Inauguracja PlusLigi. Trefl gra z ukraińskim Barkom Każany Lwów

W piątek 30 września, startuje PlusLiga. Trefl Gdańsk w niedzielę, 2 października, podejmuje ukraiński Barkom Każany Lwów, pierwszy zagraniczny klub w historii ligi siatkarskiej w Polsce. Początek spotkania w Ergo Arenie o godz. 17:30. W sprzedaży są jeszcze bilety na to spotkanie oraz karnety na cały sezon.
30.09.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Siatkarze Trefla ostatni sparing przed inauguracją sezonu ligowego rozegrali w środę, 29 września. W Toruniu rozegrano pięć setów, gdańszczanie pokonali miejscowy CUK Anioły 4:1
Siatkarze Trefla ostatni sparing przed inauguracją sezonu ligowego rozegrali w środę, 29 września. W Toruniu rozegrano pięć setów, gdańszczanie pokonali miejscowy CUK Anioły 4:1
fot. Trefl Gdańsk

PlusLiga w sezonie 2022/2023 

PlusLiga została powiększona z czternastu do szesnastu zespołów. Jednym z dwóch nowych drużyn jest Barkom Każany Lwów. W drodze losowania terminarza okazało się, że ukraiński zespół pierwsze spotkanie w PlusLidze zagra z Treflem Gdańsk w Ergo Arenie. 

W fazie play-off każda runda będzie toczyła się do trzech zwycięstw. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 17 maja 2023 roku. 

Po zakończeniu fazy zasadniczej ostatnia drużyna w tabeli opuści szeregi PlusLigi, awans uzyska najlepsza ekipa TAURON 1. Ligi. 

Karnety na mecze Trefla Gdańsk w sezonie 2022/2023

Pierwszy zagraniczny klub w lidze siatkarskiej w Polsce

Barkom Każany Lwów to pierwszy zagraniczny klub w historii ligi siatkarskiej w Polsce. Proces dołączenia drużyny z Ukrainy do PlusLigi został zainaugurowany kilka lat temu. Już jesienią 2021 roku było pewne, że klub ze Lwowa będzie rywalizować z polskimi zespołami w sezonie 2022/2023. 

Drużyna miała przyjmować rywali z Polski we własnej hali, ale 24 lutego, czyli w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę wszystko się zmieniło. Zarówno jednak lwowski klub, jak i władze Polskiej Ligi Siatkówki S.A. podtrzymały chęć kontynuowania tego projektu. Klub ze Lwowa spełnił szereg wymagań proceduralnych i został dopuszczony do gry w PlusLidze. Jego stałą bazą do zakończenia działań wojennych na terenie Ukrainy będzie Kraków.

Karol Rędzioch o Barkom Każany Lwów

– Jest to drużyna o tyle nietypowa, że każdy skrzydłowy, czyli dwóch przyjmujących i atakujący jest leworęczny, więc też musimy dobrze dostosować nasz blok pod ten atak zawodników leworęcznych. Mają naprawdę ciekawego atakującego, pierwszego atakującego reprezentacji Ukrainy, Vasyla Tupchilego. Tak jak wspominałem wcześniej o leworęcznych zawodnikach, to tutaj nie sposób nie wspomnieć o dwóch przyjmujących Jonasie Kvalenie z Norwegii oraz Juliusie Firkalu ze Słowacji. Jest to także drużyna, która posiada dość mocno zbudowanych wysokich środkowych, także musimy też uważać, żeby niezbyt często atakować przez ich strefę bloku. Dopiero około tygodnia temu do Barkomu dojechał rozgrywający z Turcji Murat Yenipazar, który zresztą bardzo ciekawie zaprezentował się podczas Memoriału Arkadiusza Gołasia – analizuje Karol Rędzioch, asystent pierwszego trenera Trefla Igora Juricicia.

Trefl zakończył serię sparingów

Siatkarze Trefla mają za sobą udany okres przygotowawczy do nowego sezonu PlusLigi. Wygrali sześć meczów, w jednym nietypowo jak na siatkówkę zremisowali, a w jednym tie-break na swoją korzyść rozstrzygnął Projekt Warszawa.

