
- W tym sensie, że systemy będą miały możliwość autonomicznej odpowiedzi na pewien typ ataku. I być może nie będziemy już mieć wyboru, aby pozwolić sztucznej inteligencji na większą swobodę działania, bez ingerencji człowieka. Taką autonomię sztuczna inteligencja może np. otrzymać w reagowaniu na phishing (jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS - przyp. red.) i blokowanie tego typu wiadomości będzie następować automatycznie - wytłumaczył.

Jakie są związki między sztuczną inteligencją a etyką?

Michał Nowakowski, prawnik z kancelarii Zackiewicz&Partners oraz Governed AI, zwrócił uwagę, że technologiczny rozwój systemów sztucznej inteligencji nie idzie w parze z prawno-regulacyjnym porządkiem.

Prawie 6 mln pasażerów. 2023 - to był najlepszy rok w historii gdańskiego lotniska

Jego zdaniem, sztuczna inteligencja powinna opierać się na wartościach etycznych. 
 
- Dużym problemem jest zawsze wybór frameworku (platforma programistyczna, szkielet do budowy aplikacji - przyp. red.). Moi klienci często pytają: “co mamy wybrać?”. Moja odpowiedź jest taka: “najpierw określ sobie katalog wartości dla organizacji, co jest dla ciebie ważne, a dopiero potem zbuduj zasady dotyczące odpowiedzialnej i godnej zaufania sztucznej inteligencji czyli trustworthy AI". Jeśli chcemy skorzystać z gotowego wzoru, to mamy tego całkiem sporo. Na całym świecie jest dziś ok. 260 frameworków, które pokazują nam, w jaki sposób możemy stworzyć ramy dla etycznej sztucznej inteligencji - mówił prawnik.
Zdjęcie przedstawia grupę uczestników konferencji Infoshare 2024 siedzących przed sceną GROWTH STAGE . Wszyscy mają na szyjach identyfikatory konferencyjne, a niektórzy trzymają notatniki lub telefony. Uczestnicy wyglądają na zainteresowanych i skupionych na wydarzeniu. Tło sali jest ciemne, z dużymi, pionowymi panelami, a po prawej stronie widoczny jest baner z napisem  GROWTH STAGE  oraz logo Infoshare. Po lewej stronie widać kilka osób stojących i rozmawiających. Ogólna atmosfera jest profesjonalna i skoncentrowana, z różnorodnością osób zarówno pod względem wieku, jak i stylu ubioru.
Prelegentów na tegorocznym Infoshare jest ok. 150
mat. Infoshare
 
Własne frameworki mają m.in. giganci technologii tacy, jak Microsoft, Google, Meta oraz międzynarodowe organizacje UNESCO oraz WHO (Światowa Organizacja Zdrowia - przyp. red.). 
 
Michał Nowakowski dodał, że każda firma powinna zadbać o własną ścieżkę dojścia do odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. - Istniejące frameworki mogą tu być tylko punktem wyjścia. Tu nie ma opcji "one size fits all" (rozmiar, który pasuje wszystkim - przyp. red.) - zastrzegł. 

Jaki startup wygra konkurs na Infoshare?

Na głównej scenie konferencji w czwartek, 23 maja, ogłoszony zostanie zwycięzca 11. edycji międzynarodowego konkursu Startup Contest, dedykowanego młodym startupom.
 
Jury ocenia pomysły startupów przede wszystkim ze względu na ich innowacyjność, ale również przez pryzmat ich pozytywnego wpływu na społeczeństwo i środowisko.

Nastoletnie dziewczyny inżynierkami? Tak, wystarczy dać im szansę

Nagroda pieniężna - 30 tysięcy euro w gotówce - jest ufundowana przez prezydenta Miasta Gdańska. Zdobywca I miejsca otrzyma 20 tys. euro, II miejsca - 7 tys. euro, III miejsca -  3 tys. euro. 
 
Ponadto, najlepszy polski startup wygra Dziką Kartę, czyli dostęp do programu mentorskiego InCredibles Sebastiana Kulczyka.
Zdjęcie przedstawia grupę uczestników konferencji Infoshare 2024 zgromadzonych przy jednym z stoisk wystawienniczych. Ludzie stoją blisko siebie, niektórzy z nich trzymają telefony, robiąc zdjęcia lub notatki. Na pierwszym planie znajduje się stół z różnymi gadżetami konferencyjnymi, takimi jak butelki, kubki, maskotki i inne przedmioty promocyjne. Atmosfera jest ożywiona, a uczestnicy wyglądają na zainteresowanych prezentowanymi materiałami. W tle widać ciemne panele ścienne oraz różne inne stoiska i oznaczenia kierunkowe. Światło jest jasne, z lekkim czerwonym odcieniem, co nadaje scenie dynamiczny charakter.
Na wielu stoiskach działających na Infoshare firmy i instytucje organizują różnego rodzaju konkursy z nagrodami
mat. Infoshare
 
Do tegorocznej edycji Startup Contest zgłosiło się blisko 300 startupów z całego świata rozwijających projekty Tech4Good. Większość z nich dostarcza rozwiązania w obszarze zdrowia i wellbeingu, branży żywieniowej, odnawialnych źródeł energii i edukacji.
 
Spośród wszystkich zgłoszeń jury wybrało do półfinału 20, z czego aż 8 to projekty z Polski. Pozostałe pochodziły m.in. z Austrii, Czech, Danii, Wielkiej Brytanii i USA. 
 
W środę, 22 maja, jury Startup Contest zdecydowało o wyborze pięciu finalistów, wśród których trzy pochodzą z Polski. 

Jak wziąć udział w Infoshare?

Wejściówki na konferencję są dostępne na stronie internetowej organizatora Infoshare. Ceny wynoszą od 99 do 999 zł (w zależności od liczby scen i wydarzeń, do których uczestnik będzie miał dostęp).
 
Wstęp na Infoshare 2024 dla studentów jest bezpłatny - darmowe wejście obejmuje dwie sceny Inspire i Growth, a także dostęp do Partner Expo i Startup Village. Wydarzenie zakończy się w czwartek, 23 maja.
Głównym partnerem Infoshare 2024 jest Miasto Gdańsk. Platynowym partnerem konferencji jest natomiast komunalna spółka Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA).
 
 

TV

7:10 do Walencji, czyli jak działa lotnisko?