Ostatni sparing gdańszczanie rozgrywali w środę, 29 września, wieczorem w Toruniu. Trener Juricić skorzystał ze wszystkich zawodników, którzy pojechali na Kujawy (zabrakło m.in. lekko chorego kapitana Mariusza Wlazłego). Trefl wygrał z miejscowym CUK Anioły 3:0, ale trenerzy zdecydowali, że rozegrają jeszcze dwa sety. Skończyło się 4:1. 

– Ten okres przygotowawczy był naprawdę intensywny jeśli chodzi o treningi, oczywiście udało nam się także rozegrać mecze sparingowe oraz turnieje, między innymi wygraliśmy turniej w Suwałkach, co oczywiście jest dla nas cenne, chociaż w meczach sparingowych i turniejach wynik jest sprawą drugorzędną. Bardziej chodzi nam o zgrywanie zespołu, o to, żeby każdy zawodnik zagrał obok siebie, żeby też przećwiczyć różne schematy. Z tygodnia na tydzień te elementy funkcjonują coraz lepiej, także mam nadzieję, że w inauguracyjnym meczu z Barkomem Każany Lwów zaprezentujemy się bardzo dobrze – dodaje Karol Rędzioch.

Trefl w zupełnie nowym składzie

Trefl to zupełnie inna drużyna w porównaniu z poprzednimi sezonami. Zostali najbardziej doświadczeni Mariusz Wlazły i Lukas Kampa oraz jeden z młodych: Karol Urbanowicz. Zmienił się też trener.

Igor Juricić ma w zespole 15 zawodników.

  • rozgrywający: Lukas Kampa, Kamil Droszyński
  • atakujący: Mariusz Wlazły, Bartłomiej Bołądź
  • przyjmujący: Jan Martinez Franchi (Argentyna), Jakub Czerwiński, Aliaksej Nasevich (Białoruś), Mikołaj Sawicki, Piotr Orczyk
  • środkowi: Karol Urbanowicz, Janusz Gałązka, Patryk Niemiec, Jordan Zaleszczyk
  • libero: Luke Perry, Dawid Pruszkowski

Niedzielna inauguracja PlusLigi w Gdańsku 

Niedzielny, 2 października, mecz Trefla w Ergo Arenie odbędzie się zaledwie dzień po zakończeniu w gdańsko-sopockiej hali fazy grupowej mistrzostw świata kobiet. 

Polska na mistrzostwach świata. Porażka z Dominikaną, w sobotę mecz z Turcją

Gdańska inauguracja PlusLigi to oprócz meczu Trefla z Barkom Każany to wiele atrakcji. Na młodszych obok boiska będzie czekał kącik zabaw Trefla, po trybunach grasować będą Treflik i Airnest Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, partner medyczny klubu Markus zaprosi do wnętrz swojej karetki, która będzie przy boisku, konkurs na najaktywniejszego kibica zorganizuje Klub Kibica Trefla Gdańsk, a młodsi kibice będą mogli także spróbować swoich sił w baskecie, na ustawionym obok parkietu mini boisku do koszykówki.

Bilety na mecz Trefla z Barkomem Każany Lwów

Wejściówki na mecz Trefla z Barkom Każany można nabywać na www.gdanskielwy.pl w cenach od 10 (ulgowe w strefie zielonej) do 39 zł (normalne w gwarantującej najlepszy widok na boisko strefie czerwonej). Zniżki przysługują uczniom i studentom do 26. roku życia oraz seniorom, którzy ukończyli 60. rok życia.

Podobnie jak w poprzednich latach, tak i w sezonie 2022/2023 została przygotowana specjalna strefa dla rodzin: kibicując w sektorze nr 117, zlokalizowanym blisko kącika zabaw Trefla, bilet dla dziecka do 13. roku życia kosztuje jedynie 2 zł. Także tylko 2 zł od osoby zapłacą grupy szkolne (zgłoszenia grup szkolnych przyjmuje Wiktor Jaroni - w.jaroni@sport.trefl.com. 1 opiekun na 14 uczniów ma wstęp darmowy).

Z kolei w sektorach 106 i 122 przygotowano 200 miejsc dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca.

 

TV

Wręczenie kluczy do mieszkań przy ulicy Piotrkowskiej